Czego się dowiesz?
Większość osób jest przekonana, że najczęściej używanym językiem świata jest angielski. To jednak nie do końca prawda. Jakie są w takim razie najpopularniejsze języki na świecie, których warto się uczyć, jeśli zależy nam na zdobyciu dobrze płatnej pracy?
Angielski zdeklasowany. To innym językiem posługuje się więcej ludzi na świecie
Z perspektywy europejskiej (i północnoamerykańskiej) znajomość języka angielskiego jest absolutnie kluczowa, by móc swobodnie porozumiewać się poza granicami własnego kraju oraz pracować w międzynarodowym zespole. Warto jednak mieć świadomość, że np. z perspektywy azjatyckiej język angielski jest wprawdzie niesamowicie ważny, ale istotniejszy jest język chiński. Zresztą to właśnie chiński jest najczęściej używanym językiem na świecie; z klasyfikacji stworzonej przez portal Ethnologue w 2017 r. wynika, że językiem chińskim (jako ojczystym i jako drugim językiem) posługuje się łącznie 1475 mln osób. Tymczasem angielskim – 984 miliony. Na trzecim miejscu pod względem liczby użytkowników znajduje się natomiast język hiszpański z 528 milionami użytkowników. Tym samym do najpopularniejszych języków na świecie należą chiński, angielski i hiszpański – i niewątpliwie są to języki, których warto się uczyć, zwłaszcza pod kątem podróżowania po świecie. Osoby, które będą znać np. angielski i hiszpański prawdopodobnie bez większych problemów porozumieją się zarówno w Europie, jak i w obu Amerykach, Australii, części Afryki i Azji. Wymienione języki mają również ogromne znaczenie w handlu międzynarodowym.
Warto jednak wspomnieć o jeszcze jednym języku, języku arabskim. Już w ponad dwudziestu krajach na świecie jest językiem urzędowym; dodatkowo firmy z krajów arabskich coraz częściej dążą do relacji biznesowych z państwami europejskimi. Tym samym nauka języka arabskiego również może być świetnym pomysłem.
Jakie języki warto znać z perspektywy Polaka?
Angielski, hiszpański i chiński to języki, którymi posługuje się najwięcej ludzi na świecie. Z perspektywy Polaków nie są to jednak jedyne języki warte poznania. Ogromną rolę nadal odgrywa język niemiecki, którym zresztą posługują się nie tylko Niemcy, ale też Austriacy czy Szwajcarzy. Polska utrzymuje bliskie kontakty gospodarcze ze swoim zachodnim sąsiadem; wiele firm potrzebuje osób, które komunikują się w tym języku. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce działa coraz więcej centrów usług (zarówno centrów obsługi procesów biznesowych, jak i usług wspólnych), w których zatrudnieni pracownicy często zajmują się obsługą rynków niemieckojęzycznych.
Z perspektywy Polaków innym językiem, który warto znać – choć niekoniecznie ze względów biznesowych – jest język ukraiński. Pojawia się zresztą coraz więcej ośrodków i szkół, które prowadzą takie kursy językowe.
Niszowe języki też zasługują na uwagę
Co jednak, jeśli ktoś np. zna już język angielski lub niemiecki i chciałby nauczyć się kolejnego, ale niekoniecznie jednego z tych, które zostały wymienione powyżej? Dobrym pomysłem może być nauka języków nieco bardziej niszowych; ostatnio sporą popularnością cieszą się na przykład języki skandynawskie, takie jak szwedzki, norweski czy duński. Wiele osób uczy się zresztą tych języków ze względu na plany emigracyjne; część Polaków decyduje się na wyjazd na stałe do krajów skandynawskich z powodu lepszych warunków życia i znacznie wyższych zarobków.
Do niszowych, ale potencjalnie opłacalnych (pod kątem zawodowym) języków należą również holenderski czy… czeski. Warto zresztą pamiętać, że znajomość mniej popularnego języka zawsze można wykorzystać ze względu na mniejszą konkurencję – a polskie firmy nawiązują kontakty handlowe z większością państw na świecie.
Należy jednocześnie podkreślić, że wybór języka ma niekiedy drugorzędne znaczenie; często istotniejsze jest to, czy dana osoba zna go w stopniu rzeczywiście pozwalającym na swobodną komunikację. Ponadto już samo podjęcie nauki kolejnego języka jest ogromnym sukcesem; nauka języków obcych pozwala wyrobić pożądane nawyki, takie jak systematyczność czy wytrwałość. Nie można też zapominać, że znajomość jakiegokolwiek języka obcego umożliwia zapoznanie się z kulturą danego kraju i jego tradycjami – i to właśnie z tego względu wiele osób rozpoczyna naukę np. języka japońskiego czy koreańskiego. Tym samym znajomość języków obcych można wykorzystać na wiele różnych sposobów – nie tylko w pracy.
Zobacz więcej
Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów z sekcji "Nie ma złych pytań".
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uczelniach WSB Merito, wybierz odpowiedni produkt: