Charyzma to magiczna mieszanka cech i umiejętności. Składają się na nią pewność siebie, empatia, autentyczność, zdolność wyrażania na forum swoich idei oraz umiejętność przekonywania. Wymienione elementy tworzą wyrazistą osobowość lidera, mówcy i moderatora

 

Choć wielu uważa, że z charyzmą należy się urodzić, to jednak pewnych zachowań można się nauczyć, a niektóre warto wzmocnić. Droga do charyzmy bywa wyboista. Jest procesem, który wymaga czasu, zaangażowania i determinacji. Efekty tej pracy są  jednak niezwykle satysfakcjonujące. Warto pamiętać, że dzięki charyzmie możemy motywować innych i inspirować ich do działania. Możemy także łatwiej zarządzać zespołami. Charyzmatyczny lider, mówca i moderator nie tylko wzbudza silne emocje u ludzi, ale także wywiera wpływ na ich zachowania. 

 

Czym jest charyzma? 


Zadając to pytanie, mamy zazwyczaj problem z odpowiedzią. Charyzma wymyka się definicjom. Zazwyczaj opisywana jest jako niezwykły dar, który sprawia, że ktoś przyciąga innych niczym magnes. Określana jest także jako nieuchwytna, lecz wyczuwalna aura, która otacza daną osobę oraz sprawia, że jest ona odbierana jako inspirująca, porywająca i godna zaufania. Charyzma nie jest wyłącznie cechą wrodzoną. Jest zestawem umiejętności i cech, które można rozwijać. Choć zazwyczaj przypisujemy ją osobom ze świata polityki, kultury, mediów i show biznesu, to jednak daje ona o sobie znać również w codziennych sytuacjach zawodowych – tam, gdzie w grę wchodzi zarządzanie,  wywieranie wpływu, przekonywanie i debatowanie. Charyzma nieobca jest wizjonerom, którzy tworzą porywające idee. Potrafią oni nie tylko inspirować, ale także zmotywować innych do pójścia za głosem marzeń i celów. Charyzmę posiadają również osoby wykazujące cechy opiekuńcze i empatyczne. Potrafią one budować silne relacje oparte na zrozumieniu i wsparciu. Charyzmie niedaleko do autorytatywności. W tym przypadku przypisywana jest ona ludziom, którzy z pełnym przekonaniem dzielą się opiniami, budzą zaufanie i jednocześnie inspirują innych. 

 

Cechy i umiejętności 


Osobom charyzmatycznym towarzyszy zbiór unikalnych cech i umiejętności. Fundamentem jest pewność siebie. Ludzie z charyzmą wierzą w swoje możliwości oraz potrafią przekonać innych do określonego punktu widzenia. Drugą kluczową cechą jest autentyczność. Charyzmatyczni liderzy i mówcy są zdaniem otoczenia prawdziwi. Dzięki temu wzbudzają zaufanie u słuchaczy, kolegów, współpracowników. Kolejnym fundamentem jest empatia. Pozwala ona rozumieć innych, a w konsekwencji budować silne relacje. Istotnym elementem jest również umiejętność wypowiadania się w sposób przekonujący i inspirujący. Składają się na nią nie tylko werbalne, ale także awerbalne zachowania: mimika, gestykulacja, postawa ciała. Ważną rolę odgrywają również: ton głosu, melodyka wypowiedzi, tempo i pauzy. Wraz z odpowiednio dobranymi słowami tworzą one spójny obraz osoby, która potrafi porwać tłumy. 


Ćwiczenie czyni mistrza


Rozwijanie charyzmy to proces, który wymaga regularnej praktyki oraz zaangażowania. Jednym z najważniejszych etapów jest wzmocnienie pewności siebie. Pracując nad sobą, doskonaląc się i rozwijając umiejętności, podnosimy wiarę we własne możliwości. Tym samym wzmacniamy pewność siebie. Zadbajmy również o poczucie własnej wartości. W pracy nad tym elementem przydatne będzie przekonanie, że potrafimy osiągać, to założyliśmy. Cele, jakie przed sobą stawiamy, powinny być jednak realistyczne. Warto także z pomocą ćwiczeń doskonalić zdolności werbalne (czyli umiejętność wypowiadania się na forum i formułowana myśli w przekonujący sposób) oraz awerbalne (mowę ciała i technikę operowania głosem). Wymienione kompetencje powodują, że czujemy się pewniej w otoczeniu innych, a to wpływa na postrzeganie nas jako asertywnych i zdecydowanych. Warto także rozwijać empatię oraz umiejętność aktywnego słuchania. Osoby, które posiadają charyzmę, potrafią nie tylko wykazywać zainteresowanie rozmówcą i wyrażać zrozumienie, ale także zadawać odpowiednie pytania. Umiejętność koncentrowania się na rozmówcy oraz okazywania mu zrozumienia to cechy, które odgrywają istotną rolę w budowaniu relacji opartych na empatii. Ludzie, którym przypisuje się charyzmę, odbierani są jako szczerzy i prawdziwi. Autentyczność wymaga jednak zrozumienia siebie. Warto więc zidentyfikować wartości, jakie nami kierują oraz zdefiniować cele, które nam przyświecają. Prawdziwość to także wierność swoim przekonaniom. Pamiętajmy również, że na wiarygodność, która jest filarem charyzmy, składają się nie tylko uczciwość i śmiałość w wyrażaniu poglądów, ale także akceptacja własnych słabości. 

Zobacz także