Studia z przyszłością
Studia mogą być jedną z najlepszych inwestycji w przyszłość. Aby tak się stało, przyszły student powinien rozważnie wybrać zarówno kierunek, jak i uczelnię, na której będzie studiował. Czym warto się kierować? Oprócz własnych zainteresowań i osobistych predyspozycji należy zwrócić uwagę także na zapotrzebowanie absolwentów danego kierunku, możliwość łączenia nauki z pracą oraz sposób nauczania w danej uczelni.
Wybór kierunku i uczelni to na pewno jedna z najważniejszych decyzji, jeśli chodzi o przyszłą karierę zawodową. Jednak nawet najbardziej prestiżowy kierunek może okazać się błędnym wyborem, jeśli jest realizowany w sposób, który nie odpowiada obecnym realiom rynkowym. Z tego względu studia z przyszłością to coraz częściej studia nastawione na praktykę i zdobywanie umiejętności, a także godzenie edukacji z pierwszymi praktykami zawodowymi.
Wymagania rynku
To pasja i zaangażowanie powinny być głównym wyznacznikiem przy wyborze studiów, warto jednak sugerować się także statystykami i badaniami rynku. Z zestawień przygotowywanych przez firmy rekrutacyjne wynika, że w czołówce kierunków, po których najłatwiej znaleźć pracę, znajdują się informatyka, logistyka i wszelkiego rodzaju inżynierie. Wszystkie wymienione kierunki można studiować w Wyższej Szkole Bankowej.
Zdobywanie doświadczenia
Obecnie pracodawcy coraz częściej wymagają od absolwentów studiów wyższych doświadczenia zawodowego zdobywanego jeszcze podczas edukacji na uczelni. Wyższa Szkoła Bankowa układa plan zajęć w taki sposób, by umożliwić studentowi odbywanie praktyk już na pierwszym roku. Jest to możliwe dzięki minimalnej liczbie okienek między zajęciami i dogodnej lokalizacji budynków.
Studia z przyszłością: studia nastawione na praktykę
Wybór odpowiedniego kierunku to podstawa, jednak ważny jest także program zajęć oraz sposób jego realizacji na danej uczelni. Może się okazać, że studia na perspektywicznym kierunku polegają na odtwarzaniu danych ze starych podręczników. To w żaden sposób nie pomoże studentowi w znalezieniu pracy w branży, gdzie wymagana jest znajomość aktualnych rozwiązań i umiejętność ich wykorzystania w praktyce. W WSB program studiów i sposób jego realizacji w dużej mierze uwzględnia oczekiwania pracodawców; z tego względu na niemal wszystkich kierunkach prowadzone są dodatkowe warsztaty i zajęcia praktyczne, które przygotują studenta do pierwszych praktyk w branży.
Wybór przyszłościowych studiów: co jest najważniejsze?
- Wybór kierunku studiów powinien zależeć w głównej mierze od zainteresowań i osobistych predyspozycji kandydata. Warto jednak zwrócić uwagę także na kierunki, po których znalezienie dobrze płatnej pracy nie będzie problemem – mowa głównie o informatyce, logistyce czy inżynierii.
- Równie ważna decyzja dotyczy wyboru uczelni. Najlepiej, jeśli szkoła wyższa umożliwia studentom łączenie nauki z pracą, dzięki czemu przyszli absolwenci będą wyróżniać się na rynku pracy.
- Program studiów i sposób jego realizacji powinny być nastawione na praktykę. Nowoczesne metody pracy i nauki, liczne zajęcia warsztatowe i zajęcia prowadzone przez praktyków zapewnią studentom wiedzę praktyczną, odpowiadającą wymaganiom pracodawców.
Sprawdź ofertę studiów na WSB: