Czemu warto kontynuować studia i wybrać się na magisterkę?

Po ukończeniu studiów I stopnia wiele osób zastanawia się, czy kontynuować swoją przygodę na studiach, czy też skupić się całkowicie na rozwoju zawodowym. O ile jednak zdobywanie doświadczenia zawodowego jest niesamowicie istotne, o tyle nie można zapominać o korzyściach płynących ze zdobycia tytułu magistra.


Dyplom ukończenia studiów magisterskich wciąż ważny dla pracodawców
Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że wielu pracodawców oczekuje od kandydatów wykształcenia wyższego. Spora część z nich uważa jednak, że studia licencjackie to za mało – i woli wybierać kandydatów z tytułem magistra. 


Dlaczego tak się dzieje? Bardzo często studenci wybierają na studiach uzupełniających magisterskich (II stopnia) zupełnie inny kierunek niż na studiach I stopnia. Dzięki temu zakres ich wiedzy jest znacznie większy, zwłaszcza, jeśli oba kierunki wzajemnie się uzupełniają. Dodatkowo studia magisterskie rozwijają umiejętności krytycznego myślenia, analizę danych i tekstów, a także dyskusję i wymianę poglądów. Tym samym w trakcie studiów II stopnia studenci doskonalą tzw. umiejętności miękkie, tak bardzo obecnie pożądane przez pracodawców. 


Studia II stopnia nie wykluczają zdobywania doświadczenia zawodowego
Należy również pamiętać, że nauka na uzupełniających studiach magisterskich wcale nie przekreśla możliwości zdobywania doświadczenia zawodowego, a w wielu wypadkach – pracy na część etatu, z której można się utrzymać. Na studiach II stopnia obowiązkowych zajęć na uczelni jest znacznie mniej – a do tego można je ułożyć w taki sposób, by nie kolidowały w żadnym stopniu z pracą. Łączenie nauki i obowiązków zawodowych wymaga jednak ogromnej organizacji i samodyscypliny – a takich osób potrzebują pracodawcy z każdej branży.


Co jednak w sytuacji, gdy praca na cały etat nie pozwala studiować dziennie? W takim przypadku zawsze warto pomyśleć o studiach zaocznych, zwłaszcza, że zjazdy odbywają się na ogół raz na dwa tygodnie (a w niektórych sytuacjach – nawet raz na miesiąc).


Szansa zdobycia unikalnego zestawu umiejętności
Dzięki systemowi bolońskiemu, czyli systemowi dwustopniowemu, studenci nie muszą kontynuować nauki na studiach magisterskich na tym samym kierunku co na studiach I stopnia. To stwarza z kolei okazję do zdobycia unikalnego zestawu wiedzy i umiejętności z dwóch dziedzin. Znajomość zasad marketingu i sprzedaży można połączyć np. z wiedzą ekonomiczną, co stwarza zupełnie nowe możliwości. Warto też pamiętać, że łączenie dwóch kierunków studiów ułatwia znalezienie pracy, ponieważ poszerza krąg zawodów możliwych do wykonywania ze względu na posiadane kompetencje.


Kontynuacja nauki na studiach II stopnia to też szansa na poszerzenie horyzontów i karierę naukową
Nie można zapominać, że studiowanie ma też służyć poszerzaniu horyzontów i zdobywaniu wiedzy z różnych dziedzin. Kontynuacja nauki na uzupełniających studiach magisterskich umożliwia szersze spojrzenie na wiele zagadnień. Część studentów chce zresztą na studiach II stopnia rozwijać swoje zainteresowania naukowe – niektórzy pragną po zdobyciu tytułu magistra aplikować na studia doktoranckie, a ich marzeniem jest praca na uczelni.


Warto też zdawać sobie sprawę z faktu, że jeśli ktoś chce później wybrać się na studia podyplomowe EMBA (Executive Master of Business Administration) na uczelni WSB, jednym z warunków, jakie należy spełnić, jest właśnie posiadanie tytułu magistra.


Tytuł magistra to piękne zwieńczenie edukacji w szkole wyższej
Nie da się również zaprzeczyć, że zdobycie tytułu magistra jest dla wielu osób przysłowiową „wisienką na torcie” – ukoronowaniem starań i nauki na studiach. Po ukończeniu jedynie studiów pierwszego stopnia część osób czuje spory niedosyt, a zdobyte wykształcenie wydaje się „niepełne”. Obrona pracy magisterskiej to z kolei niezapomniane przeżycie, podobnie jak sam proces pisania pracy magisterskiej – zazwyczaj dwa lub trzy razy dłuższej od pracy licencjackiej.


Wreszcie – nauka na studiach magisterskich to szansa na spędzenie ostatnich „studenckich” lat w gronie znajomych i przyjaciół. A tym samym – na stworzenie kolejnych pięknych wspomnień.
 

 

Poznaj ofertę studiów w WSB: studia I stopnia, studia II stopnia, studia jednolite magisterskie, studia podyplomowe

 

Wróć do spisu artykułów >