Czego się dowiesz?
Introwertycy są postrzegani jako osoby spokojne, często wręcz – wycofane. Mają tendencję do skupiania się na własnych myślach i emocjach, zazwyczaj niezbyt dobrze czują się w dużej grupie. W pracy często lubią działać samodzielnie, rzadziej – w zespole. Jaki zawód będzie zatem najlepszy dla introwertyka?
Kim jest introwertyk i w jakim środowisku zazwyczaj lubi pracować?
Termin „introwersja” (razem zresztą z „ekstrawersją”) pojawił się już w 1921 r., a jego autorem jest psychoanalityk Carl Gustav Jung. Zgodnie z jego definicją introwersja to ukierunkowanie energii do wewnątrz. Tym samym introwertycy czerpią energię głównie z własnych myśli i emocji. Introwertycy koncentrują się na obserwacji otaczającego ich świata, a następnie przetwarzaniu zdobytych w ten sposób informacji i wyciąganiu własnych wniosków. Zazwyczaj są postrzegani jako mniej energiczni niż ekstrawertycy, a na pewno – mniej towarzyscy. I nic dziwnego, ponieważ introwertycy wolą zazwyczaj spotykać się w mniejszym gronie osób. Większość z nich niezbyt komfortowo czuje się w dużej grupie.
Z tego względu introwertycy często wykonują zawody, które nie wymagają od nich bycia w ciągłym centrum uwagi czy wielu spotkań w ciągu dnia. Warto jednak pamiętać, że zdarzają się introwertycy, którzy świetnie czują się w pracy w branży rozrywkowej czy w prowadzeniu szkoleń. Typ osobowości to tylko jeden z wielu czynników mających wpływ na to, czy dana osoba odnajduje się w swoim środowisku zawodowym.
Jednocześnie można dość łatwo wskazać, jakie środowisko zawodowe jest przyjazne introwertykom. Większość z tych osób powinno odnaleźć się w pracy samodzielnej, wykonywanej w cichym i spokojnym otoczeniu. Wielu introwertyków nie lubi jednocześnie pracować pod presją czasu; ważny jest dla nich czas na refleksję i spokojne przeanalizowanie pozyskanych informacji. Dodatkowo spora część introwertyków lepiej czuje się w komunikacji pisemnej czy rozmowach przez telefon niż np. spotkaniach na żywo czy obsłudze klienta. Mając to wszystko na uwadze – jaki zawód będzie najlepszy dla introwertyka?
Najlepsze zawody dla introwertyków
Jednym z najlepszych zawodów dla introwertyków będzie z pewnością informatyk. Wiele osób z branży IT pracuje z domu, przy czym coraz więcej specjalistów decyduje się na otworzenie własnej działalności lub freelancing (dzięki czemu najczęściej mogą sami ustalać swoje godziny pracy). Praca w IT nie wymaga również częstych spotkań (chociaż konieczna jest współpraca z zespołem lub konkretnymi działami) czy wielkiego pośpiechu w wykonywaniu obowiązków – z wyjątkiem sytuacji, gdy zbliża się termin na oddanie określonego projektu. Z tego względu introwertycy, którzy pasjonują się nowymi technologiami i mają analityczny umysł, mogą rozważyć zapisanie się na kierunek Informatyka.
Innym zawodem, który wydaje się wręcz stworzony dla introwertyków, jest księgowy. Praca w księgowości wymaga skupienia i precyzji; dzięki temu introwertycy mogą skoncentrować się na wykonywanym zadaniu, bez konieczności nieustannego wchodzenia w interakcję z innymi osobami. Dodatkowo księgowi mogą zazwyczaj pracować samodzielnie – zwłaszcza w mniejszych firmach lub jako specjaliści prowadzący własną działalność gospodarczą i rozliczający prywatnych klientów. Tym samym introwertycy, którzy mają zamiłowanie do finansów i szukają spokojnego środowiska pracy oraz chcą zdobyć wiedzę niezbędną do wykonywania tego zawodu, mogą zapisać się na kierunek Finanse i rachunkowość.
Zawodem odpowiednim dla introwertyków może być też grafik komputerowy. To ciekawa opcja zwłaszcza dla osób, które mają artystyczne zacięcie i chcą wykorzystać w pracy swoją kreatywność. Graficy najczęściej mogą w spokoju skupić się na swojej pracy, a ich obecność jest niezbędna tylko na niektórych spotkaniach; zazwyczaj pracują w małych zespołach. Wielu grafików jest też freelancerami, którzy sami decydują, kiedy i ile pracują.
Introwertycy mogą również odnaleźć się w takich zawodach jak analityk danych, specjalista ds. badań rynkowych, redaktor czy urzędnik (o ile nie wymaga to ciągłego obsługiwania petentów). Należy jednak jeszcze raz zaznaczyć, że nie oznacza to wcale, że introwertyk nie sprawdzi się np. w obsłudze klienta czy sprzedaży – wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby.
Zobacz więcej
Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów z sekcji "Jakie studia wybrać?".
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uczelniach WSB Merito, wybierz odpowiedni produkt: