Tanie studia. Na czym i jak oszczędzać na studiach?
Większość studentów nie może pochwalić się dużym budżetem na wydatki w trakcie trwania nauki. Część osób boi się wręcz, że przez trudną sytuację finansową w domu nie będzie ich stać na podjęcie studiów. W obu przypadkach warto zapoznać się z pewnymi sposobami, które mogą uczynić studiowanie tańszym i mniej obciążającym dla portfela.
Planowanie posiłków i zakupy żywnościowe
Na czym można w miarę łatwo zaoszczędzić sporo pieniędzy? Na wydatkach na żywność. I bynajmniej nie chodzi o jedzenie mniejszej liczby posiłków czy o wybieranie mniej wartościowych produktów. Warto jednak poświęcić odrobinę więcej czasu na planowanie posiłków (skrupulatne rozpisywanie dań na dany dzień) oraz na zakupy w miejscach, gdzie jest najtaniej (należy zwracać uwagę przede wszystkim na promocje, ale i – w miarę możliwości – zaglądać np. na lokalne bazarki).
Mieszkanie podczas studiów nie musi być takie drogie
Akademik to najbardziej oczywiste rozwiązanie, jeśli chodzi o wybór mieszkania podczas studiów. Warto jednak rozejrzeć się za ofertami, w których mieszkańcy danego domu/mieszkania chcą podnająć jeden pokój. Wtedy zazwyczaj koszty są znacznie niższe niż w momencie, gdy np. troje studentów wynajmuje całe mieszkanie.
Korzystanie z legitymacji to podstawa
W wielu punktach i lokalach honorowane są legitymacje studenckie, dzięki którym można zapłacić od kilku do nawet kilkudziesięciu procent mniej. Dotyczy to nie tylko różnego rodzaju napojów, ale także jedzenia, usług ksero czy książek.
Komunikacja miejska? Zawsze bilet długookresowy
Bilet na kwartał lub nawet bilet roczny na komunikację miejską w danym mieście umożliwia zaoszczędzenie kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych w skali roku. Oczywiście na samym początku jest to większy wydatek, ale mimo to – warto.
Postaraj się o stypendium, które pokryje część wydatków
Dobrym pomysłem jest również postaranie się o stypendium. To świetna opcja zwłaszcza dla tych studentów, którzy np. z powodu angażujących studiów nie mogą pozwolić sobie na podjęcie pracy dodatkowej.
Oczywiście podane wyżej sposoby na tanie studia to tylko część rozwiązań, na jakie może wpaść pomysłowy student. Z pewnością jednak zastosowanie się do tych wskazówek umożliwi zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy, a w efekcie – uczyni studiowanie tańszym.