Studia niestacjonarne - charakterystyka, zalety, perspektywy

Wielu studentów in spe, na długo przed przystąpieniem do procesu rekrutacyjnego na studia wyższe, rozważa, który model edukacyjny wybrać i jaka decyzja pozwoli im później spełnić się w życiu zawodowym. Wybrać studia stacjonarne czy niestacjonarne? Jakie są argumenty za, a jakie przeciw każdemu z trybów nauki w szkole wyższej? Sprawdźmy, jakie są podstawowe różnice i perspektywy na ciekawą pracę po ukończeniu studiów w trybie niestacjonarnym.

Studia stacjonarne vs niestacjonarne

Chociaż wymagają rzadszej obecności na uczelni, studia niestacjonarne gwarantują równoważność wykształcenia i dyplomu z tym uzyskanym w stacjonarnym trybie nauczania. Dają również możliwość podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin, co pozwala zyskać przewagę nad tymi kandydatami, którzy przez kilka lat zajmują się wyłącznie nauką. To także dobra okazja do usamodzielnienia się i finansowej niezależności.

Informatyka w biznesie

Studenci studiów niestacjonarnych są cennym nabytkiem dla pracodawcy – ich dyspozycyjność, połączona z nabytym wcześniej doświadczeniem, stanowi  pożądaną cechę w każdym zawodzie. To właśnie doświadczenie pozwala w niedługim czasie awansować na bardziej atrakcyjne stanowiska albo ubiegać się o podwyżkę. Studenci, którzy uczęszczają na studia stacjonarne, rzadko mogą sobie pozwolić na połączenie pracy z nauką, z uwagi na konieczność codziennej obecności na uczelni oraz obowiązkowe uczestnictwo na wykładach i zajęciach, które często trwają cały dzień z powodu źle ułożonego grafiku.

Na studiach stacjonarnych, inaczej dziennych, zajęcia prowadzone są z reguły do 5 dni w tygodniu, w godzinach rannych i popołudniowych. Na studiach niestacjonarnych z kolei, wiedzę przyswaja się w trybie weekendowym, co 2 – 3 tygodnie. Ich główną zaletą jest możliwość jednoczesnego podjęcia lub kontynuowania aktywności zawodowej i zdobycia doświadczenia, tak cennego na rynku pracy.

Drugi kierunek? Czemu nie!

Czasem u podstaw decyzji o rozpoczęciu studiów niestacjonarnych leży chęć rozpoczęcia drugiego kierunku. Skłaniają do tego różne czynniki: nieprzemyślany czy rozczarowujący wybór pierwszych studiów, po których ciężko znaleźć dobrze płatną pracę lub po prostu chęć dokształcenia się i zdobycia nowych umiejętności, potwierdzonych dodatkowo dyplomem licencjata, inżyniera czy magistra dobrej uczelni, która cieszy się renomą.

 

Drugi kierunek, studiowany w trybie niestacjonarnym, pozwala bez problemu połączyć aktywność zawodową i edukację, a dodatkowa specjalizacja, a co za nią idzie- szersze kompetencje potwierdzone dyplomem uczelni cenionej przez pracodawców, to dobry sposób na zmianę dotychczasowego zawodu albo podstawa do ubiegania się o awans.

Palec

Sprawdź ofertę studiów niestacjonarnych w WSB

Uniwersytety WSB Merito

Możliwość studiowania wielu atrakcyjnych kierunków w trybie niestacjonarnym jest jednym z wielu mocnych punktów Uniwersytetów WSB Merito (wcześniej Wyższych Szkół Bankowych). Uczelnie te, z siedzibami w większych miastach Polski, aż dwa razy z rzędu (w 2013 i 2014) uznane zostały przez pracodawców za najbardziej docenianą grupę uczelni niepublicznych w Polsce. Powodem jest, między innymi, zatrudnienie ekspertów i czynnych zawodowo praktyków działających w danej branży – w charakterze wykładowców. To pozwala studentom mieć informacje z pierwszej ręki na temat wymagających i zmiennych realiów gospodarki rynkowej, a wykładowcom modyfikować program zajęć w taki sposób, by ich na te zmiany przygotować. Oferta uczelni zawiera szeroki wybór kierunków studiowanych w trybie niestacjonarnym, możliwość praktyk, Biuro Karier i szeroko pojętą współpracę ze światem biznesowym.

 

 

 

 

 

Sprawdź ofertę studiów niestacjonarnych na Uniwersytetach WSB Merito:

 

 

Wróć do spisu artykułów >