Kierunki, które zapewniają pracę już podczas studiów
Dla wielu studentów priorytetem jest zdobywanie doświadczenia już podczas nauki na studiach. Z tego względu dużą popularnością cieszą się kierunki, które pozwalają na podjęcie pracy w trakcie nauki – należą do nich m.in. finanse i rachunkowość, logistyka, zarządzanie czy filologia, a także – wbrew pozorom – prawo. Na co mogą liczyć studenci wymienionych kierunków?
Praktyczne umiejętności
Student, który aplikuje o pracę, ma utrudnione zadanie – nie ma takiego doświadczenia jak starsi koledzy, nie może nawet pochwalić się wyższym wykształceniem. W takim wypadku musi wykazać się ponadprzeciętną motywacją do podjęcia pracy, ambicją, komunikatywnością, a przede wszystkim – umiejętnościami, które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę. Osoby, którym zależy na jak najszybszym rozpoczęciu kariery w docelowej branży, powinny z tego względu pomyśleć o studiach, które od początku będą przygotowywać do podjęcia pracy. Do takich kierunków należy m.in. logistyka, zarządzanie czy finanse i rachunkowość – dzięki nauce nowoczesnego oprogramowania, trendów i mechanizmów rynkowych czy rachunkowości studenci tych kierunków mogą zostać zatrudnieni w małych, prywatnych firmach jako asystenci lub w bankach jako doradcy klienta. O praktycznych umiejętnościach nie można zapominać także w przypadku filologii – studenci mogą zarabiać nie tylko jako korepetytorzy, ale również jako lektorzy niewielkich szkół czy początkujący tłumacze.
Elastyczny program i dostosowany grafik zajęć
Niektóre kierunki są uważane za bardziej wymagające od innych –np. informatyka, inżynieria czy prawo. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak dokładnie wygląda program studiów i w jaki sposób uczelnia układa grafik zajęć. Dobrze, jeśli praktyczne zajęcia pojawiają się już na pierwszym roku; równie ważne jest jednak to, by liczba ćwiczeń i wykładów, a także ich tygodniowy rozkład, umożliwiały podjęcie pracy (na początek na pół etatu). Niektóre uczelnie, tak jak WSB, układają plan zajęć właśnie z myślą o możliwości łączeniu nauki z pracą zawodową.
Gdzie mogą znaleźć zatrudnienie studenci poszczególnych kierunków?
- Finanse i rachunkowość – małe biura rachunkowe, prywatne firmy, banki; praca w charakterze asystenta lub doradcy klienta, w zależności od roku studiów i posiadanych umiejętności.
- Zarządzanie – prywatne firmy, agencje reklamowe; praca w charakterze office managera lub project managera.
- Logistyka – prywatne firmy, biura logistyczne; praca w charakterze młodszego specjalisty ds. logistyki, specjalisty ds. transportu.
- Filologia – szkoły (zarówno państwowe jak i prywatne), przedszkola, freelancing; praca w charakterze lektora, nauczyciela, korepetytora, tłumacza.
- Prawo – kancelarie, organizacje pozarządowe, urzędy, najczęściej od II-III roku studiów; praca w charakterze asystenta, sekretarza.