Czy studia wliczają się do emerytury (lat pracy)?

Osoby, które decydują się na studia zaraz po zdaniu matury i jednocześnie myślą poważnie o swojej przyszłości, mogą zastanawiać się czy okres studiów wlicza się do lat „przepracowanych”. Chodzi oczywiście o emeryturę i staż pracy. Czy studia wliczają się do lat pracy?

 

Staż pracy a minimalna emerytura

Aby otrzymać emeryturę, należy legitymować się odpowiednim stażem pracy. Wypłata minimalnej emerytury jest możliwa, jeżeli staż pracy danej osoby wynosił odpowiednio 20 lat (dla kobiet) lub 25 (dla mężczyzn; są to warunki na rok 2024, już po obniżeniu wieku emerytalnego). 20/25 lat wydaje się stosunkowo niedługim okresem, jeśli spojrzymy na przeciętną długość życia, z drugiej strony taki staż pracy gwarantuje nam jedynie minimalną emeryturę (im więcej przepracowanych lat, tym więcej odprowadzonych składek i wyższa emerytura na koniec). Osoby, które decydują się na studia, mogą w takim razie obawiać się, że…tracą cenny czas, który mogłyby poświęcić na pracę i odkładanie na swoją emeryturę. Na szczęście nie jest tak źle.

 

Studia - ile lat liczy się do emerytury za studia?

8 lat za studia do emerytury – takie hasło może teoretycznie brzmieć jak wyrok. Na szczęście nim nie jest. Osoby, które mogą pochwalić się wykształceniem wyższym, mogą doliczyć do swojego stażu 8 lat (a właściwie są one doliczane automatycznie). Nieważne czy dana osoba uzyskała dyplom licencjata, inżyniera, magistra czy może doktora to wartość doliczana do stażu pracy jest stała i zawsze wynosi 8 lat. Dzięki temu studenci nie muszą martwić się, że powinni zamiast nauki wybrać pracę; to niejako ukłon ze strony państwa w kierunku osób, które chcą się rozwijać i zdobywać specjalistyczną wiedzę. Uwaga: 8 lat za wykształcenie wyższe wlicza się do stażu pracy tylko raz, co oznacza, że osoba, która skończyła np. dwa fakultety, również ma doliczone do stażu pracy jedynie 8 lat.

 

Studia a lata pracy – praca podczas studiów nie doda lat do stażu pracy

Uwaga:podobnie jest w przypadku pracy. Osoby, które jednocześnie pracują i studiują, nie mogą dodać sobie do stażu pracy zarówno lat wynikających z wykształcenia jak i lat pracy. Przykład:osoba X studiuje 5 lat, w tym czasie pracowała (w ramach umowy o pracę) 2 lata. Do jej stażu pracy nie wlicza się 10 lat; musi wybrać, czy do stażu pracy chce wliczyć 8 lat za zdobyte wykształcenie wyższe czy 2 wynikające ze stosunku pracy. To z kolei oznacza, że…po prostu warto studiować!

 

Co się liczy do lat pracy do emerytury?

Warto jednocześnie mieć świadomość, że staż pracy obejmuje wszystkie okresy składkowe, czyli tym samym wszystkie okresy, kiedy za daną osobę były odprowadzane składki emerytalne. Do stażu pracy, oprócz wspomnianych studiów, wliczają się również studia doktoranckie i nauka w szkole ponadpodstawowej, praca na podstawie umowy o pracę lub u zagranicznego pracodawcy, a dodatkowo też:

  • służba wojskowa,
  • prowadzenie indywidualnego gospodarstwa rolnego (lub praca w gospodarstwie współmałżonka, jeśli takie prowadzi),
  • czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych i korzystania ze szkoleń, na które bezrobotny został wysłany z urzędu pracy,
  • okres, za który sąd przyznał wynagrodzenie pracownikowi przywróconemu do pracy, o ile pracownik ten podjął pracę,
  • czas, o który skrócono okres wypowiedzenia, pod warunkiem, że doszło do tego z winy pracodawcy,
  • urlop wychowawczy (mimo, że nie jest płatny).

Tym samym warto zauważyć, że do stażu pracy, który ma z kolei wpływ na wysokość emerytury, zalicza się sporo okresów – i to nie tylko pracy i nauki.

 

Podsumowując, osoby, które obawiają się, że podczas studiów „tracą czas” na naukę, podczas gdy mogłyby już pracować na swoją emeryturę (a dokładniej wydłużać swój staż pracy) nie powinny się niczego obawiać. 8 lat do stażu pracy za ukończenie studiów (a wystarczy ukończyć jedynie 3-letnie studia licencjackie, by posiadać wykształcenie wyższe) jest wręcz kuszącą opcją, która może zmotywować niektóre osoby do podjęcia nauki w szkole wyższej. 

 

Wróć do spisu artykułów >