Zapraszamy do udziału w Forum!

Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku wraz z partnerami: Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Fundacją Interizon mają zaszczyt zaprosić do udziału w IV Forum Akademicko-Gospodarczym:

"Sztuczna inteligencja a prawo: szanse i wyzwania"

 

20 listopada 2024 r., godz. 10:00-15:00
 Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku, al. Grunwaldzka 238 A, 80-266 Gdańsk, aula w budynku C

Podczas tegorocznego Forum przybliżymy Państwu tematykę związaną ze sztuczną inteligencją oraz jej aspektami prawnymi. Przedstawimy możliwości zastosowania tej technologii w edukacji i biznesie, a także rozwiązania AI stosowane w prawie. Zastanowimy się wspólnie nad granicami prawa autorskiego w dobie rewolucji sztucznej inteligencji oraz podyskutujemy o jej patentowaniu.


Współpraca przedsiębiorstw z sektorem nauki pozwala na wykorzystanie wspólnego potencjału przy realizacji wspólnych projektów, nawiązywanie nowych kontaktów czy wymianę doświadczeń, co przełożyć się może na rozwój gospodarczy regionu. Dlatego tak ważne jest dla nas zaproszenie do dyskusji przedstawicieli zarówno biznesu, jak i instytucji otoczenia biznesu, którzy podzielą się z nami swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji i wyzwań prawnych z tym związanych.  

forum

Program wydarzenia

  • 9:30 – 10:00 Rejestracja, kawa powitalna
  • 10:00 – 10:20 Otwarcie - dr hab. Jan Wiśniewski, prof. UWSB Merito – rektor Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku
  • 10:20 – 10:40 Sztuczna inteligencja zmienia sposób myślenia o edukacji: jaką lekcję ma do odrobienia uniwersytet? - dr hab. Joanna Mytnik, prof. Politechniki Gdańskiej, Dyrektorka Centrum Nowoczesnej Edukacji Politechniki Gdańskiej  
  • 10:40 - 11:00 Zmiany w prawie dla nowych technologii bazujących na AI - mgr inż. Marek Ożarowski, Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku

  • 11:00 – 11:20 Demokratyzacja sztucznej inteligencji - mgr inż. Katarzyna Mitrus, Intel

  • 11:20 - 11:40 Systemy AI dla prawników - Klaudia Maciejewska, Kierownik Currenda Lab Currenda Sp. z o.o.

  • 11:40 – 12:00 AI: Kto weźmie za to odpowiedzialność - dr inż. Paweł Tomkiewicz, Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku, współzałożyciel nexAI

  • 12:00 – 12:20 przerwa kawowa
  • 12:20 – 12:40 AI w służbie dostępności - adw. dr Anna Bober-Kotarbińska, Uniwersytet WSB Merito  w Gdańsku, Pomorska Izba Adwokacka
  • 12:40 – 13:00 Granice prawa autorskiego w dobie rewolucji AI - adw. dr Jacek Markowski, Fal i Markowski,
  • 13:00 – 13:20 Patentowanie AI z perspektywy twórcy i robota - adw. rzecznik patentowy Dagmara Miler – K2 legal,
  • 13:20 – 13:40 Jak kompetencje przyszłości mieszczą się w Legal design? - r. pr. Izabela Turczyńska-Buszan, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku
  • 13:40 – 14:20 Panel dyskusyjny z przedstawicielami uczelni i biznesu

    Udział wezmą:
    dr inż. Paweł Tomkiewicz, Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku, współzałożyciel nexAI
    r. pr. Tomasz Wolny-Dunst, Członek Prezydium Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku
    Jakub Latoszewski, Prezes Zarządu DQH Solutions Sp. z o.o.
    Jarosław Parzuchowski, Prezes Fundacji Interizon, Pomorski Klaster ICT
    Prowadzenie: Katarzyna Glanc-Tarczewska, redaktorka programowa i dziennikarka Telewizja TBN Polska
  • 14:20 – 14:30 Podsumowanie wydarzenia
  • 14:30 – 15:00 Poczęstunek i networking  

 

 

Pobierz program

Rejestracja

Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne.
Aby wziąć udział w spotkaniu, należy uzupełnić poniższy formularz:

 

Zapisz się

 

 

Partnerzy IV. Forum Akademicko-Gospodarczego
Patronat honorowy
Patronat
Patronat medialny

Kontakt

W razie pytań, zapraszamy do kontaktu:

Katarzyna Moszczyńska
katarzyna.moszczynska@gdansk.merito.pl
+48 538 513 351

Prelegenci

 

 

Anna Bober-Kotarbińska

 

Jest adwokatem, doktorem nauk prawnych, laureatką listy 25 prawniczek w biznesie 2024 magazynu Forbes Women. Czynnie działa jako członek: instytutu LegalTech przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, GRAI przy Ministerstwie Cyfryzacji oraz Centrum Prawa Nowych Technologii Uniwersytetu Gdańskiego. Zawodowo zajmuje się obsługą prawną branży nowych technologii oraz pracą naukowo-dydaktyczną, wykładając dla aplikantów i studentów: Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku, Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku, WPiA Uniwersytetu Gdańskiego oraz IP Centrum im. H. Grocjusza w Warszawie. Jest autorką licznych publikacji naukowych z zakresu prawa własności intelektualnej, praw człowieka oraz prawa nowych technologii. Regularnie występuje na konferencjach naukowych, bo ceni sobie kontakt z ludźmi!

 



 

Dagmara Miler

 

Adwokatka, rzeczniczka patentowa, mediatorka gospodarcza, autorka publikacji. Wykładowczyni prawa autorskiego na Uniwersytecie Artystycznym im. M. Abakanowicz w Poznaniu, szkoleniowiec aplikacji adwokackiej prowadzonej przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie (przedmioty: prawo gospodarcze, prawo własności przemysłowej, prawo autorskie, nowe technologie). Mentorka programu mentoringowego dla aplikantów adwokackich ORA Warszawa. Członkini Komisji Własności Intelektualnej działającej przy Fédération des Barreaux d'Europe. W swojej praktyce zawodowej zajmuje się głównie obsługą branży nowych technologii, branży kreatywnej i reklamowej, ze szczególnym uwzględnieniem gier hazardowych w reklamie oraz reklamy w branżach regulowanych. Pomaga chronić design i znaki towarowe, buduje skuteczne strategie ochrony IP i reprezentuje klientów w sprawach dotyczących naruszeń IP. Nie boi się wyzwań, które stawiają przed nią nowe technologie, pisze, wykłada i obsługuje tematy prawne związane ze sztuczną inteligencją, która interesuje ją zarówno od strony regulacji, jak i komercjalizacji.

 



 

Izabela Turczyńska-Buszan

 

Radczyni prawna, założycielka butikowej kancelarii w Sopocie, przedsiębiorczyni, mówczyni Tedx, założycielka pierwszego w Polsce zespołu legal design pod nazwą Projekt Prawny.

 



 

Jacek Markowski

 

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent WPiA na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku. Wykładowca akademicki.

Doradza prawnie branży kreatywnej, gamedev oraz esportowej. Specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, prawie prasowym oraz ochronie dóbr osobistych. Posiada doświadczenie zarówno w obsłudze korporacyjnej, jak i procesowej.

Twórca publikacji naukowych oraz autor wypowiedzi prasowych umieszczanych na łamach m.in. Dziennika Gazeta Prawna. Wielokrotny prelegent na konferencjach naukowych oraz branżowych.

 



 

dr hab. Joanna Mytnik

 

Dyrektorka Centrum Nowoczesnej Edukacji Politechniki Gdańskiej. Jest liderką zespołu Centrum Nowoczesnej Edukacji na Politechnice Gdańskiej (od 2020), biolożką, badaczką, wykładowczynią akademicką (od 1999). Jej pasją jest projektowanie ekosystemów uczenia się w oparciu o najnowsze wyniki badań neuronaukowych i w uważności na potrzeby drugiego człowieka. Fascynuje ją poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze edukacji, jej marzeniem jest wdrożenie realnej zmiany w edukacji w Polsce. Od 2010 roku prowadzi szkolenia nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych. Wspiera budowanie innowacyjnych ekosystemów uczenia się i doceniania nauczycieli. Jest przeciwniczką stopni szkolnych i opresyjnego systemu edukacyjnego. Kluczowe obszary eksperckie: zmiana w edukacji, neuronauki, gamifikacja, active learning, nowe technologie, ocenianie bez stopni, AI w edukacji. Od ponad 25 lat uczy małych, młodych i dorosłych ludzi wykorzystując niestandardowe, autorskie metody i narzędzia dydaktyczne. Nowe technologie są dla niej środkiem, nie celem.

www.joannamytnik.com.pl

 



 

 
Klaudia Maciejewska

 

Prawniczka, doktorantka Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego z programu Ministra Edukacji i Nauki ,,Doktorat wdrożeniowy”, inspektor ochrony danych, stały mediator sądowy, kierowniczka Centrum badawczo – rozwojowego Currenda Lab w Currenda Sp. z o.o. Nominowana przez Perspektywy Women in Tech do Top 100 kobiet zajmujących się sztuczną inteligencją. Autorka publikacji z zakresu prawa nowych technologii, ochrony danych osobowych, etycznej sztucznej inteligencji, sądowego postępowania egzekucyjnego.

 



 

Katarzyna Mitrus

 

Jest programistką z wieloletnim stażem, specjalizującą się w obszarze sztucznej inteligencji. Pracuje na stanowisku AI Frameworks Engineer w firmie Intel.
Absolwentka Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, magister inżynier informatyki.
Dołączyła do grona dydaktyków Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku, by dzielić się ze studentami swoją wiedzą, pasją i doświadczeniem.
W trakcie wystąpienia poruszy temat demokratyzacji AI.

 



 

Paweł Tomkiewicz

 

 Doktor inżynier nauk fizycznych zatrudniony na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku. Wykładowca i badacz w dziedzinie nauk technicznych, w obszarze nauk o sztucznej inteligencji. Aktywny zawodowo, podejmujący wiele projektów o charakterze komercyjnym i prospołecznym (pro bono), współzałożyciel oraz koordynator w ramach firmy Intel Technology Poland trzech wewnętrznych startupów z zakresu AI. Autor w międzynarodowych recenzowanych czasopismach, twórca teorii nieliniowych sieci neuronowych oraz współtwórca 3 patentów (2 w procesie publikacji).

 



 

Marek Ożarowski


Od ponad 30 lat związany z biznesem i projektami informatycznymi. Współpracował m. in. z Optimus S.A., WP S.A., OptiX (Prokom), Asseco, Wasko, B3System. Wykładowca Uniwersytetu WSB Merito Gdynia.