Studia czy praca – nie musisz wybierać, czyli gdzie pracować na studiach?
Wielu przyszłych studentów obawia się, że nie będzie w stanie połączyć pracy z nauką. Dotyczy to zwłaszcza osób, które wybrały studia dzienne. Okazuje się jednak, że istnieje sporo możliwości na zdobycie pierwszych zawodowych doświadczeń. Gdzie szukać ofert i czym kierować się przy wysyłaniu aplikacji?
Studia czy praca? Czy naukę można pogodzić z pracą?
Największym wyzwaniem dla osób uczących się w trybie stacjonarnym jest znalezienie odpowiedniej ilości czasu do podjęcia pracy. Przeszkodą może być plan zajęć, zwłaszcza na niektórych kierunkach, ale coraz więcej uczelni wychodzi naprzeciw studentom i umożliwia naukę przez trzy dni w tygodniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu student może podjąć pracę na pół etatu. Jeśli z jakiegoś powodu zajęcia rozłożone są na cały tydzień roboczy (np. ze względu na wymagający kierunek) można postawić na inne rozwiązania – dobrym pomysłem mogą okazać się np. praktyki. Firmy poszukujące praktykantów zazwyczaj dostosowują się do planu zajęć studenta i umożliwiają mu pracę w dowolnych godzinach.
Gdzie pracować na studiach?
Wbrew pozorom możliwości jest wiele. Warto przede wszystkim szukać ofert z branży, która wiąże się bezpośrednio z kierunkiem studiów. Pracodawcy stają się coraz elastyczniejsi i starają się zapewnić możliwość pracy w różnych godzinach. Pierwszą, najkorzystniejszą opcją, jest praca na pół etatu. Jeśli to nie jest możliwe, warto postawić na praktyki lub staż – co ciekawe, coraz więcej firm umożliwia częściową (lub nawet całkowitą) pracę zdalną, co pozwala na swobodne łączenie nauki z wykonywaniem obowiązków zawodowych w dowolnych godzinach. Inną opcją jest wolontariat – wiele fundacji poszukuje studentów, którzy chcą rozwijać swoje pasje i zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe w interesującej ich branży.
Praca na studiach: na jakie oferty zwracać uwagę?
Przed wysłaniem aplikacji warto dokładnie zapoznać się z ogłoszeniem rekrutacyjnym. Oprócz wymiaru pracy należy sprawdzić zakres wymaganych obowiązków oraz to, czy pracodawca oferuje elastyczny grafik lub inny tryb (home-office). W przypadku stażu lub praktyk pracodawca powinien dodatkowo określić, jaką wiedzę i umiejętności zyska student po określonym czasie.