Czego się dowiesz?

Od dawna ludzie fantazjowali o możliwościach, jakie może stworzyć w przyszłości sztuczna inteligencja. Już teraz AI jest wykorzystywana nie tylko w branży technologicznej, ale też medycynie, marketingu, logistyce czy handlu. Potencjalnych zastosowań sztucznej inteligencji jest jednak oczywiście znacznie więcej. 

Do czego obecnie wykorzystywana jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja – jako dziedzina informatyki – obejmuje m.in. sieci neuronowe, robotykę oraz tworzenie modeli zachowań inteligentnych oraz programów komputerowych symulujących te zachowania, wliczając w to również m.in. uczenie maszynowe. AI pozwala na zautomatyzowane pozyskiwanie danych, ich przetwarzanie oraz analizę.

 

Z tego względu sztuczna inteligencja już teraz jest na szeroką skalę wykorzystywana m.in.

  • w marketingu (co najlepiej widać w mediach społecznościowych),
  • transporcie i logistyce (mowa choćby o flotach inteligentnych robotów przenoszących ładunki, nawigacji, systemach sterowania pojazdami),
  • medycynie (AI pozwala analizować duże zbiory danych z badań, a także obrazy zdjęć rentgenowskich czy obrazów tkanek, które badają patomorfolodzy)
  • handlu (wystarczy pomyśleć o chatbotach, które prowadzą interaktywne konwersacje z klientami).

Oprócz tego sztuczna inteligencja jest też wykorzystywana w branży technologicznej czy finansach i bankowości. Tym samym wiele rozwiązań, z których wszyscy powszechnie korzystamy, powstała właśnie dzięki AI.

 

Większość osób nie zastanawia się jednak na co dzień, do czego wykorzystywana jest sztuczna inteligencja. Obecnie o AI jest stosunkowo głośno m.in. za sprawą ChatGPT. To chatbot, który generuje odpowiedzi na zadane przez użytkownika pytania; wersja GPT-4, jest już nawet w stanie rozwiązywać z powodzeniem testy akademickie, osiągając wyniki lepsze niż większość przystępujących do egzaminów. Dla wielu osób to właśnie ChatGPT – choćby dlatego, że każdy może zadać pytanie chatbotowi – stał się symbolem tego, co obecnie potrafi sztuczna inteligencja. Coraz więcej ludzi zaczyna też zdawać sobie sprawę z tego, że to dopiero początek możliwości oferowanych przez AI. Nic dziwnego zatem, że przybywa też osób chcących studiować kierunki związane ze sztuczną inteligencją i jej wykorzystywaniem w praktyce. 

Najlepsze studia związane z AI? Bez wątpienia nadal jest to informatyka

Co powinny studiować osoby, które chciałyby zdobyć wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, a także poznać praktyczne metody i zasady implementowania rozwiązań z zakresu machine learning i deep learning? Najlepszym wyborem na ten moment wydaje się informatyka; nauka na tym kierunku pozwoli zdobyć wiedzę niezbędną do dalszego kształcenia w zakresie AI.

 

Studia informatyczne mogą być świetnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które chcą programować sztuczną inteligencję. Oferta kierunku Informatyka na Uczelniach WSB Merito jest kierowana m.in. właśnie do przyszłych programistów – na specjalności programowanie studenci poznają m.in. techniki i języki programowania, uczą się wzorców projektowych, administrowania systemami informatycznymi czy projektowania aplikacji. Mają też możliwość zdawania w trakcie studiów egzaminów certyfikacyjnych firmy Microsoft. To wszystko przygotowuje ich również do kariery programisty AI. 

Warto jednocześnie pamiętać, że informatyka nie jest jedynym kierunkiem studiów związanym z AI. W ofercie Uczelni WSB Merito znajdują się na przykład studia podyplomowe w całości poświęcone sztucznej inteligencji. Słuchacze zdobywają na zajęciach praktyczne umiejętności z zakresu gromadzenia, przetwarzania oraz analizy i wizualizacji dużych wolumenów danych. Studia podyplomowe mogą być świetnym uzupełnieniem zarówno dla absolwentów informatyki, jak i innych osób, w tym tych posiadających wykształcenie humanistyczne – i chcących wykorzystywać AI np. w biznesie.

informatyka

Jedno jest pewne – sztuczna inteligencja zyskuje na znaczeniu

Studia związane z AI z pewnością należy uznać za niezwykle przyszłościowy wybór. Sztuczna inteligencja cały czas zyskuje na znaczeniu; wielu ekspertów uważa, że za jakiś czas AI z łatwością zastąpi pracowników dużej liczby zawodów. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że już wkrótce posiadanie podstawowych kompetencji związanych z AI może stać się po prostu konieczne – i to w różnych branżach, niezależnie od stanowiska. Dobrym pomysłem może być zatem zdobywanie wiedzy z zakresu sztucznej inteligencji już teraz – również w ramach studiów. 

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów z sekcji "Jakie studia wybrać?".

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uczelniach WSB Merito, wybierz odpowiedni produkt: