Jak założyć działalność gospodarczą – własna firma krok po kroku

Coraz więcej, zwłaszcza młodych osób, decyduje się na założenie firmy. Jednak własna działalność zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Może się okazać, że początkujący przedsiębiorca nie ma odpowiednich umiejętności i funduszy pozwalających na rozwój firmy. Z tego względu, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy dowiedzieć się, jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku i o czym warto pamiętać przed startem własnego biznesu.

Jak założyć działalność gospodarczą? Przyda się biznesplan i ocena… własnych umiejętności

Zdarza się, że decyzja o założeniu działalności gospodarczej jest podejmowana dość pochopnie. Tymczasem do startu własnego biznesu warto dobrze się przygotować – tak, by później uniknąć ewentualnych rozczarowań.

 

W pierwszej kolejności, jeszcze przed założeniem firmy, należy ocenić własne zasoby i zastanowić się, czy konieczne jest podniesienie swoich kompetencji. Warto kontynuować studia na uzupełniających studiach magisterskich lub podjąć dodatkowe studia podyplomowe albo wziąć udział w szkoleniach czy kursach. Szczególnie, że istnieją również szkolenia dotyczące właśnie tego, jak otworzyć własną działalność, by na tym nie stracić i działać zgodnie z prawem.

 

Oprócz tego dobrym pomysłem jest skonstruowanie choćby pobieżnego biznesplanu. To pozwoli przyszłemu przedsiębiorcy ocenić, czy jego pomysł na własną działalność ma szansę na sukces, czy na rynku jest zapotrzebowanie na oferowany przez niego produkt (lub usługę) oraz jak wygląda bezpośrednia konkurencja.

Założenie firmy zaczyna się od nazwy

Już sama nazwa firmy może mieć spory wpływ na jej późniejszy sukces. Od niej w dużej mierze zależy, czy np. potencjalny klient wróci, by skorzystać z usług lub towarów po usłyszeniu albo usłyszeniu gdzieś reklamy. Jeżeli nazwa nie zapada w pamięć lub będzie mało charakterystyczna, to wstępnie zainteresowana osoba szukająca okreslonego porduktu lub usługi może trafić na konkurencję. I już z nią zostać.

 

Co więcej, nazwa działalności gospodarczej wpływa na to, w jakim świetle będzie postrzegana. Dotyczy to zarówno ludzi tworzących daną firmę, jak i samych usług czy towarów. Stanowi ważną formę przedstawienia danej działalności i niezwykle istotne pierwsze wrażenie. Może sugerować odbiorcy, z jakiej generacji są właściciele firmy, kto jest grupą odbiorczą, jakie mają podejście do rynku (tradycyjne, nowatorskie, łamiące stereotypy etc.), a nawet: czy klient ma do czynienia z usługami/towarami premium, czy tańszymi, czy są ekologiczne – i tak dalej.

Jak założyć działalność gospodarczą? Niezbędne formalności

Jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku? Niezbędne formalności

 

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest obecnie bardzo proste. Przyszli przedsiębiorcy muszą dopełnić tylko kilku formalności.

 

Rejestracja działalności gospodarczej w CEIDG

Pierwszą z nich jest rejestracja firmy w CEIDG – konieczne będzie uzyskanie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Najlepiej zrobić to poprzez wypełnienie i złożenie specjalnego formularza rejestracji działalności gospodarczej dostępnego na stronie biznes.gov.pl. Przyszły przedsiębiorca musi podać swoje dane osobowe, a także nazwę firmy i adres jej siedziby czy kod PKD (z tego względu powinien najpierw zapoznać się z listą obowiązujących kodów PKD i zdecydować, które określają charakter jego działalności).

 

Wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej w CEIDG

We wniosku CEIDG należy również dokonać wyboru formy opodatkowania działalności gospodarczej. Obecnie (po zmianach wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu) przyszły przedsiębiorca może wybierać spośród jednej z trzech form opodatkowania zakładanej firmy:

  • podatek na zasadach ogólnych,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Wybór formy opodatkowania warto uzależnić zarówno od charakteru przyszłej działalności gospodarczej oraz od prognozowanych przychodów. Należy też zastanowić się, czy zakładana firma będzie generować dużo kosztów, czy może do jej prowadzenia wystarczy laptop z internetem i telefon. Jednocześnie warto pamiętać, że na początku każdego roku przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej.

 

Założenie firmy a podatek VAT

Z wyborem formy opodatkowania własnej firmy wiąże się również decyzja o byciu czynnym podatnikiem VAT. Ją również określa się we wniosku CEIDG.

 

W niektórych sytuacjach jest to konieczne już od samego początku i uzależnione od rodzaju wykonywanej działalności. W wielu przypadkach można jednak skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego lub podmiotowego. Osoby, które nie wiedzą, czy powinny być podatnikami VAT lub mają wątpliwości co do wyboru optymalnej formy opodatkowania, mogą najpierw skonsultować się z księgową lub doradcą podatkowym. Przyszły przedsiębiorca musi zresztą też zdecydować, czy chce rozliczać się samodzielnie, czy też może powierzy to profesjonaliście.

 

Czy trzeba zgłaszać założenie firmy do ZUS?

Co istotne, mniej formalności czeka na przyszłego przedsiębiorcę, jeśli chodzi o ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zarejestruje przyszłego płatnika składek na podstawie jego wpisu do CEIDG. Tym samym dane firmy uzupełnione w formularzu zostaną automatycznie przekazane do ZUS, a przedsiębiorca nie musi wysyłać osobnych dokumentów do zakładu. Musi jedynie pamiętać o złożeniu formularza zgłoszeniowego w trakcie rejestracji firmy w CEIDG.

 

Jak założyć firmę, by uzyskać NIP i REGON?

Dzięki rejestracji w CEIDG przyszły przedsiębiorca nie tylko otrzyma potrzebny wpis, ale też zostaną mu nadane numery REGON i NIP, niezbędne w obrocie gospodarczym. Teoretycznie, aby uzyskać numer REGON, należy złożyć odpowiedni wniosek do Głównego Urzędu Statystycznego. Ale w praktyce dzieje się to automatycznie właśnie poprzez wypełnienie wniosku o założenie działalności gospodarczej w CEIDG.

Jak tworzyć własną działalność? Pozostałe kwestie: konto firmowe i pieczątka

Wpis do CEIDG to najważniejsza formalność, jakiej musi dopełnić osoba chcąca prowadzić działalność gospodarczą. Oprócz tego warto jednak pomyśleć również o założeniu konta firmowego, a w niektórych sytuacjach także o wyrobieniu własnej pieczątki. Niekiedy (choć zależy to od rodzaju działalności) konieczne może być też uzyskanie niezbędnych zezwoleń, licencji czy koncesji.

 

Osoby, które dopiero myślą o założeniu własnej działalności, mogą być nieco przerażone formalnościami, których muszą dopełnić, by móc wystartować ze swoim biznesem. W rzeczywistości jednak większość z nich nie zajmuje zbyt wiele czasu. Zdecydowanie większym wyzwaniem jest dokładne przeanalizowanie profilu swojej przyszłej działalności i dobór najlepszych rozwiązań, które mogą zagwarantować sukces.

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów z sekcji "Jak znaleźć pracę po studiach?".

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uczelniach WSB Merito, wybierz odpowiedni produkt: