Czy warto iść na studia? Praktykować czy studiować?
To pytanie zadaje sobie wielu abiturientów. Coraz więcej młodych osób rozważa zakończenie edukacji na poziomie szkoły średniej. Podjęcie decyzji o zaprzestaniu dalszego kształcenia umożliwia im pójście do pracy na pełen etat. Warto jednak pamiętać, że studia nie wykluczają zdobywania doświadczenia zawodowego już od pierwszych miesięcy. Praca na studiach – czy jest to możliwe?
Studia czy praca: trzeba wybierać?
Wiele młodych osób obawia się, że nie będzie w stanie połączyć pracy z nauką. Niektórzy wychodzą z założenia, że studia nie dadzą im wiedzy , która przyda im się podczas późniejszej kariery zawodowej. Obawy tego rodzaju dotyczą zwłaszcza studiów humanistycznych i społecznych. Należy jednak pamiętać, że to, jak będą wyglądać studia, w dużej mierze zależy od wybranej uczelni. Dobrze, jeśli zajęcia są prowadzone przez praktyków, a studenci pracują na case’ach i mogą brać udział w warsztatach podnoszących ich kompetencje. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ukończenie niektórych kierunków (takich jak chociażby prawo) jest niezbędne do pracy w zawodzie.
Praktyka i praca podczas studiów
Wbrew pozorom osoby studiujące dziennie są w stanie łączyć naukę z pracą. Gdzie pracować podczas studiów? Wiele firm umożliwia studentom odbywanie praktyk przez 2-3 dni w tygodniu lub w godzinach popołudniowych. W późniejszych latach, gdy liczba zajęć na studiach sukcesywnie maleje, możliwe jest podjęcie pracy na pół etatu, zwłaszcza, jeśli student ma już za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe. Co jednak zrobić, jeśli liczba zajęć uniemożliwia swobodną praktykę lub pracę? Rozwiązania są dwa. Pierwsze zakłada udział w wolontariacie – godziny w tym wypadku są zazwyczaj nienormowane, a student może dostosować dodatkową aktywność do grafiku zajęć na uczelni. Drugim rozwiązaniem jest podjęcie studiów zaocznych – możliwe jest wtedy nie tylko zdobywanie wiedzy, ale również praca na pełen etat w docelowej branży. Należy również pamiętać, że w pewnym momencie dyplom ukończenia studiów może być niezbędny do dalszego rozwoju zawodowego i awansów na wyższe stanowiska.