Czego się dowiesz?
Niemal co roku powstają nowe rankingi najbardziej poszukiwanych zawodów. Dane w nich zawarte mogą być szczególnie interesujące dla osób, które dopiero stoją przed koniecznością podjęcia decyzji o wyborze swojej ścieżki zawodowej jak i tych, które rozważają przebranżowienie się. Jakie zawody zostały uznane za najbardziej poszukiwane w 2023 r.?
Ranking najbardziej poszukiwanych zawodów: analitycy i inżynierowie danych na pierwszym miejscu
Z rankingu przygotowanego przez firmę doradczą Hays Poland na zlecenie Business Insider Polska wynika, że w 2023 r. najbardziej poszukiwani będą analitycy i inżynierowie danych. To jednak raczej nie powinno nikogo dziwić – zapotrzebowanie na usługi specjalistów zajmujących się analizą dużych zbiorów danych rośnie już od jakiegoś czasu.
Firmy, chcąc maksymalizować swoje zyski i wytyczać najlepsze kierunki strategii biznesowej muszą opierać się na danych – a właściwie na wnioskach płynących z usystematyzowanych i przetworzonych zbiorów informacji. Przedsiębiorstwa poszukują zarówno analityków finansowych (do tego zawodu przygotowują m.in. studia na kierunku finanse i rachunkowość), jak i IT developerów i inżynierów danych (tu z kolei najkorzystniejszym wyborem może być informatyka).
Programiści nadal wysoko w rankingu najbardziej poszukiwanych zawodów
Niespodzianką prawdopodobnie nie będzie również fakt, że w rankingu, choć na nieco niższych pozycjach, znaleźli się specjaliści z branży IT, a dokładniej – DevOps Engineerowie czy Fullstack Developerzy z JavaScript.
Osoba pracująca na stanowisku DevOps Engineer jest odpowiedzialna m.in. za wdrażanie nowych technologii, ale również dbanie o to, by tworzone rozwiązania faktycznie odpowiadały jak najlepiej potrzebom firmy, w której jest zatrudniona. Z tego względu do zawodu DevOps Engineera świetnie mogą przygotować studia na kierunku informatyka w biznesie – studenci nie tylko zdobywają umiejętności potrzebne do pracy w branży IT, ale też uczą się identyfikowania, tworzenia i dostarczania odpowiednich rozwiązań dla biznesu.
Fullstack Developerzy z Javascript to z kolei programiści, którzy świetnie radzą sobie z obsługą konkretnych aplikacji czy nawet całych projektów. Są multizadaniowi, dlatego też firmy chętnie ich zatrudniają; jednocześnie osoby pracujące w tym zawodzie mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie, zwłaszcza jeśli znają Javascript lub inny, często wykorzystywany język programowania.
Kontrolerzy finansowi i księgowi, czyli zawody wiecznie żywe
Innymi zawodami, które również znalazły się w rankingu przygotowanym przez firmę Hays Poland, są kontrolerzy finansowi i księgowi – zwłaszcza tacy, którzy posiadają zaawansowaną wiedzę z zakresu podatków.
Kontrolerzy finansowi, podobnie jak analitycy finansowi, zajmują się na co dzień m.in. analizą finansową firmy i oceną zagrożeń. Kontroler oprócz tego monitoruje procesy w firmie i planuje płynność finansową, przygotowuje biznesplany, a ponadto – doradza zarządowi w kwestiach finansów (w przeciwieństwie do analityka, który raczej analizuje i opracowuje zbiory danych, ale co do zasady nie pełni tak rozbudowanej funkcji doradczej). Z kolei wzrostu popytu na usługi księgowych mających zaawansowaną wiedzę w zakresie podatków, zwłaszcza VAT i CIT, raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć. Często zmieniające się przepisy podatkowe stanowią szczególne wyzwanie dla firm. Przedsiębiorcy nie wiedzą, jak prawidłowo się rozliczać; księgowi śledzący na bieżąco wszystkie zmiany prawne i potrafiący wykorzystać posiadaną wiedzę w praktyce są nieocenionym wsparciem dla firm. Aby rozpocząć karierę jako kontroler finansowy czy księgowy, warto jednak najpierw ukończyć odpowiednie studia – najlepszym kierunkiem będą oczywiście finanse i rachunkowość.
Jakie jeszcze zawody znalazły się w rankingu? Zdaniem firmy Hays na brak ofert zawodowych nie powinni w tym roku narzekać również Asset/investment managerowie, odpowiadający za zarządzanie aktywami przedsiębiorstw (w tym często – nieruchomościami). Innym ciekawym zawodem jest Cinical Research Associate. Osoba zajmująca to stanowisko bierze udział w procesie badań klinicznych i jest odpowiedzialna za analizę i monitorowanie wyników. W tym przypadku konieczne może być jednak posiadanie wykształcenia medycznego lub z zakresu nauk przyrodniczych.
W rankingu przygotowanym przez firmę Hays znaleźli się również CX Manager (pracownik odpowiedzialny za doświadczenia z zakresu customer experience), Internet of Things Engineer czy specjalista ds. automatyzacji w przemyśle i branży produkcyjnej. Można się spodziewać, że popyt na usługi wymienionych specjalistów będzie utrzymywać się również w kolejnych latach – dlatego warto już teraz zainteresować się tymi zawodami.
Zobacz więcej
Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów z sekcji "Jakie studia wybrać?".
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uczelniach WSB Merito, wybierz odpowiedni produkt: