Czego się dowiesz?
Egzamin maturalny z matematyki to dla jednych konieczność, a dla drugich wolny wybór. Bez względu na motywację, wysoki wynik osiągnięty na teście matematycznym może być kluczem do otwarcia furtki niejednej uczelni wyższej. Odpowiednie przygotowanie się do starcia z królową nauk to podstawa, ale warto mieć świadomość, że na maturze otrzymuje się tablice i wzory matematyczne, które stanowią ogromną pomoc podczas egzaminu dojrzałości. Tego rodzaju materiały są przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, więc są takie same dla wszystkich szkół, a ich wartość merytoryczna jest na najwyższym poziomie.
Wzory matematyczne na maturę
Każdy maturzysta ma do dyspozycji broszurę z wzorami i tablicami matematycznymi; zawiera ona zbiór najpowszechniejszych i najbardziej podstawowych definicji, twierdzeń i własności matematycznych. Opracowywaniem broszury z wzorami zajmuje się Centralna Komisja Edukacyjna. Osoby zainteresowane tym, jak wygląda taka broszura, mogą zapoznać się z jej elektroniczną wersją, zamieszczoną na stronie internetowej CKE. Należy jednak mieć przy tym świadomość, że w broszurze opracowanej przez komisję znajdują się jedynie najbardziej podstawowe zagadnienia – nie jest to zatem materiał, z którego należy korzystać przy powtórce do egzaminu.
W 2023 r. zmienił się wzór tablic matematycznych.
W porównaniu do lat poprzednich broszura zmniejszyła się o jeden rozdział. Część rozdziałów usunięto, część – dodano, jednak ostatecznie zamiast 18 rozdziałów w broszurze znajduje się 17.
Rozdziały broszury dotyczą m.in. takich zagadnień jak:
- wartość bezwzględna liczby,
- potęgi i pierwiastki,
- logarytmy,
- silnia; współczynnik dwumianowy,
- wzór dwumianowy Newtona,
- wzory skróconego mnożenia,
- ciągi,
- funkcja kwadratowa,
- geometria analityczna na płaszczyźnie kartezjańskiej,
- planimetria,
- stereometria,
- trygonometria,
- kombinatoryka,
- • rachunek prawdopodobieństwa,
- • parametry danych statystycznych,
- • pochodna funkcji.
Do tego dołączona jest tablica wartości funkcji trygonometrycznych.
Broszury są rozdawane każdemu maturzyście tuż przed rozpoczęciem egzaminu – obowiązek ich zapewnienia leży po stronie szkoły. Warto również wiedzieć, że oprócz gotowych wzorów matematycznych i tablic, maturzysta może przynieść ze sobą na egzamin linijkę, prosty kalkulator oraz cyrkiel. Zabronione jest natomiast przynoszenie ołówka. Dzięki takim pomocom naukowym każdy egzamin jest łatwiejszy do zdania, a wynik możliwy do osiągnięcia – wyższy.
Zobacz więcej
Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów z sekcji "Jak poradzić sobie na maturze?".
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uczelniach WSB Merito, wybierz odpowiedni produkt: