Jak zrobić dobrą prezentację? 5 kroków do dobrej prezentacji

Jedną z najczęstszych metod zaliczenia ćwiczeń czy konwersatoriów na studiach jest przygotowanie prezentacji z tematu związanego z danym przedmiotem, a następnie przedstawienie jej wykładowcy i pozostałym studentom. Umiejętność robienia ciekawych i spójnych prezentacji przyda się także później – już w pracy zawodowej. Dotyczy to zwłaszcza osób, które planują karierę w korporacji lub agencji reklamowej.

 

Jak zrobić prezentację do szkoły/na studia? Ogólne wskazówki

Warto w pierwszej kolejności pamiętać, że prezentacja ma konkretny cel. Osoba, która ją stworzyła, ma przedstawić odbiorcom konkretne zagadnienie, możliwie jak najbardziej przejrzyście i precyzyjnie zarazem. Niezależnie od tego, czego dotyczy prezentacja, jej język powinien być dopasowany do odbiorców, podobnie jak sposób przekazu. Jak zrobić prezentację do szkoły, na studia lub do pracy?

 

1. Zrób niezbędny research

To właśnie od tego kroku należy rozpocząć przygotowanie prezentacji. Warto dokładnie przeanalizować temat i zastanowić się, jakie wiadomości powinny się znaleźć w prezentowanym dokumencie. Informacji należy szukać w różnych źródłach, jednak najlepiej opierać się na monografiach, książkach, raportach i opracowaniach naukowych. Artykuły z Internetu i prasy mogą służyć uzupełnieniu prezentacji o ciekawe i aktualne przykłady. Bez odpowiedniego researchu bardzo szybko może okazać się, że prezentujący przedstawi nieprawdziwe lub nieaktualne informacje, co oczywiście nie tylko jest szkodliwe samo w sobie (bo wprowadza w błąd odbiorców), ale może też poskutkować konsekwencjami wyciągniętymi przez wykładowcę (czy pracodawcę). 

 

2. Przygotuj plan prezentacji

Jeśli wszystkie niezbędne materiały zostały już zgromadzone, kolejnym krokiem jest przygotowanie planu prezentacji. Swoje wystąpienie warto uzgodnić z prowadzącym zajęcia. Przy ustalaniu kolejności poruszanych zagadnień należy pamiętać o właściwej formie – prezentacja powinna rozpoczynać się krótkim wprowadzeniem do omawianego tematu. W rozwinięciu warto zawrzeć najważniejsze informacje; tę część można zakończyć krótkim zbiorem ciekawostek. W podsumowaniu należy umieścić wnioski i w kilku punktach streścić to, co zostało zawarte w rozwinięciu. Oczywiście warto mieć świadomość, że plan prezentacji to tylko pewien zarys, a osoba prowadząca prezentację nie musi się go ściśle trzymać. Dobrze przygotowany plan jest jednak niezwykle pomocny, ponieważ pomaga ustrukturyzować całe wystąpienie, dzięki czemu osoba prowadząca prezentację ma pewność, że nie zapomniała poruszyć najważniejszych kwestii. 

 

3. Nie umieszczaj wszystkiego w prezentacji

Studenci często zapominają o tym, że nie wszystko, o czym będą mówić, powinno być umieszczone na slajdach. W samej prezentacji powinny znaleźć się jedynie najważniejsze punkty i hasła-klucze; można umieścić także wnioski, ale sformułowane równoważnikami zdań. Student omawiający kolejne slajdy powinien jedynie posiłkować się tym, co zawarł w prezentacji. Osoby, które stresują się jednak, że zapomną podczas prezentacji powiedzieć tego, co najistotniejsze, mogą przygotować sobie nieco szerszą wersję na kartkach, którymi w razie potrzeby będą posiłkować się w trakcie wystąpienia. Wykładowcy zazwyczaj pozwalają studentowi na posiadanie dodatkowych materiałów podczas prezentowania tematu. 

 

4. Zadbaj o wizualną stronę prezentacji

Przy przygotowaniu prezentacji warto zadbać także o jej wizualną stronę. Fantazyjne przejścia między slajdami i wyszukane tła nie są mile widziane – wystarczy, że prezentacja jest przejrzysta, kolor czcionki i tła współgrają ze sobą i nie utrudniają odczytania treści, a ilość informacji zawartych na slajdach umożliwia swobodne notowanie. Warto też zwrócić szczególną uwagę na grafiki; należy zadbać, by były w odpowiedniej rozdzielczości, inaczej ich wrzucanie do prezentacji nie ma sensu. To samo tyczy się ewentualnych materiałów multimedialnych. 

 

5. Umieść odnośniki, linki i bibliografię

Na końcu prezentacji powinna znaleźć się bibliografia, czyli wykaz źródeł, z których student korzystał, przygotowując prezentację. Warto umieścić także linki do kilku artykułów naukowych, w których poruszane jest omawiane zagadnienie. Prezentację można wzbogacić o film i infografiki, co uczyni ją ciekawszą dla odbiorców. Należy zresztą pamiętać, że wykładowcy, przy ocenianiu prezentacji, biorą pod uwagę nie tylko jej wykonanie czy sposób poprowadzenia, ale też wykorzystane źródła. 

 

 

Wróć do spisu artykułów >