Co studiować?

Co roku tysiące młodych osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego kierunku studiów. Podjęcie właściwej decyzji okazuje się niekiedy bardzo trudne, dlatego poniżej prezentujemy kryteria, które warto wziąć pod uwagę. 

 

Przyszły student powinien przede wszystkim zastanowić się, co jest dla niego najważniejsze: realizowanie swojej pasji w życiu zawodowym, prestiż związany z wykonywanym zawodem czy może stabilna i pewna praca, która zapewni mu spokojny byt? Niezależnie od wyznawanych wartości decyzja o wyborze kierunku powinna być zawsze dokładnie przemyślana i podjęta w sposób całkowicie samodzielny; to zapobiegnie późniejszym rozczarowaniom.

 

Czy wierzyć rankingom i zestawieniom?
Wiele osób wybierających się na studia zwraca uwagę na rankingi uczelni i poszczególnych kierunków. Niektóre z nich mają także odzwierciedlać zapotrzebowanie rynku na absolwentów danego kierunku – tworzone są tabele, w których określany jest deficyt specjalistów z danej branży. Czy dane przedstawione w ten sposób są miarodajne? Niestety – tylko do pewnego stopnia. Należy przede wszystkim pamiętać, że są to dane aktualne tylko na ten moment; sytuacja na rynku może ulec zmianie nawet w ciągu kilku miesięcy. Oznacza to, że po ukończeniu danych studiów (niezależnie czy I stopnia, jednolitych magisterskich, czy magisterskich uzupełniających) zapotrzebowanie na danych specjalistów mogło zmaleć nawet kilkukrotnie, ponieważ rynek zdążył się już nasycić. Obecnie wielu ekspertów prognozuje, że największej liczby wykwalifikowanych pracowników potrzebuje sektor IT i nie zmieni się to w ciągu kilku najbliższych lat, głównie ze względu na gwałtowny rozwój branży. O ile rankingi i podobne zestawienia nie są na ogół zbyt miarodajne, o tyle w tym przypadku wydaje się, że przyszli informatycy mogą spać spokojnie. Co jednak z resztą?

 

Wybierz studia nastawione na praktykę
Czasami od konkretnego kierunku studiów ważniejsze jest to, w jaki sposób prowadzone są zajęcia w danej uczelni. Nawet najlepsze studia inżynierskie mogą okazać się niemal całkowicie bezużyteczne, jeśli są realizowane według starego programu, nie uwzględniającego potrzeb rynku. Na co zatem zwracać uwagę? Po pierwsze, warto zapoznać się z programem studiów wybranego kierunku na danej uczelni. Często przedmioty na tych samych kierunkach, wykładane w różnych szkołach wyższych,  różnią się między sobą; niektóre uczelnie starają się zapewnić swoim studentom dużą liczbę warsztatów czy konwersatoriów, a także wykładów dotyczących najnowszych zagadnień (tak jak Wyższe Szkoły Bankowe), inne zadowalają się przybliżeniem podstawowych treści i ich historii. Okazuje się zatem, że ważny jest nie tylko kierunek, ale także sposób jego nauczania.

 

Postaw na pasję – zaufaj intuicji
Nawet najbardziej trafne zestawienia czy porady specjalistów nie powinny jednak przysłonić zupełnie innego aspektu – zainteresowań przyszłego studenta. Często wiele młodych osób popełnia błąd, zmuszając się do studiowania kierunku, który jest całkowitym przeciwieństwem ich prywatnych pasji; bardzo szybko skutkuje to ogromną frustracją, a po kilku lub kilkunastu latach pracy – wypaleniem zawodowym. Należy zresztą pamiętać, że osoby, które pracują w wymarzonym zawodzie, nie tylko są szczęśliwsze czy mniej zestresowane, ale szybciej zdobywają wyższe stanowiska i stają się specjalistami w swojej branży. Oznacza to, że zdecydowanie lepiej wybrać kierunek odpowiadający własnym zainteresowaniom, nawet jeśli większość osób twierdzi, że jest mało przyszłościowy. Pasja i ciężka praca pomogą w osiągnięciu sukcesu w każdej dziedzinie.

 

Wybierz to, w czym czujesz się dobry
Zawsze warto brać pod uwagę kierunek studiów, który odpowiada naturalnym predyspozycjom kandydata. Co to oznacza? Jeśli przyszły student zawsze świetnie radził sobie z liczeniem, odznacza się analitycznym myśleniem i nie przepada za czynnościami wymagającymi od niego nieustannej pracy w grupie, powinien zastanowić się nad studiami, które umożliwią mu dalszy rozwój w tym kierunku, czyli na przykład nad finansami i rachunkowością. Z kolei osoba o dużej wyobraźni, ale jednocześnie twardo stąpająca po ziemi i potrafiąca wprowadzać w życie coraz to nowsze projekty, może rozważyć wybór takich studiów jak chociażby design w biznesie. Dlaczego warto wybierać kierunki zgodne z naturalnymi predyspozycjami? Odpowiedź jest prosta: istnieje wtedy większa szansa na osiągnięcie satysfakcjonujących wyników – zarówno w nauce, jak i w późniejszym życiu zawodowym.

 

Czym kierować się przy wyborze studiów?

  • Po pierwsze, decyzja o wyborze kierunku studiów musi zostać podjęta samodzielnie; znajomi i rodzina mogą mieć dobre intencje, doradzając przyszłemu studentowi konkretny kierunek, jednak warto pamiętać, że to ostatecznie nie oni będą uczęszczać na zajęcia.
  • Czy warto sugerować się rankingami i różnego rodzaju zestawieniami? Tylko do pewnego stopnia – sytuacja na rynku pracy szybko się zmienia i specjaliści, którzy są poszukiwani w tym momencie, mogą mieć znacznie gorsze perspektywy zatrudnienia już za kilka lat.
  • Czasem najważniejsza okazuje się... pasja. Nie warto robić czegoś wbrew sobie – rozwijanie własnych zainteresowań w ramach studiów może być zresztą bardzo dobrym rozwiązaniem także ze względu na późniejszą karierę zawodową. Specjaliści wielokrotnie wykazali, że osoby lubiące swoją pracę są w stanie wykonywać ją szybciej i efektywniej, a także są nastawione na nieustanny rozwój, co może owocować szybszym awansem.
  • Ważne są także naturalne predyspozycje kandydata; na przykład osoby o analitycznym umyśle powinny zastanowić się nad kierunkami związanymi z szeroko rozumianym biznesem.
  • Jeśli decyzja o wyborze kierunku studiów została podjęta, należy jeszcze poszukać uczelni, która oferuje praktyczny program nauczania. To bardzo ważne w przypadku każdego kierunku, nawet pedagogiki czy administracji!

 

Sprawdź ofertę studiów na WSB:

 

Wróć do spisu artykułów >