Uniwersytet WSB Merito w Toruniu i Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz zapraszają do udziału w Konferencji „Metody terapeutyczne w integracji sensorycznej”.


Prelegenci – czołowi eksperci w tej dziedzinie – poruszą między innymi zagadnienia związane z przetwarzaniem sensorycznym w zaburzeniach ze spektrum autyzmu, opowiedzą o potwierdzonych naukowo interwencjach ruchowych, mających na celu poprawę zdrowia i funkcjonowania niemowląt oraz dzieci z zespołem Downa. I wiele więcej.

 

Założeniem wydarzenia jest propagowanie wiedzy z zakresu teorii i terapii integracji sensorycznej. Adresowane jest do terapeutów integracji sensorycznej, nauczycieli, pedagogów, psychologów i innych osób zainteresowanych tą tematyką.

 

Wykłady oraz warsztaty prowadzone w języku obcym będą tłumaczone symultanicznie na język polski. Dzięki temu odbiór treści prezentowanych w ramach wystąpień będzie płynny i komfortowy.

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.


GOŚCIE SPECJALNI:

 

prof. Włodzimierz Starosta

 

Profesor zwyczajny, od 1990 r. pracował w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Poznaniu (Gorzowie) oraz w Instytucie Sportu w Warszawie. „Meritorius professor” Wydziału Kinezjologii Uniwersytetu w Zagrzebiu. „Visiting professor” w 17 uniwersytetach, m.in. w Chorwacji, Czechach, Estonii, Finlandii, Grecji, Jugosławii, Kanadzie, Niemczech, Słowenii, Turcji, na Słowacji, we Włoszech. Jego dorobek naukowy obejmuje 1 100 opublikowanych prac w 27 krajach, w tym 67 monografii i podręczników w 5 językach. Od 1990 roku piastuje stanowisko prezydenta International Association of Sport Kinetics. Stowarzyszenie skupia ponad 600 członków z 79 krajów. Promotor 269  magistrów i 10 doktorów.

 

Christopher Knill

 

Pochodzi z Anglii, jednak od 40 lat mieszka i pracuje w Norwegii. Kształcił się zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Norwegii. Dyplom nauk humanistycznych i pedagogiki specjalnej, tytuł magistra oraz kwalifikacje zawodowe w zakresie pedagogiki specjalnej zdobył na Uniwersytecie w Oslo. Ukończył szkolenie kliniczne w zakresie terapii rodzin na Uniwersytecie w Tromsø, a także studia w zakresie systemowej terapii rodzin i terapii narracyjnej w Regionalnym Centrum Psychiatrii Dziecięcej w Oslo. Ukończył również szkolenie w zakresie psychoterapii integracyjnej, które realizował pod auspicjami Instytutu Fritza Perla w Niemczech. W ramach rozwoju zawodowego koncentrował się też na muzykoterapii oraz opowiadaniu historii jako sztuce uzdrawiania. Jest autorem wielu wykorzystywanych na całym świecie publikacji z tego zakresu.

 

dr Erna Imperatore Blanche

Blanche, Erna Imperatore Ph.D., OTR/L, FAOTA

 

Profesor kliniczny terapii zajęciowej, Wydziału Nauk Zawodowych i Terapii Zajęciowej, Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Jest znanym na całym świecie ekspertem w dziedzinie oceny i interwencji zaburzeń przetwarzania sensorycznego u dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, w tym zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Autorka i współautorka wielu publikacji, prowadziła liczne wykłady na całym świecie. Otrzymała wiele krajowych i międzynarodowych wyróżnień za swoją pracę w pediatrycznej terapii zajęciowej.

 

Dale A. Ulrich, PhD

 

Emerytowany profesor nauk o ruchu w School of Kinesiology na Uniwersytecie Michigan. Zanim przeniósł się do Michigan, przez 13 lat był profesorem na Indiana University.
Opublikował ponad 90 recenzowanych artykułów w czasopismach i przeprowadził ponad 200 badań i profesjonalnych prezentacji na konferencjach krajowych i międzynarodowych. W ciągu ostatnich 5 lat jego publikacje badawcze były cytowane przez innych badaczy ponad 3 500 razy. Najczęściej cytowaną pracą Dale'a jest TGMD 1 (1985), 2 (2000) i 3 (2019) oraz jego badania dotyczące treningu na bieżni dla niemowląt, mające na celu zmniejszenie opóźnienia w rozpoczęciu chodzenia obserwowanego w populacji z zespołem Downa.
Dr Ulrich otrzymał międzynarodowe stypendia na szkolenie wielu europejskich i azjatyckich doktorantów w zakresie badań i oceny adaptowanej aktywności fizycznej: na Uniwersytecie Palackiego (Czechy), Uniwersytecie Katolickim (Belgia), Norweskim Uniwersytecie Nauk o Sporcie w Oslo (Norwegia), Uniwersytecie w Dortmundzie (Niemcy), East China Normal University w Szanghaju i Beijing Sport University (Chiny). Za swoje zaangażowanie i zasługi otrzymał wiele nagród od organizacji edukacyjnych, w tym: w 2005 roku został członkiem National Academy of Kinesiology.

 

dr n. med. Dariusz Turowski

 

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. W latach 1995-2002 pracował jako asystent w Zakładzie Laboratoryjnej Diagnostyki Pediatrycznej w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Specjalista diagnostyki laboratoryjnej, obronił pracę doktorską dotyczącą aspektów komórkowej odpowiedzi immunologicznej w patogenezie cukrzycy insulinozależnej. Od 2013 r. związany z Zakładem Biochemii Instytutu Sportu PIB - obecnie na stanowisku kierownika zakładu. Realizuje projekty badawcze dotyczące zagadnień z zakresu fizjologii, biochemii i immunologii sportu. Jest członkiem International Association of Sport Kinetics. Dorobek naukowy obejmuje ponad dwadzieścia publikacji. Zwolennik naturalnych metod leczenia i osteopatii. 


Konferansjer: Łukasz Kosiński

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli (ODN) w Bydgoszczy, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie, szkoleniowiec, wykładowca akademicki. Autor i realizator kilkudziesięciu projektów edukacyjnych dotowanych m.in. przez Ministra Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty i Urząd Miasta Bydgoszczy. Przez 10 lat był opiekunem Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy. Założyciel Akademii Młodych Dyplomatów w Bydgoszczy. Uczestnik prac zespołów zajmujących się opracowaniem i realizacją strategii w obszarze edukacji. Przez kilka lat pełnił funkcję głównego specjalisty w Wydziale Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy. Od blisko 5 lat dyrektor ODN, w którym z powodzeniem wdrożył i realizuje zasady zarządzania turkusowego. Za działalność na rzecz dzieci i młodzieży wyróżniony m.in. Gwiazdą Szeryfa Praw Dziecka UNICEF i nominacją do Nagrody im. Janusza Korczaka w kategorii Liderzy lokalni. W edukacji ważne jest dla niego akcentowanie wychowania obywatelskiego, współpracy i odpowiedzialności za decyzje i działania.


14-15 kwietnia 2023 r.

 

I dzień konferencji - część wykładowa - odbędzie się stacjonarnie. Obowiązują zapisy (liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń). Możliwe jest również uczestnictwo online (transmisja na żywo). Obowiązują zapisy (brak limitu miejsc).

II dzień konferencji - część warsztatowa - odbędzie się wyłącznie stacjonarnie (spotkania nie będą transmitowane online). Obowiązują zapisy (liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).

 

Jeśli chcesz wziąć udział w Konferencji, kliknij poniższy przycisk, wybierz formularz i zgłoś się na wydarzenia, które Cię interesują.

Ważne: Niektóre warsztaty (II dzień wydarzenia) odbywają się równocześnie.

 

CHCĘ WZIĄĆ UDZIAŁ

 

Udział w Konferencji "Metody terapeutyczne w integracji sensorycznej" jest bezpłatny.


PROGRAM WYDARZENIA:

 

14 kwietnia 2023 r. (piątek)

Wykłady odbędą się w godz. 10:00-16:30.

Lokalizacja: aula nr 204, budynek B Uniwersytetu WBS Merito w Toruniu

Dla osób, które zdecydują się na udział w Konferencji w formule online, będzie prowadzona transmisja na żywo (tłumaczona symultanicznie). 

 

Wystąpienia gości:

10:00-10:30 - dr Jacek Szmalec | Otwarcie konferencji

10:30-11:30 prof. Włodzimierz Starosta | Znaczenie wrażeń kinestetycznych w nauczaniu i doskonaleniu techniki sportowej  

11:30-12:00 - przerwa kawowa (dla wszystkich uczestników wydarzenia)

12:00-13:00 - dr n. med. Dariusz Turowski | Podstawy anatomiczne i fizjologiczne propriocepcji i wrażeń kinestetycznych (autorami wykładu są prof. Włodzimierz Starosta i dr n. med. Dariusz Turowski ).

13:00-14:00 - Christopher Knill i Fanny Parow Knill | Świadomość ciała i metoda komunikacji Knilla: teoria, praktyka i rozwój   

14:00-14:30 - przerwa lunchowa (dla wszystkich uczestników wydarzenia)

14:30-15:30 - Dale Urlich i Beverly Urlich | Oparte na dowodach interwencje ruchowe mające na celu poprawę zdrowia i funkcjonowania niemowląt i dzieci z zespołem Downa 

15:30-16:30 - dr Erna Imperatore Blanche | Problemy z przetwarzaniem sensorycznym w zaburzeniach ze spektrum autyzmu - łączenie online  

  

15 kwietnia 2023 r. (sobota)

Warsztaty w grupach do wyboru:

10:00-12:00 

Sala B 101 (liczba miejsc: 48): dr Jacek Szmalec | Terapia ręki u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym 

Sala B 104 (liczba miejsc: 70): Dale Urlich | Wprowadzenie do administrowania, oceniania i interpretowania testu rozwoju motoryki dużej  

Sala B 201 (liczba miejsc: 30): Joanna Sebastian | Rozwój oraz funkcje ręki w ontogenezie 

 

12:00-12:30 - przerwa cateringowa (dla wszystkich uczestników warsztatów)

 

12:30-14:30 

Sala B 101 (liczba miejsc: 48): prof. Włodzimierz Starosta | Adaptacja osób leworęcznych do systemu edukacji i szkolenia sportowego opracowanego dla praworęcznych

Sala B 104 (liczba miejsc: 70): Christopher Knill | Maksymalne wykorzystanie świadomości ciała i metody komunikacji Knilla - praktyczny warsztat 


    Poznaj naszych prelegentów


Organizator wydarzenia zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w wydarzeniu, a także odwołania go w całości z przyczyn losowych, niezależnych od organizatora. 

 


Konferencja jest realizowana w ramach projektów “WSB Toruń - uczelnia przyjazna cudzoziemcom” i "Welcome to Łódź, welcome to WSB” Program Welcome to Poland 2021 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Czytaj więcej