Studia 30+ i 40+
Obecnie coraz więcej osób w Polsce dostrzega potrzebę ciągłego dokształcania się. Rynek pracy jest niezwykle wymagający, a pracodawcy oczekują znajomości zagadnień nawet z kilku dziedzin. Część osób, pracujących już w danym zawodzie kilka lub kilkanaście lat, odczuwa potrzebę poparcia swojego doświadczenia wykształceniem, którego nie mogli zdobyć wcześniej. Okazuje się bowiem, że studia są popularne nie tylko wśród dwudziestolatków.
Ukończenie trzydziestu czy czterdziestu lat wcale nie musi być przeszkodą na drodze do rozpoczęcia studiów. W niektórych wypadkach jest wręcz odwrotnie – zazwyczaj w tym wieku aspiracje i plany zawodowe nie ulegają już gwałtownym zmianom. Jak wygląda studiowanie w wieku 30+, 40+?
Dla osób, które wiedzą, czego chcą
Dwudziestolatki, którzy dopiero co skończyli szkołę i zdali maturę, nie zawsze potrafią w tym wieku zaplanować swoją karierę. Inaczej wygląda to u osób po trzydziestym roku życia – ich plany zawodowe zdążyły się już skrystalizować, a część osób chce podjąć nowe wyzwania. Studia to bez wątpienia jedno z nich.
Studia stacjonarne nie tylko dla dwudziestolatków
Niektóre osoby – z różnych powodów – nie mogły kontynuować edukacji po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej. Chęć zakosztowania studenckiego życia pojawiła się kilka, lub nawet kilkanaście lat później. Czy to za późno? Wbrew pozorom nie, ponieważ w niektórych przypadkach można swobodnie połączyć pracę zawodową z nauką na studiach. Osoby, które posiadają własną działalność gospodarczą lub cieszą się elastycznym czasem pracy, mogą jeszcze podjąć naukę w trybie stacjonarnym, tak jak większość studentów zaraz po ukończeniu szkoły. Największym atutem w tym przypadku będzie raczej możliwość skonfrontowania swojej wiedzy i doświadczenia z uznanymi praktykami, a także spędzenia większej ilości czasu na dyskusjach i warsztatach. Naukę w Wyższej Szkole Bankowej bardzo często podejmują osoby dojrzałe i mające jasno określone plany na życie, dlatego wiek nie jest żadną przeszkodą – także w przypadku studiów stacjonarnych.
Sprawdź ofertę studiów I i II stopnia.
Studia zaoczne – łączenie nauki z pracą
To rozwiązanie jest najczęściej wybierane przez osoby, które zdecydowały się na rozpoczęcie studiów dopiero po ukończeniu trzydziestego roku życia. Zjazdy w co drugi weekend pozwalają na swobodne łączenie obowiązków zawodowych z nauką, co jest niezwykle ważne. Niezależnie od tego, czy studia mają umożliwić pogłębienie posiadanej już wiedzy, przebranżowienie się czy są spełnieniem młodzieńczych marzeń, nauka w trybie zaocznym należy do zdecydowanie najbardziej komfortowych.
Na studia zaoczne, szczególnie II stopnia, często decydują się osoby, które chciałyby uzyskać kompleksowe wykształcenie na kierunku innym niż wcześniej ukończony. Bardzo często dotyczy to ekonomistów czy administratywistów; kończąc studia magisterskie na drugim kierunku, stają się atrakcyjniejsi dla pracodawców. Wiele osób właśnie w wieku trzydziestu lub czterdziestu lat decyduje się również na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej – umożliwia im to właśnie dodatkowo zdobyta wiedza.
Studia podyplomowe: nowy rozdział
Osoby stabilne zawodowo najczęściej wybierają studia podyplomowe. Dzięki intensywnej nauce już w przeciągu roku mogą zdobyć dodatkowy tytuł i przyswoić wiedzę, która jest niezbędna dla ich rozwoju zawodowego. Na popularne podyplomówki bardzo często decydują się osoby posiadające już wykształcenie akademickie, jednak poszukujące nowych wyzwań i skłonne połączyć swoje dotychczasowe doświadczenie z nowo zdobytymi umiejętnościami.
Studia podyplomowe to jednak najczęściej szansa na zmianę zawodu lub uzyskanie innego, wyższego stanowiska w tej samej firmie. Nowe, przydatne specjalizacje bardzo często pozwalają na odnalezienie nowej pasji i umożliwiają rozpoczęcie nowej ścieżki zawodowej w ramach połączonych kompetencji. Przykładowo – osoba, która wcześniej ukończyła filologię angielską czy niemiecką może wybrać studia podyplomowe w zakresie tłumaczeń ekonomiczno-prawnych w biznesie właśnie w tych językach; to w znaczący sposób poszerza jej kompetencje zawodowe i otwiera nowe możliwości działania.
Zobacz listę kierunków na studiach podyplomowych.
Studia po trzydziestce: nowe możliwości
- Warto uświadomić sobie, że na podjęcie studiów nigdy nie jest za późno. Nieważne, czy to będzie pierwszy, drugi czy może nawet piąty kierunek – ważne, by cały czas się rozwijać i otwierać przed sobą nowe możliwości. Studia po trzydziestce to także odpowiedni czas na spełnianie marzeń; jeśli ktoś zawsze chciał – choćby dla własnej satysfakcji – ukończyć psychologię czy informatykę, to właśnie wtedy jest to możliwe!
- Studia to zawsze rodzaj inwestycji. To, ile korzyści przyniesie ukończenie konkretnego kierunku, zależy w głównej mierze od samego studenta. Nauka w tym wieku jest motywowana zazwyczaj chęcią zdobycia kompetencji niezbędnych do awansu lub poszerzenia możliwości w obrębie danej branży.
- Tryb stacjonarny nie jest zarezerwowany wyłącznie dla dwudziestolatków! Osoby z własną działalnością gospodarczą lub elastycznym czasem pracy mogą świetnie odnaleźć się na dziennych studiach.
- Zjazdy weekendowe w przypadku studiów zaocznych to najdogodniejsze rozwiązanie dla osób łączących pracę z nauką. Oprócz zdobycia nowej wiedzy i umiejętności studenci mogą liczyć na zawarcie wielu interesujących znajomości, które być może zaważą na ich dalszej karierze.
- Studia podyplomowe są najczęściej wybieranymi studiami przez osoby po trzydziestym roku życia. Dzięki nim mogą albo poszerzyć horyzonty i zdobyć kwalifikacje potrzebne do dalszej pracy w branży albo zdecydować się na całkowite przebranżowienie. Intensywna nauka, program skondensowany do najważniejszych zagadnień oraz zaledwie rok potrzebny do ukończenia dodatkowych studiów świetnie motywują do zapisania się na kolejny kierunek. Dodatkową zaletą jest szeroki wybór praktycznych specjalizacji, które świetnie uzupełnią zdobytą już wcześniej wiedzę.