Studia prawnicze - tylko dla ambitnych

Wiele młodych osób marzy o karierze prawnika – to wciąż jeden z najchętniej wybieranych kierunków studiów. Nie zniechęca ich duża konkurencja na rynku ani pięć lat jednolitych studiów, ponieważ wierzą, że zdobędą zawód, który pozwoli im na spełnienie swoich aspiracji. Nie jest to jednak możliwe bez intensywnej nauki i zdobywania wiedzy od najlepszych praktyków. O czym powinni pamiętać przyszli i obecni studenci prawa?

 

Prawo jest powszechnie uważane za jeden z najtrudniejszych kierunków. Przyszli prawnicy muszą poznać nie tylko najważniejsze kodeksy obowiązujące w prawie polskim, ale także zmierzyć się z logiką czy historią ustroju Polski i innych państw. Nie jest to łatwe zadanie, jednak mają na to pięć lat studiów, a swoją wiedzę usystematyzują i wzbogacą na wybranej przez siebie aplikacji. Ambitnych studentów jest coraz więcej, dlatego prawo już od dłuższego czasu jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków. Czy jest to jednak zawód przyszłościowy, a młodzi prawnicy mogą liczyć na błyskotliwą karierę, skoro muszą najpierw pokonać setki innych?

 

Dlaczego prawo?
Co takiego sprawia, że prawo wciąż przyciąga mnóstwo młodych osób? Dla niektórych osób ważny jest sam prestiż studiowanego kierunku; zgłębianie prawa ma wyróżnić ich na tle innych. Wiedza, którą zdobędą na uczelni, to klucz do pierwszych praktyk w znanych kancelariach. Mimo pewnej masowości studiów prawniczych (znaczna część uczelni posiada ten kierunek w swojej ofercie), to osoby, które się na nich kształcą, wciąż często uznawane są za elitarną grupę. Dzięki temu mogą działać w prestiżowych organizacjach (takich jak ELSA) czy uczestniczyć w rozprawach sądowych, a także spotkaniach z politykami czy policjantami.

 

Co jeszcze kieruje maturzystą, który zgłasza się do rekrutacji na studia prawnicze? Nierzadko jest to także chęć stabilizacji i ukończenia studiów, które mają  zapewnić dobry zawód. To rozsądne i obiektywne podejście, szczególnie, że wbrew opiniom niektórych ekspertów prawnik rzadko ma problem ze znalezieniem pracy. Młody absolwent lub aplikant może szukać stanowiska nie tylko w kancelariach, ale również wszelkiego rodzaju urzędach i firmach, w których niezbędna jest obsługa prawna. Oczywiście wciąż najpopularniejszą decyzją podejmowaną przez absolwentów prawa jest podjęcie aplikacji, a następnie otworzenie własnej kancelarii prawnej, jednak uwzględniając obecną sytuację na rynku pracy już wkrótce trend ten może ulec zmianie.

 

Sprawdź kierunki prawnicze na Uniwersytecie WSB Merito:

 

Dla kogo studia prawnicze? 
To przede wszystkim studia dla ludzi z pasją. Poznawanie historii i wola pomagania innym to świetne punkty wyjścia; osoby, które już wcześniej miały podobne zainteresowania szybko odnajdą się na studiach prawniczych. To także świetny wybór dla wszystkich, którzy umieją analizować przedstawione im fakty i łączyć je w logiczną całość.

 

Oprócz zainteresowań i umiejętności, równie ważne są naturalne predyspozycje danej osoby. Wrodzona charyzma, bystrość, błyskotliwość, pewność siebie, ale również upór i cierpliwość przydają się w pracy każdego prawnika, niezależnie czy jest zatrudniony w kancelarii czy w firmie finansowej. Pożądaną cechą jest także zdolność do podejmowania szybkich, trafnych decyzji.

 

Kto nie odnajdzie się na studiach prawniczych? Na ten kierunek nie powinny wybierać się osoby, które lubią unikać ciężkiej pracy. Wrodzony talent nie wystarczy do tego, by stać się świetnym prawnikiem – potrzebna jest także ogromna samodyscyplina i wiele godzin spędzonych nad przepisami. Jeśli ktoś nie jest w stanie wyobrazić sobie trwających nierzadko kilka miesięcy bezpłatnych praktyk, może rozczarować się wyborem studiów.

 

Na co zwracać uwagę, wybierając uczelnię?
Równie istotny, co wybór studiów, jest również wybór uczelni, na której przyszły student będzie się uczyć. Prawo, ze względu na niesłabnące zainteresowanie maturzystów, jest kierunkiem nauczanym na wielu polskich uczelniach, zarówno państwowych jak i prywatnych. Ważne jest zatem, by dokładniej przyjrzeć się przedstawianym ofertom. Na co zwracać uwagę? Warto przede wszystkim zapoznać się z programem studiów. W przypadku prawa może wydawać się to zbędnym zabiegiem, jednak po przestudiowaniu ofert kilku uczelni pojawią się pierwsze różnice. Jest to przede wszystkim możliwość uczęszczania na fakultety, dodatkowe zajęcia czy kursy porównawcze. Zaletą jest również zatrudnianie praktyków, a nie wyłącznie prawników, którzy od pewnego czasu zajmują się jedynie nauczaniem. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na aspekty praktyczne nauki, które pomogą w przygotowaniu do wykonywania zawodu lub podjęcia aplikacji; jest to bardzo ważne, ponieważ obecnie większość kancelarii uważa, że studenci i absolwenci prawa nie potrafią konstruować podstawowych pism i wniosków. Świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są np. warsztaty prawnicze; przykładem uczelni organizującej takie zajęcia jest Uniwersytet WSB Merito, gdzie prawa można uczyć się w Poznaniu, Wrocławiu czy Gdańsku. Dobrym źródłem informacji mogą być zresztą strony uczelni i opinie studiujących już tam osób. Zaglądając na stronę wspomnianego już Uniwersytetu WSB Merito szybko można wyciągnąć wniosek, że jest to przede wszystkim uczelnia przystosowana do realiów obecnego rynku pracy i wymagań potencjalnych pracodawców, co już na starcie daje przewagę studentom prawa na tej uczelni.

 

Zalety studiowania prawa:

  • Możliwość wykonywania jednego z najbardziej opłacalnych i stabilnych zawodów w Polsce po ukończeniu studiów;
  • Rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, poznanie systemu prawnego Polski i innych państw, możliwość zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości, w której prawo jest jednym z nadrzędnych aspektów;
  • Zdobycie praktycznych umiejętności i ogromnej wiedzy stanowiącej punkt wyjścia do dalszej edukacji prawniczej.

 

Sprawdź kierunki prawnicze na Uniwersytecie WSB Merito:

 

 

Wróć do spisu artykułów >