Praca dla studentów - jak pogodzić studia z nauką
W dzisiejszych czasach powszechnym zjawiskiem jest równoczesne łączenie pracy i studiów. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka: niektórzy chcą się usamodzielnić i stać finansowo niezależnymi od rodziców, innych zmusza do tego sytuacja materialna, ponieważ, muszą zarobić na naukę i utrzymanie w obcym mieście, z dala od rodziny. Są też takie osoby, które nie oszczędzają na przyjemnościach, a możliwość pracy daje im większe perspektywy na korzystanie z dostępnych rozrywek. Jeszcze inni, chcą jak najszybciej rozpocząć karierę zawodową, aby w przyszłości mieć większe szanse na zdobycie lepszej pracy. Na szczęście, coraz więcej uczelni stara się ułatwić swoim studentom godzenie pracy z nauką. Przed wyborem studiów warto więc zwrócić uwagę na ten aspekt nauki. Podczas wyboru szkoły wyższej można kierować się także dostępnymi statystykami dotyczącymi liczby jej studentów, którzy z powodzeniem łączą naukę i pracę. Zazwyczaj takie informacje są ogólnodostępne i podawane na stronach internetowych uczelni.
Dlaczego warto podjąć pracę na studiach?
Doświadczenie zawodowe, to pozycja w CV, na którą przyszli pracodawcy zazwyczaj zwracają pilną uwagę. Według wielu osób, idealny pracownik to młody człowiek, który niedawno ukończył studia, ale posiada już dość duże doświadczenie. Dla wielu studentów pogodzenie tych dwóch wymogów jest niemożliwe do osiągnięcia. Jeszcze do niedawna, studenci, chcąc skupić się na nauce i poświęcić jej jak najwięcej czasu, nie byli w stanie jednocześnie pracować. Dzisiaj, przy odrobinie starań i wyborze odpowiedniej uczelni, jest to możliwe, dlatego warto skorzystać z takiej szansy. Trzeba mieć świadomość, że szybsze rozpoczęcie kariery zawodowej, pozwala na zdobycie większego doświadczenia, a to z kolei daje duże prawdopodobieństwo otrzymania lepszej pracy. Ukończenie dobrego kierunku studiów, w połączeniu z wcześnie rozpoczętą karierą zawodową, umożliwia młodemu człowiekowi lepszy start w przyszłość. Ponadto, praca uczy odpowiedzialności, samodyscypliny oraz systematyczności. Są to bardzo przydatne cechy, które ułatwią nie tylko naukę, ale też zdecydowanie pomogą w pracy. Przełożeni cenią pracowników, którzy sumiennie wykonują swoje obowiązki i mają świadomość, jak powinien wyglądać odpowiedni tryb pracy.
Jak godzić studia z nauką?
Podczas wyboru uczelni, kandydaci na studentów w pierwszej kolejności zwracają uwagę na ofertę dydaktyczną. Rodzaj kierunków i specjalizacji, dodatkowe możliwości edukacyjne oraz zaplecze naukowe, to dla przyszłego studenta najważniejsze cechy. Jednak, decydując się na studia, warto wziąć pod uwagę możliwość podjęcia pracy w trakcie nauki, nawet mimo początkowego założenia, że najpierw ukończy się studia, a dopiero po nich rozpocznie karierę zawodową. Idealne rozwiązanie to takie, w którym uczelnia umożliwia swoim studentom rozpoczęcie kariery zawodowej. Atrakcyjna pod tym kątem oferta powinna uwzględniać:
- brak lub zmniejszenie liczby „okienek” między zajęciami,
- w przypadku studiów w trybie stacjonarnym – zajęcia ułożone w taki sposób, aby zajmowały połowę dnia (od rana do południa lub od południa do wieczora),
- udogodnienia technologiczne, takie jak: elektroniczny indeks, wewnętrzny serwis internetowy dla studentów z najważniejszymi informacjami, platformy edukacyjne z materiałami dydaktycznymi,
- Biura Karier, które funkcjonują w obrębie danej uczelni i dysponują rozmaitymi ofertami pracy dla swoich studentów.
Tego rodzaju udogodnienia są dla młodych ludzi istotnym wsparciem w budowaniu kariery. Studenci mogą lepiej dysponować swoim czasem, ponieważ nie marnują go na, często bezużyteczne, „okienka”, albo wielogodzinne czekanie w kolejkach na uczelni, np. do dziekanatu, zaś dostęp do najważniejszych materiałów dydaktycznych mają w każdym miejscu i o każdej porze, dzięki internetowym platformom edukacyjnym. Również poszukiwania pracy są prostsze, dzięki pomocy udzielanej przez Biura Karier i doradców zawodowych, którzy są w stanie określić predyspozycje zawodowe i podpowiedzieć, jaka oferta pracy będzie najlepsza.
Jaka jest najlepsza praca dla studenta i jak ją zdobyć?
Wybór odpowiedniej pracy zależy od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka. Jednak w przypadku studentów, którzy mają dużo obowiązków związanych ze studiami, warto wybrać takie zajęcie, które nie będzie zbyt absorbujące. W związku z tym, bardzo często studenci decydują się na pracę, która nie jest zgodna z ich zainteresowaniami ani kierunkiem studiów, ale umożliwia stabilizację finansową i można ją pogodzić z nauką. Najczęściej są to stanowiska asystentów, sekretarek, młodszych pomocników, ale tez pracowników sklepów, magazynów czy zakładów przemysłowych. Tego rodzaju pracę można bez większych przeszkód znaleźć samodzielnie.
Praca na studiach w formie obowiązkowych praktyk i staży to także dobry pomysł na rozpoczęcie kariery zawodowej. Jest to zajęcie bez wynagrodzenia finansowego, ale zaangażowanie podczas jego wykonywania może opłacić się w niedalekiej przyszłości. Wielu studentów, po zakończeniu obowiązkowych praktyk lub stażu, otrzymuje propozycję pracy w tym samym miejscu. Warto już na początku zapytać o taką możliwość swojego przełożonego. Dla niego również jest to dobre rozwiązanie, ponieważ miał czas na poznanie pracownika oraz sprawdzenia jego umiejętności i chęci do pracy. Jednocześnie pracodawca ma świadomość, że zatrudnia studenta, ale jeśli będzie mu zależeć na pracowniku, który wykazał się dużym zaangażowanie w trakcie praktyk lub stażu, to z pewnością uwzględni plan zajęć młodego człowieka, który pozwoli obojgu porozumieć się w kwestii ustalenia godzin pracy. Nie zawsze musi to być praca na pełen etat.
Poza obowiązkowymi praktykami i stażami studenckimi są też takie, które nie mają wpływu na zaliczenie programu studiów. Duże firmy chętnie zatrudniają stażystów i praktykantów. Jest to świetna okazja dla młodych ludzi, którzy chcą zdobyć doświadczenie w poważanej firmie. Niestety, często taka forma pracy nie wiąże się z wynagrodzeniem finansowym lub jest ono niskie. Mimo tego, można wiele zyskać podejmując pracę w formie wolontariatu. Zdobycie cennego doświadczenia z pewnością opłaci się w przyszłości w drodze do pełnopłatnej pracy.
Jeśli student nie ma szans na zdobycie pracy w pełnym wymiarze czasowym, warto, aby zdecydował się np. na pół etatu. Takie rozwiązanie również pozwoli zdobyć cenne doświadczenie i podreperować domowy budżet.
Podejmując pracę na studiach trzeba mieć świadomość, że może nie być to wymarzone zajęcie na resztę życia. Współczesny rynek pracy jest bardzo wymagający, dlatego warto cierpliwie zdobywać doświadczenie zawodowe, aby w pewnym momencie móc objąć znacznie poważniejsze stanowisko. Należy też doceniać praktyki oraz staże, ponieważ po ich zakończeniu istnieje duża szansa na otrzymanie stałego zatrudnienia. Jest to też możliwość uczenia się od najlepszych.