Nietrafione studia? Kiedy i jak zmienić kierunek studiów na inny
Czasami okazuje się, że podjęty przez nas kierunek studiów kompletnie nas rozczarowuje lub zdajemy sobie sprawę z tego, że nie chcemy wiązać się zawodowo z daną dziedziną wiedzy. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy zmiana kierunku studiów na inny. Kiedy najlepiej to zrobić?
Zmiana kierunku studiów po pierwszym semestrze na uczelni
Najlepszym pomysłem jest zmiana kierunku studiów po ukończeniu semestru zimowego. Dlaczego? Student przez czas trwania semestru jest w stanie upewnić się, że nauka na danym kierunku nie satysfakcjonuje go i rozmija się z jego wcześniejszymi wyobrażeniami. Niektóre uczelnie prowadzą nabór kandydatów także na semestr letni – dzięki temu można rozpocząć naukę na nowym kierunku zaledwie pół roku później niż zwykle. To pozwala zaoszczędzić czas i jak najszybciej zająć się nową dyscypliną naukową.
Zmiana kierunku po roku studiowania? Nadal warto
Czasem nie ma możliwości, by zmienić kierunek studiów już po pierwszym semestrze. Wtedy można próbować ponownej rekrutacji w kolejnym roku akademickim. Niektórzy zastanawiają się, czy po takim czasie warto zaczynać studia od nowa. Należy jednak pamiętać, że zmiana kierunku studiów – jeśli tylko ta decyzja jest świadoma i przemyślana – zawsze jest dobrym pomysłem.
Zmiana kierunku na studiach magisterskich
W nieco lepszej sytuacji są studenci studiów magisterskich, którzy po pierwszym semestrze studiów chcieliby przenieść się na studia inżynierskie II stopnia – nabór na kierunki tego rodzaju rozpoczyna się zazwyczaj dopiero zimą, dzięki czemu student niczego nie traci. W WSB osoby, które chcą kontynuować na studiach inżynierskich II stopnia, mogą aplikować np. na inżynierię zarządzania lub logistykę inżynierską – więcej o tych kierunkach studiów można przeczytać na stronie: www.merito.pl/studia-i-szkolenia.