3 Opolskie Forum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży

Cel konferencji

Prezentacja aktualnych problemów w obszarze zdrowia psychicznego, wymiana myśli oraz doświadczeń teoretyków - badaczy naukowych oraz praktyków zarówno z dziedziny psychologii jak i pedagogiki, psychiatrii.
Istotnie przyczynić do tego mogą się planowane w ramach konferencji wykłady i referaty naukowe, ale również warsztaty i szkolenia praktyczne.

Alicja Głębocka

Przekonani o własnej wyjątkowości, choć nie przejawiają wybitnych zdolności. Oczekują nieustannego podziwu, ale nie mają znaczących osiągnięć. Stale czują się lepsi, lecz nic szczególnie pozytywnego nie wyróżnia ich z otoczenia. Skoncentrowani na sobie i zupełnie pozbawieni empatii. Na co dzień aroganccy, manipulujący, zawistni i wymagający wobec innych. Krytyczni wobec osób z otoczenia, sami nie znoszą krytyki pod swoim adresem. Oto podstawowe cechy ludzi z osobowością narcystyczną. Skąd się biorą takie osoby? Kiedy i w jaki sposób kształtują się takie cech? Jakie znaczenie ma środowisko, a jakie czynniki biologiczne? Czy to specyficzne zachowania, czy już zaburzenia? I wreszcie, czy możemy mówić obecnie o pladze narcyzmu wśród młodzieży?

dr hab. Alicja Głębocka, prof. UWSB Merito

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego oraz Komitetu Naukowego

Zapisy na konferencję

W dniu konferencji (20 listopada) umożliwiamy uczestnictwo w transmisji online, bądź uczestnictwo stacjonarne. Liczba miejsc na uczestnictwo stacjonarne jest ograniczona i obowiązuje kolejność zapisów. Potwierdzenie uczestnictwa otrzymają Państwo w odpowiedzi zwrotnej na zapis, które roześlemy po 4 listopada.


Każdy warsztat ma ograniczenie ilościowe, które wynosi 25 osób. Jeden uczestnik może zapisać się maksymalnie na trzy warsztaty, aby umożliwić skorzystanie z tej formy innym uczestnikom. Obowiązuje kolejność zapisów. Potwierdzenie uczestnictwa otrzymają Państwo w odpowiedzi zwrotnej na zapis, które roześlemy po 4 listopada.

Zapisy na konferencję | 20 listopada

Tryby

Zapisy na warsztaty | 21 listopada

Planowane działania nawiązują do Regionalnego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Województwa Opolskiego na lata 2020-2024, szczególnie aspektu tworzenia sprzyjających warunków rozpowszechnienia działań profilaktycznych oraz promocji współpracy i partnerstwa międzysektorowego, opracowywanie i wdrażanie modeli współpracy międzysektorowej, partnerstwa, w zakresie tworzenia i rozwoju oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi. 

II Opolskie Forum zdrowia psychocznego dzieci i młodzieży

Prelegenci

prof Alicja Głębocka

Dr hab. Alicja Głębocka ukończyła studia psychologiczne ze specjalnością psychologia kliniczna i defektologia na Wydziale Filozofii UJ w Krakowie. Tam też uzyskała stopień doktora oraz doktora habilitowanego w dziedzinie psychologii. Profil jej działalności zawodowej pozostaje w ścisły związku z psychologią kliniczną, społeczną oraz diagnozą psychologiczną. Obecnie zatrudniona jest na stanowisku profesora uczelni na UWSB Merito w Opole. Jej aktywność naukowa skupia się wokół zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym oraz jego zaburzeniami. 

dr hab. Alicja Głębocka, prof. UWSB Merito

Uniwersytet WSB Merito Opole

Marcin Rzeczkowski

Certyfikowany psychoterapeuta poznawczo behawioralny, terapeuta motywujący PIDM oraz trener I stopnia. 

Pracuje zarówno z dorosłymi jak i nastolatkami w sposób empatyczny  i ukierunkowany na cel klienta. Najczęstsze obszary pracy klinicznej to: uzależnienia, zaburzenia lękowe, zaburzenia nastroju (depresja, dwubiegunowe), samookaleczenia, zaburzenia osobowości, zaburzenia odżywiania oraz praca z parami. Ponadto prowadzi sesje w obszarze rozwoju osobistego (min poczucie wartości, regulacja emocji, komunikacja podejmowanie decyzji czy asertywność, itp). 

Dodatkową pasją zawodową jest prowadzenie szkoleń. Jest realizatorem programów rekomendowanych: Fred Goes Net, Candis, Program Ograniczania Picia, Program Wzmacniania Rodzin, Family Connections itp. Posiada doświadczenie w prowadzeniu treningu umiejętności DBT, grupy wsparcia i terapeutycznej. Współprowadził treningi interpersonalne i intrapsychiczne. 

Od lat pozostaje pod stałą superwizją pracy własnej. 

Aktualnie jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Arka Noego w Skarżysko Kamienna

mgr Marcin Rzeczkowski

dr Aleksandra Piotrowska Uniwersytet Warszawski

Doktor psychologii. Pracownik naukowy Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego (obecnie na emeryturze), konsultant dla rodziców i nauczycieli. Współdziała jako społeczny doradca z Komitetem Ochrony Praw Dziecka i (w latach 2008 – 2018) z Rzecznikiem Praw Dziecka. Zajmuje się także propagowaniem wiedzy psychologicznej współpracując w tym zakresie jako ekspert z prasą, a także ze stacjami radiowymi oraz telewizyjnymi. Autorka wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich, w tym książek „Szczęśliwe dziecko czyli jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych”, „Nastolatki pod lupą”, „Między nami samicami” (współ. Dorota Sumińska), „Twoje szczęśliwe dziecko czyli jak być wystarczająco dobrym rodzicem”, „Przedszkolak. Wielki mały człowiek”.. Matka dwojga dzieci i babcia czworga wnucząt. 

dr Aleksandra Piotrowska

Uniwersytet Warszawski

dr Elżbieta Woźnicka, Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach

Pedagog, andragog, adiunkt w Akademii Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach, wicedyrektor w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących i z Afazją w Łodzi. Zastępca redaktora naczelnego półrocznika Kultura i Wychowanie. Autorka publikacji z zakresu aktywizacji, uczenia się dorosłych, rozwoju człowieka dorosłego. Surdopedagog – interesuje się zagadnieniami z zakresu opieki i wychowania dziecka niesłyszącego, sytuacji społeczno-kulturowej Głuchych, alternatywnymi metodami komunikacji, posiada doświadczanie w pracy z dziećmi niesłyszącymi, dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zajmuje się edukacją włączającą w aspekcie teoretycznym i praktycznym, m.in. w ramach pilotażu pierwszych polskich Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW) jako ekspert ORE.  

dr Elżbieta Woźnicka

Akademia Nauk Stosowanych w Skierniewicach

Paulina Wocka-Żyła

Psycholożka, interwentka kryzysowa, terapeutka Brainspotting oraz terapeutka karmienia. Zawodowo koncentruje się głównie na pracy z dziećmi, w szczególności doświadczonymi traumą i cierpiącymi z powodu zaburzeń relacji przywiązania. Prywatnie, mama dwóch uroczych chłopców. 

Paulina Wocka-Żyła

dr Marzena Piłat

Psycholog, autorka monografii Wojna. Trauma. Migracja. Problemy zdrowia psychicznego uchodźców z Czeczenii. Zajmuje się psychologią międzykulturową, traumy, terroryzmu. Praktyczne doświadczenie zdobywała od 1995 r., udzielając pomocy ponad 4 tys. migrantów z Europy, Azji i Afryki w Ośrodkach dla Cudzoziemców, Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas, Urzędzie ds. Cudzoziemców, Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW. Stypendystka Departament Stanu USA - International Visitor Leadership Program. 

dr Marzena Piłat

Instytut Psychologii Uniwersytet Szczeciński

Yaroslav Bahriy

Lekarz, doktor habilitowany nauk medycznych w dziedzinie psychologii medycznej i psychoterapii, starszy wykładowca Uniwersytetu Opolskiego. 

Dyrektor do spraw medycznych w podmiocie leczniczym Soteria Anamija (specjalistyczne stacjonarne leczeniem zaburzeń odżywiania i adaptacji, dzienna rehabilitacja psychiatryczna dzieci i młodzieży oraz poradnictwo psychiatryczne ambulatoryjne) 

Lekarz-psychiatra klinicysta.  Psychoterapeuta dzieci i młodzieży. Specjalista terapii grupowej, rodzinnej i indywidualnej. Certyfikowany psychoterapeuta dydaktyk i superwizor.  

Absolwent Lecznictwa Wydziału Lekarskiego Iwano-Frankiwskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego (Ukraina). Obył rezydenturę, specjalizację i ordynaturę kliniczną na Katedrze i Klinice psychiatrii  Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Bohomolca i na Katedrze i Klinice psychiatrii dziecięcej Narodowego Uniwersytetu Ochrony Zdrowia Ukrainy im. Szupyka oraz w Kijowskim miejskim klinicznym szpitalu psycho-neurologicznym nr 1 (Kijów, Ukraina), miedzy innymi w jego jednostce - Kijowskim Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży.  

Absolwent 4-letniej Szkoły psychoterapii psychoanalitycznej grupowej, 3-letniej Szkoły terapii systemowej i doradztwa systemowego (Iwano-Frankiwsk, Ukraina) oraz 4-letniej Szkoły psychoterapii dzieci i młodzieży Ukraińskiego Towarzystwa Psychoterapeutów (Lwów, Ukraina). Autor pond 40 prac naukowych. Superwizor programu nauczania grupowej psychoterapii psychodynamicznej Międzynarodowego Stowarzyszenia Psychoterapii Grupowej IAGP (Szwajcaria). Lider Grup Balinta. W terapii korzysta z metod terapii egzystencjonalnej, psychodynamicznej, systemowej i integracyjnej. 

Wartościami którymi się kieruje są autentyczność, szacunek, zachowanie zasad dyskrecji oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta. 

Zajmuje się leczeniem zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży, szczególnie duże doświadczenie posiada w leczeniu zaburzeń odżywiania (m.in. anoreksja, bulimia, ortoreksja, kompulsywne objadania się), różnorodnych zaburzeń nerwicowych oraz całościowych zaburzeń rozwojowych.  

dr hab. Jarosław Bahriy, prof. UO

Uniwersytet Opolski 

Agnieszka Sajewicz

Pedagog, psycholog, psychoterapeuta i psychotraumatolog, terapeuta EMDR. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą w rodzinach zastępczych i adopcyjnych. Obecnie pracuje w Centrum Psychologii DORMED w Nysie, Katolickim Ośrodku Adopcyjnym i Opiekuńczym w Opolu oraz we własnym gabinecie.  Praktykę zdobywała między innymi w pracując na oddziałach szpitalnych Centrum  Psychiatrii w Katowicach, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św Jadwigii w Opolu oraz w Specjalistycznym Szpitalu Neuropsychiatrycznym  im. Ks. Bp. Natana w Branicach. Szczególnie interesuje się doświadczeniami urazowymi  i traumatycznymi oraz ich leczeniem także w kontekście więzi i jej aspektów leczących.    

mgr Agnieszka Sajewicz

Jacek Jakubowski

Współwłaściciel i Superwizor Grupy TROP, psycholog, przewodniczący Rady Trenerów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, członek założyciel Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, superwizor treningu psychologicznego rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, superwizor warsztatów szkoleniowych rekomendowany przez Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych, superwizor Izby Coachingu, członek polskiego klubu amerykańskiej organizacji Innowatorzy dla Dobra Ogółu ASHOKA.

Jacek Jakubowski

prof. Krzysztof Kaniasty

Pracownik naukowy Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk oraz emerytowany profesor psychologii na Indiana University of Pennsylvania (IUP, USA). W przeszłości wykładał również w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Opolskiego. Specjalizuje się w badaniach nad wsparciem społecznym oraz mechanizmami radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski spowodowane siłami natury oraz inne wydarzenia traumatyczne. Brał udział w licznych międzynarodowych badaniach nad skutkami klęsk i katastrof w krajach takich jak USA, Meksyk, Chiny, Izrael, Nowa Zelandia, Francja, Polska oraz Ukraina.

Jego działalność badawcza w Polsce rozpoczęła się po powodzi w 1997 roku, której psychospołeczne konsekwencje opisał w książce pt. „Klęska żywiołowa czy katastrofa społeczna? Psychospołeczne konsekwencje polskiej powodzi 1997 roku.” Kaniasty jest uznawany za autorytet w dziedzinie wsparcia społecznego w kontekście kryzysów zbiorowych, będąc autorem lub współautorem licznych artykułów empirycznych i teoretycznych, rozdziałów książek oraz raportów naukowych dotyczących tej problematyki.

prof. Krzysztof Kaniasty

Instytut Psychologii, Polska Akademia Nauk Department of Psychology, Indiana University of Pennsylvania, USA

Harmonogram konferencji

9.00 - 9.15

UROCZYSTE OTWARCIE KONFERENCJI NAUKOWEJ

Dziekan dr Katarzyna Mizera  

Marszałek województwa opolskiego: Szymon Ogłaza

9.15 - 9.45

WYKŁAD OTWIERAJĄCY: 

dr Aleksandra Piotrowska, Uniwersytet Warszawski

Wpływ mediów cyfrowych na rzeczywistość wychowawczą oraz rozwój dzieci i młodzieży 

9.45-10.15

prof. dr hab. Alicja Głębocka, prof. UWSB MERITO

Narcystyczne zaburzenia osobowości
 
 

10.15-10.35

Marcin Rzeczkowski

Dialog motywacyjny. Jak pracować z nastolatkiem?

Transmisja online

10.35-10.55

Jacek Jakubowski

Empatyczny dialog międzypokoleniowy jako forma pogłębiania odporności psychicznej dzieci młodzieży
przerwa kawowa przerwa kawowa

11.30-11.50

dr hab. Jarosław Bahriy, prof. UO

Przewlekłość przebiegu specyficznych zaburzeń odżywiania a uzależnienia behawioralne

11.50-12.10

dr Anna Szczegielniak

Zmiany stylu życia, które łagodzą objawy ADHD - nowe perspektywy 
 
 

12.10-12.30

dr Marzena Piłat

Dzieci migrantów przymusowych i dobrowolnych. Problemy psychologiczne.

12.30-12.50

Marta Zdybek - Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia

Funkcjonowanie Poradni Leczenia Uzależnień Dzieci i Młodzieży

12.50-13.10

dr Elżbieta Woźnicka

Wsparcie dzieci niesłyszących i ich rodzin

13.10-13.30

Agnieszka Sajewicz

Praca z dziećmi doświadczonymi klęską powodzi
 
 
przerwa lunchowa przerwa lunchowa

14.00-14.45

prof. Krzysztof Kaniasty

Klęska żywiołowa - jak mądrze pomagać

Po wystąpieniu sesja Q&A

 
 

14.45-15.15

PANEL DYSKUSYJNY

prowadząca: Mirosława Olszewska

Kryzys żywiołu i jego wpływ na dzieci i młodzież
Szymon Ogłaza

Samorząd województwa od samego początku wspiera działania na rzecz ochrony oraz promocji zdrowia psychicznego, w tym organizację Opolskiego Forum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Dla nas szczególnie ważne jest to, że to wydarzenie ma na celu nie tylko prezentację problematyki związanej z naszym zdrowie psychicznym, ale przede wszystkim jest forum wymiany doświadczeń teoretyków i praktyków. To niezwykle ważne, by jak najszerzej współpracować dla wsparcia dobrostanu psychicznego mieszkańców naszego województwa. Szczególnie istotne jest to w chwilach trudnych, jak choćby tegoroczna powódź i związane z  nią przeżycia tych, których dotknęła.
To wszystko sprawia, że chętnie objąłem patronat honorowy nad tym wydarzeniem i wsparliśmy je finansowo z budżetu województwa. Mam nadzieję, że forum  przyczyni się do tworzenia dobrego klimatu, sprzyjającego realizacji dobrych praktyk w sferze wspierania zdrowia psychicznego naszych mieszkańców.

Szymon Ogłaza

Marszałek Województwa Opolskiego

Warsztaty 21 listopada

Każdy warsztat ma ograniczenie do 25 miejsc. Jeden uczestnik może zapisać się na dwa warsztaty, po jednym w bloku.

 

Warsztaty
Mirosława Olszewska - Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży po powodzi (zapisy zamknięte)
Jacek Jakubowski - Warsztaty z empatii (zapisy zamknięte)
dr Żaneta Jemiaszewa. - Obcy świat. Chcę do domu. Wsparcie psychologiczne dzieci migrantów (zapisy zamknięte)
warsztaty 2
Artur Majchrzak - Monar - Uzależniony czy używający? Diagnostyka w pracy z pacjentami (zapisy zamknięte)
Joanna Niezgoda - Psychoseksuolog a nastolatek (zapisy zamknięte)
Paulina Wocka - Żyła - Dlaczego moje dziecko NIE je normalnie? Neofobia i wybiórczość pokarmowa. (zapisy zamknięte)
Piotr Nita - Jak tutoring szkolny wpisuje się w profilaktykę uniwersalną (zapisy zamknięte)
Justyna Kuświk

Istotnym aspektem planowanej konferencji jest nawiązanie współpracy pomiędzy uczelniami, instytucjami oraz praktykami, które mogą zaowocować wspólnymi projektami i dalszymi działaniami prospołecznymi.

dr Justyna Kuświk

Prodziekan ds. studenckich, Członkini Komitetu Organizacyjnego oraz Komitetu Naukowego

Joanna Wawrzyniak

Konferencja, dyskusje naukowe i warsztaty z profesjonalistami, to kolejna ważna i udana próba poznania i zrozumienia szerokiego zakresu problemów w sferze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Wystąpienia, doniesienia z najnowszych badań, opracowania psychologiczne i pedagogiczne, z których skorzystają pedagodzy, nauczyciele i psychologowie szkolni, mają szansę stać się podstawą pogłębianej regularnie wiedzy zawodowej.

dr Joanna Wawrzyniak

Menedżer kierunku pedagogika, Członkini Komitetu Organizacyjnego oraz Komitetu Naukowego

Alicja Żak-Łykus

Zdrowie psychiczne jest nadal bardzo ważnym i aktualnym tematem. Podejmujemy tematykę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, po to aby lepiej zrozumieć, wspierać i zapobiegać kryzysom. Zaplanowaliśmy dwa dni pełne wymiany myśli i doświadczeń praktyków i naukowców oraz przedstawicieli instytucji, które ostatecznie wdrażają działania związane ze zdrowiem psychicznym w życie na Opolszczyźnie. Zapraszam serdecznie wszystkie osoby zainteresowane tematyką zdrowia psychicznego 20 listopada na dzień wykładowy oraz 21 listopada na warsztaty.

mgr Alicja Żak-Łykus

Menedżer kierunku psychologia, Członkini Komitetu Organizacyjnego oraz Komitetu Naukowego