Oryginalne wzory i szablony CV - wyróżnij się wśród kandydatów

Poszukiwania pracy zazwyczaj rozpoczynają się od sporządzenia życiorysu, w którym zamieszczamy informacje o wykształceniu, doświadczeniu i umiejętnościach. Jak napisać oryginalnie prezentujące się CV, które zarówno w warstwie tekstowej, jak i wizualnej odróżni się od setek pism innych kandydatów? Poniżej garść porad, które warto zastosować, tworząc własne Curriculum Vitae.

 

CV na papierze czerpanym, akwarelowym czy zapachowym? Sposoby prezentacji wersji drukowanej
W dobie ogromnej popularności Internetu, wciąż istnieją takie miejsca pracy, w których wymaga się CV w formie tradycyjnej. Dlatego też, szczególnie pieczołowicie warto przygotować papierowy dokument. Jego oryginalną formę dobrze wyeksponować, wykorzystując wysokiej jakości papier, który z pewnością zrobi wrażenie na rekruterach i będzie wyróżniać się na tle wykonanych na zwykłej kartce ksero CV konkurentów. W tym celu warto zaopatrzyć się w oryginalny papier. Warto dostosować go do rodzaju stanowiska, na jakie aplikujemy. I tak na przykład kandydat na specjalistę w wydawnictwie książkowym czy naukowym może sięgnąć po papier czerpany czy strukturalny. Z kolei marketer aplikujący do perfumerii może sięgnąć po papier zapachowy. Na pewno przyciągającym uwagę , choć nieco czasochłonnym pomysłem może być stworzenie niewielkiej akwareli wprost na kartce CV, przy wykorzystaniu specjalnego papieru o wysokiej gramaturze i wyraźnie fakturowanej powierzchni. Tego typu dokument świetnie sprawdzi się do autoprezentacji podczas aplikacji na stanowisko ilustratora czy art designera. Można także pokusić się o zalaminowanie dokumentu. To rozwiązanie sprawia, że prezentuje się on znacznie lepiej w porównaniu ze zwykłą kartką ksero umieszczoną w przezroczystej, szeleszczącej, plastikowej koszulce.

 

Warto pamiętać, że na dużą swobodę w projektowaniu CV, w tym na wykorzystaniu różnorodnych technik malarskich, mogą sobie pozwolić przede wszystkim przedstawiciele zawodów kreatywnych i freelancerzy. W przypadku innych stanowisk, należy nie przesadzać z ekspresyjnymi formami wyrazu i skupić się na czytelnym szablonie dokumentu.

 

Decydując się na dostarczenie CV w tradycyjnej papierowej formie, warto zainwestować także w wysokiej jakości wydruk, szczególnie wtedy, gdy dokument zawiera kolorowe elementy. Do CV w tradycyjnym wydaniu dobrze jest przymocować fotografię wykonaną na śliskim papierze fotograficznym.

 

Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Słów parę o szacie graficznej
W dobie internetowych ogłoszeń o pracę, dużej konkurencji rynkowej i natłoku treści coraz trudniej zachwycić i zaintrygować przyszłego pracodawcę samymi kwalifikacjami i predyspozycjami. Osobom, które chcą się wyróżnić na tle rywali i zaprezentować oryginalne CV, przychodzą z pomocą specjalistyczne programy graficzne, takie jak m.in. Adobe InDesign. Umożliwiają one dodawanie atrakcyjnych grafik i kolorowych belek, na których umieszcza się tekst. Ponadto, użytkownik ma do dyspozycji wiele opcji formatowania tekstu, dzięki czemu informacje prezentują się czytelnie i przejrzyście. Efekty pracy z profesjonalnymi narzędziami graficznymi znacznie przewyższają te osiągane za pośrednictwem prostego Worda.

Jeżeli chodzi o możliwości uatrakcyjnienia Curriculum Vitae, to w tym temacie świetnie sprawdzają się  proste grafiki symbolizujące poszczególne kategorie czy rubryki w CV. Ozdabiając dokument, warto pamiętać, aby sięgać po kolory stonowane i eleganckie. Do takich bez wątpienia należą barwy typowo biznesowe, takie jak jasnoniebieski, granatowy czy szary. Na tak przygotowanym kolorowym pasku bocznym (belce) można zamieścić dane osobowe, kontaktowe lub nazwę danej rubryki, dzięki czemu dokument zyskuje na przejrzystości. Warto przy tym pamiętać, że w kwestii kolorów w dokumencie warto ograniczyć sie do jednego, maksymalnie dwóch kolorów innych niż odcień czcionki. Przede wszystkim warto przestrzegać zasady umiaru. Także i w tym przypadku mniej znaczy więcej.

 

Diabeł tkwi w szczegółach
Bardzo interesująco prezentują się takie CV, w których pomysłodawca zastosował małe grafiki. Mogą one stanowić ilustrację naszej znajomości poszczególnych programów. W postaci ikon czy wykresu kołowego można także zasygnalizować poziom znajomości języków obcych. Równie ciekawym pomysłem wydaje się wizualne podzielenie CV na prawą i lewą stronę. Możliwości jest bardzo wiele.

 

Tego typu graficzna forma jest nie tylko niezwykle czytelna, ale także zwraca uwagę czytelnika swoją atrakcyjnością. Kandydat przedstawiający tak dopracowane CV jawi się jako osoba skrupulatna, pomysłowa i solidna, która włożyła dużo pracy własnej i inwencji po to, aby zaprezentować się rekruterowi z jak najlepszej strony.

 

W przypadku projektowania własnego CV, niemniej ważne okazuje się zastosowanie odpowiedniego fontu. Specjaliści zalecają sięgnięcie po czcionkę font z rodziny Helvetica - w dokumentach tego typu dobrze sprawdza się Arial, który jest prosty, czytelny i przejrzysty.

 

Gdy brakuje umiejętności...
Na niektórych portalach internetowych można pobrać darmowe szablony graficzne, w oparciu o które można zaprojektować własne CV. Istnieją też serwisy, w których można kupić wybrany wzór, pobrać na dysk komputera, a następnie zastosować we własnym projekcie. Dla ambitnych osób, które pragną zaprezentować się pracodawcy z jak najlepszej strony, jednak nie mają wystarczających umiejętności, by samodzielnie zaprojektować dokument, dobrym rozwiązaniem może być fachowa pomoc. Zlecenie wykonania CV dobremu grafikowi pozwala zaoszczędzić czas i frustrację tym, którzy nie są orłami z zakresu grafiki komputerowej i designu. Korzystając z usług profesjonalisty, nie trzeba również martwić się o dostęp do specjalistycznych programów, które do najtańszych niestety nie należą.

 

Tworząc CV, należy pamiętać, że z perspektywy pracodawcy ważna jest nie tylko atrakcyjna forma dokumentu, ale przede wszystkim wartościowa treść. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, z którego można dowiedzieć się, jak napisać CV, nie mając bogatego doświadczenia. Można go znaleźć na stronie Wyższych Szkół Bankowych: www.merito.pl/poradnikcv.

 

Wróć do spisu artykułów >