Jak znaleźć pracę po studiach?

Wiele uczących się osób, będąc jeszcze na studiach, zastanawia się co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. I bardzo słusznie, bowiem w obecnych czasach samo posiadanie dyplomu uczelni wyższej nie wystarczy. Aby być atrakcyjnym kandydatem w oczach pracodawcy, poza formalnym wykształceniem należy posiadać doświadczenie zawodowe. W jego zdobywaniu bardzo pomocne są staże, praktyki i różnego typu oferty wolontariatu.

 

Młodzi na ścieżce kariery - statystyki
Z każdym rokiem przybywa młodych osób, które zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych jeszcze w trakcie studiów. Badania przeprowadzone w 2012 roku przez firmę Deloitte pokazały, że aż 97% ankietowanych w wieku od 24 do 26 lat miało w swoim CV jakieś doświadczenie na gruncie zawodowym.

 

Wyjazdy i staże zagraniczne
Studenci często podkreślają, że najbardziej satysfakcjonujące praktyki to te, które są bezpośrednio powiązane z obranym przez nich kierunkiem kształcenia. Na tym polu bardzo atrakcyjne wydają się płatne staże organizowane przez największe podmioty biznesowe i gospodarcze w Polsce. Innym, równie wartościowym pomysłem, są programy wyjazdów zagranicznych, m.in. dobrze znany studentom Erasmus. Staż w kraju innym niż Polska stwarza też możliwości nauki języka obcego w jego naturalnym środowisku i sprzyjającej, towarzyskiej atmosferze.

 

Akademickie koła naukowe i samorząd studencki
Szczególnie dla osób, które wiążą swoją przyszłość zawodową z pracą w organizacjach pozarządowych, czyli tzw. III sektorze, przydatne może okazać się zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych poprzez aktywność w akademickich kołach naukowych i samorządzie studenckim. Dzięki działalności, student nabywa umiejętność współpracy w grupie, uczy się organizowania konferencji naukowych, wydarzeń kulturalnych, zdobywa wiedzę na temat pozyskiwania środków finansowych niezbędnych do przygotowania przedsięwzięcia. Ponadto, za sprawą kontaktów z innymi poszerza swój światopogląd, zyskuje ogładę towarzyską, zdobywa nowe znajomości, a czasem nawet przyjaźnie.

 

Biura Karier
Coraz większe możliwości kształcenia zawodowego oferują również Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości i Biura Karier, działające przy uniwersytetach na terenie całego kraju.

 

Szczególnie pracownicy tych ostatnich pomagają studentom w kwestiach takich jak organizacja praktyk, zarówno tych obowiązkowych, jak też nadprogramowych (poza tokiem studiów). Odpowiadają za sprawy organizacyjne, udostępniając formularze zgłoszeniowe i umowy o organizacji praktyk.

 

Oprócz tego Biura Karier oferują szeroki wachlarz warsztatów i szkoleń. W zależności od wybranego modułu, student może nabyć wiedzę w konkretnej dziedzinie lub rozwijać tzw. umiejętności miękkie (zdolności interpersonalne, z zakresu autoprezentacji, umiejętności pisania CV itp.).

 

Poradnictwo zawodowe
Dla tych, którzy pomimo wyboru studiów wciąż nie wiedzą, co chcą w życiu robić przygotowano poradnictwo zawodowe. Specjaliści w zakresie rynku pracy i psychologii z Biur Karier podpowiedzą, jak rozpoznać swoje predyspozycje i jak pracować nad sobą, aby za kilka lat znaleźć się na interesującym stanowisku.

 

Oferty pracy, stażu, praktyk
Kolejnym atutem korzystania z Biur Karier jest ich bogata oferta praktyk, staży, ale też pracy dorywczej i stałej. Pośredniczenie pomiędzy przedsiębiorcami a studentami to kolejne zadanie pracowników Biur Karier.

 

AIP - dobry start w biznesie
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (w skrócie: AIP) skupiają się na stworzeniu sprzyjających warunków do prowadzenia swojej pierwszej działalności gospodarczej. Umożliwiają postawienie pierwszych kroków w biznesie, udostępniając przestrzeń do pracy, dając do dyspozycji swój adres, ramy formalno-prawne i pomagając w załatwieniu formalności. Dzięki preferencyjnym warunkom finansowym, roztaczają parasol ochronny nad młodymi osobami, które zakładają pierwszą w życiu działalność gospodarczą.

 

W drodze o pracę marzeń
Co robić jeszcze w trakcie studiów, aby w przyszłości mieć większe szanse na pracę marzeń?

Poniżej kilka praktycznych wskazówek:

  • rozwijaj umiejętności w konkretnym zawodzie - konkretne umiejętności i wiedza zawsze się przydadzą; jeśli nawet nie w danym momencie to z pewnością w przyszłości; to głównie na ich podstawie pracodawcy dobierają sobie pracowników;
  • poszerzaj zdolności interpersonalne - pamiętaj, że poza wiedzą i doświadczeniem z konkretnej dziedziny pracodawcy zwracają uwagę na tzw. umiejętności miękkie; do kategorii tej zalicza się takie cechy jak elokwencja, umiejętność odnalezienia się w nowej sytuacji, opanowanie własnego stresu, pewność siebie, umiejętność dobrej prezencji czy kultura osobista; wiele z wymienionych cech w dużej mierze przejawia się podczas pierwszego kontaktu z rekruterem firmy, do której aplikujemy;
  • zdobywaj cenne kontakty - bądź otwarty i życzliwy wobec osób, z którymi będziesz mieć styczność podczas stażu - nigdy nie wiesz, czy nie staną się oni Twoimi przełożonymi bądź współpracownikami w tej lub innej firmie;
  • staraj się - zaangażowanie, obowiązkowość i terminowość sprawią, że zostaniesz dobrze zapamiętany; być może w przyszłości dzięki temu zdobędziesz pracę w pełnym wymiarze godzin; stażysta, który wykazał się odpowiednim podejściem do wykonywanych zadań ma większą szansę na zdobycie etatu niż zupełnie obca osoba, która dopiero nawiązuje kontakt z firmą;
  • pielęgnuj życie towarzyskie - dzięki niemu również możesz nawiązać ważne kontakty zawodowe, ale także rozwijać się pod kątem interpersonalnym w naturalnym dla siebie środowisku;
  • ucz się nowych rzeczy - rozwijaj dotychczasowe pasje, poznawaj nieznane dotąd dziedziny - w ten sposób otworzysz umysł na nowe bodźce; staniesz się bardziej interesujący dla innych i samego siebie.

 

Dla tych, którzy potrzebują napisać CV i nie mają bogatego doświadczenia zawodowego, eksperci Wyższych Szkół Bankowych przygotowali poradnik. Można go znaleźć na stronie internetowej www.merito.pl/poradnikcv.

 

Powodzenia!

 

Wróć do spisu artykułów >