Wiele osób utożsamia pracę w IT z wykonywaniem zawodu programisty, co stanowi duże uproszczenie i mija się z prawdą. W ramach branży funkcjonują przedstawiciele różnych zawodów; do wykonywania części z nich nie jest nawet potrzebna ścisła wiedza techniczna czy programistyczna (mowa w tym przypadku o project managerze, choć nie tylko). Nie da się jednak ukryć, że największą popularnością cieszą się zawody związane z pisaniem kodu. Wśród nich są m.in. software developer i software engineer. Czym się różnią?
Software developer – czym się zajmuje?
Software development to proces tworzenia oprogramowania. Warto jednak wiedzieć, że polega on nie tylko na pisaniu kodu. Konieczne jest najpierw stworzenie całej koncepcji projektu, następnie przeanalizowanie wymagań biznesowych i ocena wykonalności projektu. Dopiero później przychodzi czas na projektowanie oprogramowania, jego testowanie i ulepszanie.
Jak można się zatem domyślić, software developer jest zaangażowany w proces tworzenia oprogramowania. To jednak, jak szeroki będzie zakres jego obowiązków, w dużej mierze zależy od firmy, w której pracuje. Zdarza się, że software developer ma za zadanie jedynie tworzenie kodu (i ewentualnie testowanie oprogramowania w celu wychwycenia błędów, które mogły pojawić się na etapie tworzenia). Często jest jednak tak, że jeżeli firma jest mniejsza, to zakres obowiązków poszczególnych pracowników, w tym software developerów, jest szerszy. Może się zatem okazać, że osoby pracujące na tym stanowisku będą zaangażowane również we wcześniejsze etapy procesu tworzenia oprogramowania (lub wręcz przeciwnie, przełożeni uznają, że wiedza i umiejętności software developera przydadzą się głównie przy ulepszaniu i wdrażaniu oprogramowania). Osoby, które zamierzają szukać pracy na tym stanowisku powinny zatem zwrócić uwagę nie tylko na wymagania pracodawcy, ale też na zakres obowiązków. W każdej firmie może on bowiem obejmować inne czynności.
Co robi software engineer?
Osoby, które dopiero wkraczają w świat IT, często mylą software developerów z software engineerami. To jednak nie powinno dziwić, ponieważ granica między tymi dwoma zawodami nie jest tak wyraźna, jak w przypadku innych stanowisk.
Co zatem różni software developera od software engineera? Ci, którzy pracują na stanowisku software engineera zwykle są odpowiedzialni za nieco bardziej techniczne zagadnienia niż software developerzy. Zazwyczaj odpowiadają m.in. za mapowanie projektów aplikacji programistycznych i wykorzystywanie schematów blokowych do podkreślenia każdego etapu procesu. Do zakresu ich obowiązków zalicza się również modernizację i aktualizację oprogramowania wcześniej stworzonego przez firmę. Dlatego, przed wyborem zawodowej ścieżki software developera czy software engineera, trzeba uprzednio zweryfikować swoje techniczne kompetencje i oczekiwania dotyczące codziennych obowiązków, jak pisanie kodu czy udział w opracowywaniu koncepcji oprogramowania.
Jednocześnie warto mieć na uwadze, że mimo wszystko software developer i software engineer mają często dość zbliżony zakres obowiązków. Ich podział zależy głównie od strategii, na jaką zdecyduje się firma.
Jak rozpocząć karierę w zawodzie software developera lub software engineera?
W obu przypadkach świetną podstawą będą studia informatyczne, najlepiej na specjalności programowanie lub software development (obie są oferowane na informatyce na Uniwersytetach WSB Merito). Absolwenci informatyki nie mają na ogół problemu z rozpoczęciem kariery w branży IT i już podczas studiów tworzą własne portfolio i zdobywają umiejętności, które później wykorzystają w pracy zawodowej.