Doświadczenie w pracy, czyli jak zdobyć doświadczenie zawodowe?

Posiadanie odpowiedniego doświadczenia jest obecnie równie ważne co zdobycie tytułu magistra. Co więcej, często pracodawcy wymagają od kandydatów na dane stanowisko maksymalnego możliwego stażu pracy – co oznacza, że najlepiej postrzegane są osoby pracujące już od pierwszego roku studiów. Jak zdobyć doświadczenie zawodowe, które w przyszłości zaprocentuje?

 

Każda praca jest sukcesem!

Pracodawcy niechętnie patrzą na osoby, które kończą już studia, ale nigdy wcześniej nie pracowały. Może to świadczyć o wielu rzeczach; właściciele firm lub rekruterzy mogą podejrzewać, że dana osoba jest niezaradna, nie potrafiła wcześniej znaleźć żadnego zatrudnienia lub – co najgorsze – niespecjalnie chce poświęcać swój czas na pracę. O wiele lepiej wypadają osoby, które pracowały chociażby dorywczo; mogło to być nawet roznoszenie ulotek czy obsługiwanie klientów w lokalu gastronomicznym. Liczy się przede wszystkim to, że wykonywały już określone obowiązki, z których musiały się wywiązać.

 

Staże, praktyki, wolontariat – liczy się wszystko!

Dobrym pomysłem na zdobycie doświadczenia zawodowego jest wzięcie udziału w praktykach czy aplikowanie na staż. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które już od samego początku studiów są nastawione na zdobywanie doświadczenia w wybranej branży. Muszą jednak liczyć się z tym, że za wykonywane obowiązki nie dostaną żadnego wynagrodzenia lub będzie ono stosunkowo niewielkie. Na tym etapie znacznie bardziej liczy się jednak zdobyta wiedza i umiejętności. Świetną alternatywą dla stażu czy praktyk jest wolontariat – wiele instytucji chętnie korzysta z pomocy studentów. Oni z kolei mają możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem wybranych firm i placówek państwowych, co może zaprocentować w przyszłości – gdy w przyszłości będą starać się o pracę w tych miejscach.

 

Krok po kroku

Ważne jest jak najwcześniejsze zdobywanie doświadczenia. Nie musi to być ani praca marzeń, ani nawet wymarzona branża – chodzi jedynie o to, by pokazać kolejnym potencjalnym pracodawcom, że aktywność zawodowa jest dla nas naturalna. Wystarczy być cierpliwym – prędzej czy później taka taktyka przyniesie wyczekiwany sukces.

 

Wróć do spisu artykułów >