Uroczystość odbyła się w piątek 6 października 2023 r. na 34 piętrze budynku Olivia Star w Gdańsku. Wydarzenie zainaugurowało rok akademicki na Uniwersytecie WSB Merio Gdańsk i Gdynia.

Relacja z wydarzenia
Nadanie sztandaru
W związku z uzyskaniem przez naszą uczelnię tytułu uniwersytetu, założyciel - Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Merito - ufundował nowy sztandar. W czasie uroczystości nastąpiła ceremonia jego nadania. Nadany sztandar – nowy symbol naszego uniwersytetu, uosabia najwyższe wartości uniwersyteckie i godnie reprezentuje Uniwersytet WSB Merito Gdańsk i Gdynia oraz całą wspólnotę akademicką.

Przemówienie Jego Magnificencji Rektora
Do tradycji akademickiej należy otwarcie roku akademickiego przemówieniem wygłoszonym przez Jego Magnificencję Rektora. Dr hab. Jan Wiśniewski, prof. UWSB Merito, opowiedział o najważniejszych osiągnięciach i wydarzeniach minionego roku akademickiego oraz o planach na kolejny rok działalności Uczelni. Przemówienie Rektor zakończył słowami "Quod bonum felix faustum fortunatumque sit!" - życzeniami pomyślnego roku akademickiego dla wszystkich członków naszej społeczności.

Przemówienia Gości
Tegoroczną uroczystość swoją obecnością uświetnił m.in. Paweł Zygarłowski, Prezes Centrum Rozwoju Szkół Wyższych Merito - założyciela uczelni, który wygłosił przemówienie oraz złożył całej społeczności akademickiej gratulacje z okazji jubileuszu i nowego roku akademickiego.

Współpraca z biznesem to jeden z najważniejszych filarów działalności naszej uczelni. Podczas uroczystości mieliśmy okazję wysłuchać przemówienia Pana Piotra Pietrzaka - CEE Energy & Utilities Industry Technical Leader, Executive Architect, IBM AoT Member, który podkreślił znaczenie dotychczasowej współpracy z naszym uniwersytetem m.in. w obszarze projektów dydaktycznych oraz ich wartości dla studentów.

Nagrody i wyróżnienia
Do tradycji należy wręczanie podczas Inauguracji Roku Akademickiego nagród i wyróżnień za wybitne osiągnięcia przedstawicieli naszej społeczności akademickiej. To również szczególna okazja do uhonorowań i podziękowań dla naszych partnerów, z którymi współpracujemy w obszarze dydaktyki i rozwoju uczelni.

Podziękowania specjalne
Zmiana kategorii na uniwersytet i świętowanie rozpoczęcia roku po raz pierwszy jako Uniwersytet WSB Merito było także momentem refleksji nad naszą dotychczasową działalnością i okazją do podziękowań wszystkim tym, którzy przyczynili się do naszego sukcesu. Podczas tegorocznej uroczystości Rektor dr hab. Jan Wiśniewski prof. UWSB, wraz z Dziekan Wydziału Biznesu dr hab. Anną Kalinowską-Żeleźnik docenili długoletnią współpracę z prof. dr hab Krystyną Dziworską oraz prof. dr hab. Anną Górczyńską.

Nagrody Rektora
Nagrodę Rektora za wkład pracy i efekty w promowaniu doktorów na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku otrzymali prof. dr hab. Małgorzata Rozkwitalska–Welenc oraz prof. dr hab. Ryszard Miler.

Nagrodę za uzyskanie stopnia naukowego doktora habilitowanego otrzymał dr hab. Miłosz Gac z Wydziału Prawa i Administracji.

Wyróżnienia za wysokie osiągnięcia w pracy dydaktycznej i naukowej w latach 2021-2022 otrzymali:
prof. dr. hab. honoris causa Bogdan Nogalski, prof. dr hab. Małgorzata Rozkwitalska-Welenc, prof. dr hab. Maciej Widawski, prof. dr hab. Tomasz Biernat, prof. dr hab. Jacek Borzyszkowski, prof. dr hab. Miłosz Gac, prof. dr hab. Jacek Jaworski, prof. dr hab. Jolanta Kruk, prof. dr hab. Ryszard Miler, prof. dr hab. Marek Stefański, dr Maja Głuchowska-Wójcicka, dr Marcin Gubała, dr Sławomir Kułacz, dr Klaudia Skelnik, prof. dr Elżbieta Kwella, dr Olga Krasodomska, dr n. med. Aleksandra Nowicka-Jasztal, dr Mariola Pałka-Pilecka, dr Katarzyna Rukojć, dr Marek Szymański, mgr Krzyszof Gajewski, mgr Krzyszof Zgłobicki.

Wyróżnienia za uzyskanie wysokiej oceny od studentów w Ocenach Kadry Dydaktycznej w roku akademickim 2022/2023 otrzymali: dr hab. Adam Kamiński, dr Adriana Frączek, dr Piotr Kitowski, dr Małgorzata Kochańska, dr Aleksandra Peplińska, dr Marta Ruszkiewicz, mgr Małgorzata Borzyszkowska, mgr Adam Damrath, mgr Dorota Lewańska, mgr Izabela Przybył, mgr Radosław Ptasiński, mgr Michał Salamon.

Nagroda Kanclerza
Kanclerz uczelni przyznała coroczną nagrodę. W tym roku otrzymała ją Aleksandra Bratke, dyrektor Działu Kontrolingu, za wspieranie pomysłów biznesowych profesjonalnymi rachunkami ekonomicznymi.

Nagrody Dziekana otrzymali:
- Wydział Biznesu: dr Marek Kalinowski
- Wydział Informatyki i Nowych Technologii: dr inż. Bohdan Pac
- Wydział Prawa i Administracji: mgr Mariusz Jaskulski
- Wydział Społeczno - Humanistyczny: dr Tomasz Biernat, prof. UWSB Merito
- Wydział Zdrowia: dr Olga Krasodomska

Nagroda im. Marka Drapińskiego
W tym roku laureatem ogólnopolskiego 16. konkursu o Nagrodę im. Marka Drapińskiego został student naszej uczelni Paweł Śledź, nagrodzony za pomysł platformy edukacyjnej "EduGameRevolution – system grywalizacji w Moodle”. Pan Paweł odebrał nagrodę - czek na 20 000 zł od Agnieszki Woś Dyrektor Generalnej Fundacji TETOS organizatora konkursu. Marek Drapiński był jednym z twórców Wyższych Szkół Bankowych, konkurs jego imienia kierowany jest do osób, które przyczyniają się do innowacyjnych, pozytywnych zmian w środowisku edukacyjnym.

Partner Biznesowy Roku
To coroczne wyróżnienie, które wpisało się już w tradycję naszej uczelni, przyznajemy je partnerom biznesowym, z którymi realizujemy wspólne przedsięwzięcia na polu współpracy nauki i biznesu. W tym roku wyróżnienie przyznaliśmy firmie State Street Bank Poland za zaangażowanie w działania na rzecz praktyczności kształcenia oraz za otwartość we współpracy. Wyróżnienie w imieniu firmy z rąk Prorektora dr hab. Artura Kozłowskiego, prof. UWSB Merito odebrała Pani Agata Torbińska.

Praktykodawca Roku
Biuro Karier Uniwersytetu WSB Merito Gdańsk i Gdynia od wielu lat organizuje konkurs na Praktykodawcę Roku. Praktyki są dla naszych studentów pierwszym krokiem w rozwoju kariery zawodowej. Dlatego bardzo cenimy pracodawców, którzy współpracują z nami i umożliwiają studentom zdobywanie praktycznych umiejętności. Tegorocznym zwycięzcą konkursu Praktykodawcy Roku została Szkoła Podstawowa Specjalna nr 28 w Gdańsku. Wyróżnienie z rąk Prorektora dr hab. Artura Kozłowskiego, prof. UWSB Merito odebrał Pan Tomasz Orzechowski.

Nagrody i wyróżnienia dla studentów
W czasie uroczystości wyróżniliśmy studentów, którzy osiągają wysokie wyniki naukowe, sportowe oraz udzielają się w społeczności akademickiej naszego uniwersytetu. Wręczono nagrody przygotowane we współpracy z Urzędem Miasta w Gdańsku. Powitaliśmy i wyróżniliśmy również studentów I roku, którzy za wysokie wyniki w nauce w szkole średniej, rozpoczynają studia na preferencyjnych warunkach finansowych, w ramach specjalnego programu - Very Important Student.

Immatrykulacja studentów
Immatrykulacja to tradycyjna uroczystość przyjęcia nowych studentów na I rok studiów. Podczas immatrykulacji studenci reprezentujący grono pierwszorocznych studentów, składają przed Władzami uczelni uroczyste ślubowanie i symbolicznie wprowadzają wszystkich studentów I roku do społeczności akademickiej.
Słowa ślubowania: „Ślubuję uroczyście, że jako student Uniwersytetu WSB Merito Gdańsk Gdynia, zdobywać będę wytrwale wiedzę, nabywać kwalifikacje godne absolwenta wyższej uczelni. Ślubuję także, że w trakcie studiów dbać będę o dobre jej imię, przestrzegać jej regulaminu i panujących w niej obyczajów”.

Powitanie studentów przez Samorząd Studencki
Studia to nie tylko nauka. To także czas poszerzania własnych możliwości, okres poznawania ciekawych osobowości, rozwijania zainteresowań i pasji. Nowych studentów Uniwersytetu WSB Merito Gdańsk i Gdynia, powitała przewodnicząca Samorządu Studenckiego Weronika Marunowska.

Wykład inauguracyjny
Każdemu uroczystemu rozpoczęciu roku akademickiego towarzyszy wykład inauguracyjny. W tym roku wygłosiła go prof. Edyta Dziemińska, która w wieku 30 lat została najmłodszą profesor na Uniwersytecie Sophia w Tokio. W swojej codziennej pracy wykłada oraz prowadzi własne laboratorium związane z silnikami detonacyjnymi, a podczas swojego wystąpienia opowiedziała o swojej “success story” i drodze do realizacji naukowych marzeń, inspirując nas do nowych wyzwań w nowym roku akademickim.

Oprawa muzyczna
Oprawę muzyczną i wokalną naszej uroczystości zapewnił Chór Razzle Dazzle. Od 2018 roku zespół zdobywa serca trójmiejskiej publiczności energią, wyjątkowymi pomysłami i światowym repertuarem. Chór posiada nagrody m.in. złoty medal Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat w Sopocie 2022 i Złoty medal na Międzynarodowym konkursie w Indonezji w 2020 roku.
Wspólnie z chórem odśpiewaliśmy hymn państwowy oraz studencką pieśń Gaudeamus Igitur tradycyjnie wykonywaną podczas uroczystości akademickich. Na zakończenie inauguracji chór specjalnie dla nas przygotował wykonanie utworu All You Need is love zespołu The Beatles, który zwany jest hymnem miłości i który napełnił całą społeczność akademicką energią na ten rozpoczynający się, kolejny rok akademicki.
