Czego się dowiesz?
Kobiety zdecydowanie dominują wśród studentów – z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w roku akademickim 2022/23 panie stanowiły 58,2 proc. studiujących. Podobną tendencję można zauważyć również w poprzednich latach. Na studiowanie jakich kierunków kobiety decydują się najczęściej?
W Polsce uczy się więcej studentów niż w ostatnich latach
Ze wstępnych danych GUS wynika, że na koniec 2022 r. na polskich uczelniach studiowało 1223,6 tys. osób, czyli o 5,5 tys. więcej niż w roku 2021. Jednocześnie w porównaniu do roku akademickiego 2015/16 liczba studentów zmniejszyła się o 12,9 proc. Warto również zaznaczyć, że w Polsce studiowało 105,4 tys. cudzoziemców, w tym 48,7 tys. kobiet.
Jakie były preferencje studentek, jeśli chodzi o poszczególne województwa i kierunki studiów?
Najwięcej kobiet studiuje w województwie mazowieckim
Z danych zebranych przez GUS można również wywnioskować, w których województwach kobiety studiują najchętniej. Okazuje się (i nie jest to duże zaskoczenie), że najwięcej pań kontynuowało edukację w roku akademickim 2022/23 w szkołach wyższych w województwie mazowieckim (155 305). Na taki wynik z pewnością ma wpływ fakt, że w stolicy znajduje się łącznie kilkadziesiąt szkół wyższych; dodatkowo uczelnie w Warszawie cieszą się dużą popularnością ze względu na perspektywy zawodowe w tym mieście. Wielu studentów z innych miejscowości, podejmując naukę w stolicy, decyduje się na pozostanie w Warszawie na stałe.
Sporo studentek wybrało również na kontynuację nauki na uczelniach wyższych w województwie małopolskim (85 259) czy wielkopolskim (72 214). Z kolei najmniej kobiet zdecydowało się na studia w województwie lubuskim (6 361), opolskim (9 759) oraz warmińsko-mazurskim (12 682). Należy jednak uwzględnić, że w wymienionych województwach liczba studentów generalnie jest znacznie mniejsza niż w innych; w dodatku kobiety i tak stanowią tam większość osób studiujących.
Kierunki studiów dla dziewczyn: biznes, administracja, prawo i zdrowie
Dane GUS pozwalają również sprawdzić, jakie grupy kierunków cieszą się największym zainteresowaniem pań. Z zestawienia absolwentów w roku akademickim 2022/23 wynika, że najwięcej kobiet (46 989) ukończyło studia z zakresu biznesu, administracji i prawa. Na drugim miejscu znalazły się kierunki z kategorii zdrowie i opieka społeczna (29 582), na trzecim – nauki społeczne, dziennikarstwo i informacja (22 118).
Ciekawić może niewątpliwie to, ile kobiet ukończyło studia techniczne czy przyrodnicze. Okazuje się, że absolwentek tych grup kierunków było zauważalnie mniej. Na przykład kierunki przyrodnicze, matematyczne i statystyczne ukończyło jedynie 7768 kobiet. Z kolei rolnictwo – jedynie 3185. Najmniej kobiet ukończyło studia z obszaru technologii teleinformacyjnych (2131 absolwentek).
Z drugiej strony należy zauważyć, że wymienione wyżej kierunki generalnie nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem; dla przykładu, kierunki z grupy nauk przyrodniczych, matematyki i statystyki ukończyło w roku akademickim 2022/23 łącznie 10 978 osób. Tym samym kobiety stanowiły zdecydowaną większość studentów na wszystkich kierunkach z tej grupy.
Wyraźną dysproporcję można było natomiast zauważyć w przypadku kierunków z grupy technika, przemysł i budownictwo. W roku akademickim 2022/23 studia na tych kierunkach ukończyło łącznie 44 431 absolwentów, z czego kobiet – 17 415. Tym samym potwierdza się to, że mimo licznych zachęt (np. programów stypendialnych dla pań na kierunkach technicznych) wciąż większość absolwentów budownictwa, kierunków przemysłowych i technicznych stanowią mężczyźni. To zresztą zagadnienie, któremu należałoby przyjrzeć się bliżej – zwłaszcza, że dysproporcje są tak wyraźne.
Jak zmieniają się wybory kobiet, jeśli chodzi o kierunki studiów?
Warto jednocześnie sięgnąć do danych archiwalnych GUS, by przekonać się, że mimo wszystko wybory kobiet co do kierunku studiów zmieniają się na przestrzeni lat. Na przykład w roku akademickim 2012/13 najwięcej kobiet podejmowało studia na kierunkach z zakresu opieki społecznej (kobiety stanowiły wtedy aż 86,5 proc. wszystkich studentów na tych kierunkach), a także na kierunkach pedagogicznych (79,8 proc.), medycznych (75,6 proc.), usług dla ludności (71,7 proc.), humanistycznych (71,5 proc.), biologicznych (71,3 proc.) czy weterynaryjnych (71 proc.). Z kolei na przykład na kierunkach ekonomicznych i administracyjnych stanowiły 63,4 proc. studentów, a prawnych – 58 proc. Tymczasem w roku akademickim 2022/23 kobiety stanowiły już ok. 66 proc. absolwentek tych kierunków.
Można się zatem spodziewać, że w kolejnych latach kobiety jeszcze chętniej będą podejmować studia na kierunkach z zakresu biznesu, prawa, dziennikarstwa, ale i na studiach technicznych, a zwłaszcza – informatycznych, które cieszą się obecnie ogromną popularnością. Prawdopodobnie utrzyma się też tendencja większego udziału kobiet wśród wszystkich studentów – mężczyźni już wcześniej częściej rezygnowali ze zdobycia wykształcenia wyższego.
Zobacz więcej
Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów z sekcji "Jakie studia wybrać?".
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uczelniach WSB Merito, wybierz odpowiedni produkt: