Praca online – w domu
Przeniesienie się z uczelni lub biura do domowego zacisza może wydawać się zbawienne. Jednak część osób nie ma pojęcia, jak zorganizować sobie pracę, gdy uczy się lub pracuje online. Jest to tym trudniejsze, że wymaga ogromnej samodyscypliny, której czasem po prostu brakuje.
Zacznij od przygotowania stanowiska
W pierwszej kolejności zadbaj o stanowisko do pracy lub nauki. Jeśli nigdy wcześniej nie uczyłeś się lub nie pracowałeś zdalnie, prawdopodobnie nie wydzielałeś w swoim mieszkaniu odpowiedniej przestrzeni.
Najlepiej, jeśli zorganizujesz swoje stanowisko przy biurku lub stole. Możesz mieć wtedy pod ręką wszystkie niezbędne przedmioty (notatki, zeszyty, książki, akcesoria biurowe), będzie ci też łatwiej korzystać z komputera. Zadbaj o to, by w pobliżu mieć również napój i małą przekąskę – ograniczy to niepotrzebne wyjścia do innych pomieszczeń.
Jeśli bierzesz udział w zajęciach online, przed ich rozpoczęciem sprawdź też, czy aplikacje, kamera i mikrofon działają. Upewnij się też, że nikt nie będzie przeszkadzał ci w trakcie.
Efektywna nauka? Wyeliminuj rozpraszacze
Przed przystąpieniem do pracy zadbaj to, by wyeliminować wszystkie rozpraszacze lub przynajmniej ograniczyć ich wpływ. Największym rozpraszaczem są media społecznościowe. Potrzeba sprawdzania co kilka chwil, czy na obserwowanych kontach i portalach nie pojawiło się nic nowego jest niekiedy bardzo silna. Można temu zaradzić blokując dostęp poprzez aplikacje i wtyczki (jeśli jednocześnie podczas nauki lub pracy musisz korzystać ze smartfona lub komputera).
Media społecznościowe i Internet to nie jedyne rozpraszacze. W domu może pojawić się ich więcej – niektórych może kusić zwłaszcza bliskość kuchni, innych z kolei może rozpraszać obecność domowników. Niezależnie od tego, co jest rozpraszaczem, warto zastanowić się, jak ograniczyć jego wpływ na nas.
Przygotuj plan – każdy punkt zamień w małe zadania do wykonania
Problemy z organizacją nauki czy pracy online często wynikają z braku samodyscypliny. W domu nie ma wykładowcy, pracodawcy lub kogokolwiek innego, kto czuwałby nad postępem prac. Z tego względu musisz zadbać o odpowiedni plan. Odpowiedni – czyli taki, którego będziesz w stanie się trzymać.
To wbrew pozorom bardzo istotne, ponieważ wiele osób ma tendencję do układania kompletnie nierealistycznych planów. Po pierwsze – zawierają one mnóstwo punktów, których realizacja w krótkim czasie (np. w trakcie jednego dnia) jest po prostu niemożliwa. Drugim błędem jest zbyt optymistyczne podejście do czasu, jaki jest potrzebny na wykonanie określonej czynności. Zazwyczaj jest on znacząco zaniżany i nie uwzględnia np. koniecznych przerw.
Zanim zaczniesz układać plan pracy, zastanów się, co faktycznie chcesz (lub musisz) zrobić danego dnia. Staraj się nie wybierać więcej niż dwóch-trzech dużych zadań do wykonania o być np. przerobienie zagadnień z kilku rozdziałów podręcznika. Następnie podziel te zadania na mniejsze punkty tak, by realizacja każdego z nich zajęła ci nie więcej niż 15-30 minut. Dzięki temu łatwiej zaczynać pracę nad kolejnym małym zadaniem – podejdziesz do niego ze świadomością, że nie powinno zająć dużo czasu.
Wyznacz sobie przerwy na odpoczynek
Jeśli tego nie zrobisz, nie tylko bardzo szybko się zniechęcisz, ale także nie będziesz w stanie utrzymać wcześniejszego poziomu koncentracji. Przerwy podczas pracy lub nauki w domu są bardzo istotne. Możesz je poświęcić na wykonanie kilku ćwiczeń rozciągających, zjedzenie posiłku czy sprawdzenie co się dzieje w mediach społecznościowych. Dobrym sposobem jest nastawienie budzika, który wyznaczy początek i koniec przerwy – w innym wypadku możesz mieć tendencję do wydłużania lub skracania tego czasu.
Podczas organizacji nauki i pracy online warto być dla siebie wyrozumiałym – efektywna nauka i praca w innych warunkach niż zwykle wymaga znacznie więcej samodyscypliny. Z czasem wyrobisz jednak odpowiednie nawyki, dzięki czemu wszystko będzie przebiegać sprawnie i bez większych problemów.
Poznaj ofertę studiów w WSB: studia I stopnia, studia II stopnia, studia jednolite magisterskie, studia podyplomowe