Jak znaleźć pracę po studiach informatycznych? Poradnik dla absolwentów

Studia informatyczne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Na rynku jest tak samo dużo ofert dla tych, którzy doskonale znają język Java, jak i dla specjalistów od rozwiązywania skomplikowanych problemów z branży IT. Biegła znajomość zasad programowania jest gwarancją znalezienia dobrze płatnej i interesującej pracy.

 

Każda mała i średnia firma potrzebuje specjalisty, który utrzyma i obsłuży całość infrastruktury informatycznej. W dużych przedsiębiorstwach i korporacjach działają zespoły specjalistów IT, bez których spółka nie byłaby w stanie prawidłowo funkcjonować. Choć rynek nieustannie poszukuje ekspertów programowania, nie należy zapominać o tym, że z roku na rok przybywa absolwentów informatyki.

 

Decydując się na studia, warto pomyśleć o wyborze konkretnej specjalizacji. Zdobycie fachowej wiedzy z węższego obszaru danej dyscypliny ułatwi późniejsze szukanie zatrudnienia. Łatwiej wyróżnić się z tłumu kandydatów specjaliście w węższej dziedzinie czy obszarze niszowym niż posiadaczowi wiedzy przekrojowej. Dobrze celować w stosunkowo nowe  profesje, w których, póki co, nie ma zbyt wielu specjalistów. Pracy z pewnością nie zabraknie tym, którzy wybiorą naukę na jednej z trzech specjalności: Sieci, systemy i bezpieczeństwo ITTester oprogramowania oraz SAP – zintegrowane systemy informatyczne. Czym się charakteryzują i gdzie szukać po nich zatrudnienia?

 

Sieci, systemy i bezpieczeństwo IT
Studenci, którzy wybiorą tę specjalizację, poznają tajniki prawidłowego utrzymania infrastruktury informatycznej. Zdobędą wiedzę na temat konfiguracji sieci, serwerowych systemów operacyjnych oraz baz danych i zaawansowanych aplikacji. Poznają również zagadnienia związane z ochroną sieci i bezpieczną konfiguracją systemów.

 

Pilny uczeń tej dyscypliny, będzie w stanie samodzielnie zaprojektować infrastrukturę informatyczną dla mniejszych podmiotów gospodarczych, skonfigurować urządzenia sieciowe czy opracować politykę bezpieczeństwa systemów informatycznych. Nie będzie miał problemów z wdrożeniem systemów operacyjnych w technologii Microsoft oraz zaprojektowaniem i późniejszym administrowaniem relacyjnymi bazami danych.

 

Po ukończeniu tej specjalizacji na studiach informatycznych można znaleźć pracę jako administrator sieci i systemów komputerowych lub serwerów aplikacyjnych. Nie ma przeszkód, by kandydować na stanowisko specjalisty ds. wsparcia technicznego lub wsparcia IT.

 

Tester oprogramowania
Studia na specjalizacji Tester oprogramowania obejmują przede wszystkim praktyczne zajęcia, których celem jest późniejsze efektywne budowanie oprogramowania. Kursanci uczą się strategii automatyzacji, poznają tajniki programowania w języku Python i Java oraz dowiadują się, jak wykorzystywać platformy w chmurze.

 

Tak wyszkolona osoba będzie potrafiła tworzyć przypadki i scenariusze testowe, pisać testy automatyczne w Pythonie i Selenium oraz testować aplikacje internetowe i mobilne. Tester oprogramowania może pochwalić się znajomością najlepszych standardów w testowaniu aplikacji dzięki zdobyciu międzynarodowego certyfikatu testerskiego ISTQB FL. Systemy kontroli wersji i zarządzania defektami również nie będą sprawiały mu żadnych problemów.

 

Absolwent tej specjalizacji to osoba idealna na stanowisko testera: aplikacji webowych i mobilnych, oprogramowania aplikacji e-commerce czy gier komputerowych. Zdobyta wiedza daje możliwość ubiegania się o pracę kierownika testów i jakości oprogramowania oraz programisty testów automatycznych.

 

SAP – zintegrowane systemy informatyczne
Osoby, które zdecydują się na specjalizację SAP, nie będą miały problemów ze znalezieniem pracy po studiach informatycznych. Podczas nauki zdobędą praktyczne umiejętności, niezbędne do pracy z wykorzystaniem jednej z wiodących w świecie zintegrowanych platform systemowych. Będą mogły pochwalić się nie tylko znajomością funkcjonalności systemu SAP R3, ale też umiejętnością zarządzania projektami IT oraz przeprowadzania analiz biznesowych, które pozwalają wdrożyć systemy informatyczne.

 

Absolwent tej specjalizacji umie budować systemy elektronicznej wymiany danych i dokumentów. Dobrze sobie radzi z programowaniem w języku ABAP i administrowaniem systemami SAP. Nie ma też problemów z planowaniem realizacji  i późniejszym zarządzaniem projektami informatycznymi.

 

Osoba, która zakończy edukację na specjalizacji SAP, może zająć się wdrażaniem technologii IT, konsultowaniem systemów ERP lub programowaniem ABAP. Odpowiednim dla niej stanowiskiem będzie także administrator zintegrowanego systemu informatycznego, kierownik IT oraz integrator systemów informatycznych.

 

Konkurencja na rynku specjalistów IT jest bardzo duża. Decydując się na studia informatyczne, warto pomyśleć o wyborze specjalizacji z dziedziny, w której nie ma jeszcze tylu fachowców jak w innych. Zapełnienie niszy z pewnością będzie pomocne przy znalezieniu dobrze płatnej i pełnej wyzwań pracy po studiach informatycznych. 

 

Wróć do spisu artykułów >