Zawody najbardziej poszukiwane na rynku pracy

Trendy na rynku pracy rzadko ulegają gwałtownym zmianom - nic dziwnego, że według wielu rankingów wciąż najbardziej poszukiwanym pracownikiem jest specjalista ds. IT. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zleciło organizacji Business Centre Club opracowanie listy zawodów deficytowych. Własną listę stworzył także serwis Golden Line. Na podstawie obu dokumentów przedstawiamy poniżej trzy zawody, których przedstawiciele są szczególnie poszukiwani. 


Informatycy/specjaliści ds. IT
Ta pozycja nie powinna nikogo dziwić. Specjaliści ds. IT od dawna są jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku pracy. Szacuje się, że brakuje nawet ok. 50 tys. osób. Tak wysokie zapotrzebowanie na informatyków wiąże się z postępującą automatyzacją i cyfryzacją, zwłaszcza w sektorze usług. Specjaliści ds. IT są także jednymi z najlepiej opłacanych zawodów - ich zarobki mogą przekraczać kilkanaście tys. netto miesięcznie.


Specjaliści z zakresu finansów i ekonomii
Na liście opracowanej przez Golden Line wysoką pozycję zajmują również specjaliści z zakresu finansów i ekonomii. Potrzebni są zarówno analitycy finansowi, jak i księgowi oraz osoby zajmujące się w bankach obsługą klienta. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości trend miał ulec znaczącej zmianie. 


Menedżerowie
Warto zauważyć, że wciąż poszukiwane są także osoby, które ukończyły management (lub studia MBA) i mają doświadczenie w kierowaniu zespołem i zarządzaniu projektami. Zapotrzebowanie może mieć związek z rozwojem dużych firm. Należy pamiętać, że szeroko rozumiana kadra kierownicza, podobnie jak specjaliści ds. IT, może pochwalić się wysokimi zarobkami. 


Jakie umiejętności powinni mieć poszukiwani pracownicy?
Wykształcenie i doświadczenie zdobyte na konkretnym stanowisku to tylko część wymagań, jakie powinni spełniać kandydaci z wszystkich branż. Wysoko cenione są również kompetencje językowe (z naciskiem na znajomość języka angielskiego), umiejętność pracy w zespole, prawo jazdy kat. B czy umiejętność pracy pod presją czasu. Warto zauważyć, że poszukiwani pracownicy (informatycy, ekonomiści, menedżerowie) znajdują na ogół zatrudnienie w dużych korporacjach, gdzie wymagana jest także odporność na stres czy wysokie kompetencje komunikacyjne.

 

Wróć do spisu artykułów >