Wypalenie zawodowe – nowa motywacja do rozwoju

Niechęć do pracy, wykonywanych w niej czynności, pogarszający się kontakt z przełożonym, problem z dotrzymywaniem terminów zrealizowania nawet najbardziej podstawowych zadań, nieustające zmęczenie – to zazwyczaj pierwsze oznaki wypalenia zawodowego. Wbrew pozorom można jednak z nim skutecznie walczyć, a cała sytuacja może być… motywacją do rozwoju.

 

Wypalenie zawodowe może dopaść każdego
Niektórzy są zdania, że wypalenie zawodowe prędzej czy później dopada każdego. Inni – że wystarczy, że praca jest jednocześnie pasją, a nigdy nie nadejdzie moment zawahania czy zwątpienia w sens dalszego wykonywania tego zawodu. Można jednak rozpoznać pewne symptomy zbliżającego się wypalenia. Jeśli praca kiedyś sprawiała radość, a pracownik autentycznie angażował się w to, co robi, a z czasem przestał dostrzegać sens wykonywania powierzonych mu obowiązków, to może być to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak. Oczywiście każdemu zdarza się kryzys w pracy, czasem będący też konsekwencją problemów w życiu prywatnym. Jeśli jednak sytuacja utrzymuje się przez dłuższy czas i nie pomaga nawet zmiana pracodawcy, to możemy mieć do czynienia właśnie z wypaleniem zawodowym.

 

Wypalenie zawodowe – i co dalej?
Kiedy do osób wypalonych zawodowo dociera, że nie chcą już dłużej pracować w danej branży, kryzys może się tylko pogłębić. Wielu pracowników zadaje sobie w tej sytuacji pytanie: i co dalej? Warto jednak na całą sytuację spojrzeć z innej strony. Wypalenie zawodowe może być bowiem… okazją do rozwoju. Często jest to najlepszy moment na podjęcie zupełnie nowych aktywności i spróbowania swoich sił w innej branży. Aby to było możliwe, warto podjąć studia (chociażby podyplomowe) lub zapisać się na kurs czy szkolenie z danej tematyki. To doda przebranżawiającemu się pracownikowi pewności siebie, a dodatkowo umożliwi mu zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych, by rozpocząć pracę w nowej branży. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na studia czy szkolenie dotyczące czegoś, co od zawsze fascynowało jakąś osobę – wtedy przebranżowienie się będzie znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze. Entuzjazm związany z nauką zagadnień, które już wcześniej wydawały się danemu pracownikowi interesujące, pozwoli też przezwyciężyć początkowe trudności wynikające ze zmiany branży.

 

Wróć do spisu artykułów >