Doskonały start na początku kariery zawodowej, czyli płatne staże – jak je znaleźć? Praktyczny poradnik dla studentów i absolwentów

Od wielu lat powszechne jest zjawisko łączenia pracy z nauką. Studenci, aby móc zdobywać cenne doświadczenie i fundusze na samodzielne utrzymanie, decydują się na jednoczesne studiowanie i pracowanie. Takie rozwiązanie owocuje w przyszłości lepszymi propozycjami zawodowymi. Jest to powód, dla którego coraz więcej studentów chętnie decyduje się na płatne staże. Jednak w jaki sposób je znaleźć? A co z pracą tuż po studiach? Te i wiele podobnych pytań nasuwa się na myśl każdemu młodemu człowiekowi, który wchodzi w dorosłe życie i planuje swoją karierę zawodową. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, aby nie zmarnować swojej szansy na jak najwcześniejsze zdobycie wiedzy, doświadczenia i umiejętności.

 

Jak pogodzić pracę z nauką?
Jednoczesne studiowanie i pracowanie nie należy do najłatwiejszych przedsięwzięć, jednak dzięki odpowiedniej organizacji można odnieść wiele korzyści z takiego rozwiązania. Istnieje bowiem kilka sposobów na to, aby udało się pogodzić pracę z nauką.

 

Po pierwsze, jeżeli jeszcze przed rozpoczęciem studiów zadecyduje się o równoczesnym podjęciu aktywności zawodowej i nauki, warto poszukać odpowiedniej uczelni, która umożliwi realizację takich planów. W tym przypadku najkorzystniejsze są oferty szkół, które w trybie stacjonarnej nauki przewidują zajęcia w bloku w jednej połowie dnia, np. tylko od rana do południa lub od południa do wieczora albo możliwość samodzielnego układania planu przez studentów w celu optymalnego dopasowania go względem swoich potrzeb. Korzystne jest także zminimalizowanie dłuższych przerw w formie „okienek” oraz wiele technologicznych udogodnień dla studentów, np. w formie elektronicznych indeksów, platform edukacyjnych z materiałami dydaktycznymi itp. Taka organizacja nauki na uczelni pozwoli studentom podjąć pracę przez kilka godzin każdego dnia.

 

Po drugie, nie warto od razu decydować się na pracę w pełnym wymiarze godzin, kiedy jednocześnie studiuje się dziennie w trybie stacjonarnym. Nawet jeżeli w jakiś sposób uda się poukładać zajęcia tak, aby możliwe było podjęcie aktywności zawodowej na pełnym etacie, to skutkiem takiego rozwiązania będzie mniejsza efektywność – zarówno na studiach, jak i w pracy. W związku z tym, warto optymalnie dostosować liczbę godzin spędzonych w pracy, aby te dodatkowe obowiązki nie przeszkadzały w nauce. Zatrudniając studentów, wielu pracodawców bez problemu godzi się na ustalanie różnych etatów.

Po trzecie, warto pomyśleć o płatnych stażach, które są świetnym startem na początku kariery zawodowej. Będąc stażystą, ma się inny zakres obowiązków niż na etacie, co jest mniej absorbujące i pozwala znaleźć czas potrzebny na naukę. Jednocześnie zdobyta wiedza i doświadczenie w trakcie stażu są bardzo cenne i przydatne, a przy okazji można zarobić pewną sumę pieniędzy.

 

Płatny staż po studiach, czyli początki kariery zawodowej
Jeżeli tuż po zakończeniu studiów nie ma się perspektywy na rozpoczęcie pracy w pełnym wymiarze godzin na satysfakcjonujących warunkach określonych w umowie, warto zdecydować się na płatny staż. Taka forma zatrudnienia stanowi świetny start w zawodową przyszłość, a co najważniejsze – otrzymanie tego rodzaju pracy nie wymaga posiadania wysokich kwalifikacji ani umiejętności w zawodzie. To czas spędzony na stażu pozwoli zdobyć cenne doświadczenie oraz wiedzę, które przydadzą się w późniejszym poszukiwaniu konkretnego zatrudnienia.

 

Decyzja o podjęciu płatnego stażu tuż po ukończeniu studiów jest niezwykle rozsądna, ponieważ absolwent nie zmarnuje czasu na poszukiwania pracy, ale spożytkuje go na zdobywaniu praktyki, a przy tym zarobi pieniądze niezbędne do samodzielnego utrzymania się.

 

Zalety płatnych staży
Do głównych zalet płatnych staży należą:

  • możliwość zdobycia cennego doświadczenia oraz wiedzy,
  • brak konieczności posiadania pewnych umiejętności przed rozpoczęciem stażu,
  • poznanie zasad  i nauka funkcjonowania w środowisku pracy,
  • ułatwiony start w zawodową przyszłość,
  • możliwość zarobienia pewnej sumy pieniędzy.

 

Należy mieć świadomość, że płatne staże to w pierwszej kolejności szansa na naukę i zdobycie doświadczenia, ponieważ w tej sytuacji finanse znajdują się na dalszej pozycji. Nie każdy staż wiąże się bowiem z możliwością zarobienia dużych pieniędzy. Czasami są to kwoty, które wystarczają jedynie na samodzielne utrzymanie się, co dla wielu osób stanowi ogromne wsparcie. Są jednak duże firmy, które już swoim stażystom oferują zarobki równe pełnoetatowej pensji w niejednym mniejszym przedsiębiorstwie. Staże w takich miejscach cieszą się ogromną popularnością, dlatego poszukiwania ich należy rozpocząć odpowiednio wcześnie.

 

Jak znaleźć płatny staż?
W trakcie nauki warto skorzystać z pomocy Biura Karier, które funkcjonuje na uczelni i dysponuje różnymi ofertami pracy dla swoich studentów. To właśnie tutaj można w najprostszy i najszybszy sposób dowiedzieć się o płatnych stażach dla osób, które jeszcze się uczą. Ale szukać można też za pośrednictwem urzędu pracy i w Internecie, gdzie ogłasza się wiele firm, które chętnie zatrudnią stażystów, oferując za ich pracę wynagrodzenie finansowe.

 

Wróć do spisu artykułów >