O kobietach, przez kobiety, dla kobiet… i nie tylko.
W naszych podcastach tematy dotyczące kobiet rozpatrujemy w wielu kontekstach, poruszając zagadnienia na gruncie prawa, teorii, praktyki i naszego własnego postrzegania. Z pomocą w ich objaśnianiu przychodzą ekspertki Uniwersytetu WSB Merito w Bydgoszczy, Łodzi i Toruniu. Zapraszamy do wsłuchania się w trzy rozmowy o obecności kobiet w społeczeństwie, obszarze zawodowym i w języku.
Zapraszamy do wsłuchania się w trzy rozmowy o kobietach ujęciu społecznym, przedsiębiorczości kobiet oraz ich obecności w języku.
Posłuchaj podcastów
Jak język odzwierciedla nasz świat, czyli o słowie na „F”
Co nowego o feminatywach można powiedzieć w 2024 roku? Zaskakująco wiele. W tej rozmowie sprawdzamy, jak zmienia się język polski, czy językoznawstwo to dziedzina posługująca się szeregiem niezmiennych zasad, jak wyglądają tendencje systemowe oraz oddolne w kwestii używania języka, a także odpowiadamy na pytanie, czy żeńskie formy są ważne i poważne. Skupiamy się również na zagadnieniach dotyczących języka w edukacji i środowiskach akademickich, odnosząc je między innymi do pojęć inkluzywności czy polityki równościowej.
Gościem tego odcinka jest dr Karolina Gołębiowska – doktor nauk humanistycznych z zakresu językoznawstwa, metodyk e-learningu w Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania Uniwersytetu WSB Merito Toruń, wykładowczyni na kierunkach pedagogika, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.
Czy przedsiębiorcza kobieta żadnej pracy się nie boi
O czym należy pamiętać planując własny biznes? Jak wygląda praca na własnych zasadach i co skłania do tego kobiety? Ile daje nam networking i pokazywanie swojej eksperckości? Jakie są ciemne strony biznesu? Jaki wpływ na rozwój biznesu mają nasze lęki i samoocena? Ile warta jest dobra księgowa? Oraz na jakie programy pomocowe można liczyć, zakładając swoją firmę?
Podsłuchaj rozmowy z dr Katarzyną Kalatą – doktor nauk prawnych, specjalizującą się w ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy, radcą prawnym i opiekunką merytoryczną studiów podyplomowych prawo dla HR na Uniwersytecie WSB Merito Łódź.
Posłuchaj rozmowy!
Ewolucja kobiecości: perspektywy, stereotypy i oczekiwania
Powinna być zwiewna i łagodna, a na głowie kwietny ma mieć wianek… Tak przynajmniej przez długi czas postrzegano i opisywano kobiety. A jak na kobiecość patrzyliśmy na przestrzeni ostatnich dekad i jak robimy to teraz? O ujęciach archetypicznych kobiet, czasach formułujących kobiecość, mitach męskiego i kobiecego mózgu przez pryzmat neuronauki, a także o wewnętrznych głosach, które kształtują w kobietach ich własny obraz.
O tym wszystkim w rozmowie z dr Magdaleną Zubiel – psycholożką, lingwistką i tłumaczką symultaniczną, orędowniczką psychologii pozytywnej, nowej pedagogiki oraz neuronauk. Członkiem Rady Naukowej Czasopisma TSSR (Torun Social Science Review) oraz wykładowczynią Uniwersytetu WSB Merito Bydgoszcz, prowadzącą zajęcia z podstaw komunikacji społecznej, psychospołecznego wywierania wpływu i psychologii.