Jak wybrać studia, gdy nie mam wizji swojej przyszłości
Wybór kierunku studiów to poważna decyzja, a po jej podjęciu mogą pojawić się liczne wątpliwości nawet u osób, które wcześniej były pewne swojego wyboru. Jest to jednak całkowicie normalne – i niemal na pewno zaczniesz się zastanawiać, czy faktycznie podjąłeś dobrą decyzję. Jak to sprawdzić?
Zastanów się, jakie są twoje zainteresowania i… predyspozycje
Jeśli nie jesteś jeszcze pewny, co chcesz robić w przyszłości, a czasu na podjęcie decyzji o wyborze kierunku studiów jest coraz mniej, weź pod uwagę dwie najistotniejsze kwestie: swoje zainteresowania i predyspozycje. Jest duża szansa, że jeśli wybierzesz kierunek odpowiadający (przynajmniej w pewnym stopniu) twoim zainteresowaniom, to studia będą dla ciebie przyjemnością i zachęcą cię do rozwoju zawodowego. Nie zapomnij przy tym o własnych predyspozycjach – jeśli np. nie przepadasz za pracą w grupie, wybór kierunku społecznego może być złym pomysłem.
W oparciu o swoje zainteresowania oraz mocne i słabe strony wybierz maksymalnie pięć kierunków, na których czujesz, że mógłbyś studiować.
Wykorzystaj jedną z najprostszych metod, czyli zrób analizę wad i zalet
Postaraj się każdemu z wybranych wcześniej kierunków przyporządkować jak najwięcej wad i zalet. Staraj się być przy tym maksymalnie obiektywny. Istnieje duża szansa, że jeszcze w trakcie wypisywania wad i zalet wyeliminujesz bez problemu część wybranych wcześniej kierunków. Po zapisaniu wszystkiego na kartce łatwiej będzie ci dostrzec, które wybory były faktycznie przemyślane.
Najlepiej, jeśli po dokonaniu analizy pozostaną ci maksymalnie dwa kierunki do wyboru – dzięki temu łatwiej podejmiesz ostateczną decyzję. Postaraj się wziąć pod uwagę jak najwięcej czynników, ale nie ignoruj też swoich emocji – wizja studiowania na jednym z tych kierunków powinna już na starcie nieco bardziej cię ekscytować, zwłaszcza, jeśli faktycznie brałeś pod uwagę swoje zainteresowania.
Pamiętaj, że studia to dopiero początek kariery zawodowej – spójrz na to szerzej
Jeśli nadal wahasz się, czy podjąłeś dobrą decyzję, spróbuj na całą sprawę spojrzeć z nieco szerszej perspektywy. Szkoła wyższa nie jest szkołą zawodową, a więc studia mają pomóc studentowi poszerzyć jego horyzonty, zdobyć wiedzę z danej dziedziny czy pomóc w rozwinięciu tzw. soft skills - miękkich umiejętności, tak istotnych z punktu widzenia pracodawcy. Nauka na każdym kierunku studiów może zaowocować zdobyciem wielu cennych kompetencji, na tyle uniwersalnych, że można je wykorzystać niemal w każdej branży.
Nie zapominaj też, że w każdej chwili możesz zmienić kierunek studiów, rozpocząć nowy lub – podążyć nową ścieżką zawodową, wykorzystując wiedzę zdobytą na studiach z innej dziedziny. Nie zastanawiaj się zatem zbyt długo, czy na pewno podjąłeś dobrą decyzję – ważniejsze będzie to, jak później wykorzystasz zdobytą wiedzę i umiejętności.