W okresie od 20 kwietnia do 10 maja 2019 roku w WSB w Toruniu będzie realizowany program Legii Akademickiej (część teoretyczna).
Rekrutacja zaczyna się od 28 lutego 2019 r. Dotyczy studentów wydziałów z Torunia i wydziału z Bydgoszczy.
Czym jest program Legii Akademickiej?
To odbycie przeszkolenia wojskowego: edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej. Głównym celem przeszkolenia studentów szkół wyższych jest przygotowanie słuchaczy w podstawowym zakresie teoretycznym i praktycznym do wykonywania zadań w zakresie działań piechoty w korpusie szeregowych, umożliwiając nabycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do skutecznego rozwiązywania problemów organizacyjnych, planowania, organizowania i prowadzenia szkolenia oraz dowodzenia drużyną piechoty podczas realizacji działań taktycznych.
Zadanie realizowane jest na podstawie art. 404 ustawy z dnia 20 lipca 20018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668 2024 i 2245), a z uczelnią zostaje zawarta umowa na realizację programu Legia Akademicka.
Legia Akademicka składa się z 2 części: część teoretyczna w murach uczelni, i część praktyczna na poligonie w jednostce wojskowej Zajęcia teoretyczne w WSB to m.in.:
- Prawa i obowiązki żołnierza - obywatela, odpowiedzialność karna i dyscyplinarna za naruszenie prawa i dyscypliny wojskowej.
- Rodzaje, zasady oraz tryb udzielania wyróżnień żołnierzom.
- Taktyka.
- Przemieszczanie i rozmieszczanie, działanie podczas marszu.
- Działanie w obronie/obrona.
- Działanie w natarciu (natarcie/szturm/atak).
- Działania nieregularne.
- Budowa, przeznaczenie i właściwości bojowe broni strzeleckiej, amunicji i granatów ręcznych.
- Współdziałanie części i mechanizmów karabinka.
- Pojęcie oraz rozwój międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych.
- Podstawowe pojęcia oraz znaki ochronne.
- Zasady, tryb i zakres współdziałania SZRP z pozamilitarnymi ogniwami systemu obronnego w zakresie działań humanitarnych.
- Prowadzenia akcji ratunkowej i likwidacji skutków klęsk żywiołowych.
W okresie wakacyjnym realizowane będą zajęcia praktyczne w JW.: w ciągu 21 dni ochotnicy poznają podstawy prawne funkcjonowania armii oraz wojskowe regulaminy. Będą też praktycznie zgłębiać m.in. tajniki SERE, łączności, obrony przeciwlotniczej i taktyki. Codziennym zajęciom będą towarzyszyć poranne ćwiczenia fizyczne i szkolenie medyczne. Zakończy się to przysięgą wojskową – studenci otrzymają stopień szeregowego rezerwy.
Jakie korzyści przynosi program?
Student uzyskuje status żołnierza rezerwy. Student zostaje przeszkolony w zakresie umiejętności teoretycznych i praktycznych, czyli wykonywania obowiązków typowych dla żołnierza Wojska Polskiego. Utrzymuje za to gratyfikację pieniężną. Obowiązek służby wojskowej osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy polega potem wyłącznie na: okresowym odbywaniu ćwiczeń wojskowych, w zależności od potrzeb wojska.
Ze swojej strony: Wyższa Szkoła Bankowa uznaje szkolenie wojskowe jako praktykę zawodową dla studentów bezpieczeństwa wewnętrznego, w wymiarze: 4 tygodnie. Kopia zaświadczeń o ukończeniu Legii pozwoli na zaliczenie tejże praktyki.
Co należy zrobić, by uczestniczyć w programie:
1. ETAP
- należy w Biurze Rekrutacji i Informacji WSB złożyć wniosek osobiście (formularz dostępny na miejscu) o przyjęcie do programu (w godzinach otwarcia biura) z powodu ograniczonej liczby miejsc (max 30 studentów) decyduje kolejność zgłoszeń wnioski należy składać od 28 lutego 2019 r. do 10 marca 2019 r. wniosek może złożyć każdy student WSB, dzienny i zaoczny, (studia licencjackie, studia magisterskie), który posiada status studenta,
- z programu wykluczeni są: doktoranci, studenci studiujący poza Polską, student przebywający w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały (studenci zagraniczni),
- do programu nie są przyjmowani studenci karani za przestępstwo umyślne,
- by wziąć udział w programie, musi być orzeczona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej – osoby jej nieposiadające będą skierowane niezwłocznie na komisję wojskową w celu ustalenia tej zdolności,
- w części praktycznej może uczestniczyć osoba tylko z kat. zdolności do służby: A.
2. ETAP
- osoby zaakceptowane do programu dostaną powiadomienie o tymże przyjęciu i otrzymają terminarz zajęć
- na uczelni w okresie 15 marca – 10 maja 2019 r. odbywać się będą zajęcia – wymiar teoretyczny 30 godzin lekcyjnych – zajęcia zorganizowane będą w piątki w godz. 15- 20,
- zajęcia będą przeprowadzone na wydziale w Toruniu,
- zajęcia kończą się egzaminem pisemnym. Uczelnia wydaje wówczas stosowne zaświadczenie,
- osoby, które uzyskają zaliczenie, składają na uczelni wniosek do Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego o powołanie na ćwiczenia wojskowe, w terminie do 15 maja 2019 r.
3. ETAP
- w okresie wakacyjnym student realizuje praktyczny wymiar Legii: 21 dni poligonowych, który będzie realizowana w wytypowanych jednostkach wojskowych. Ten moduł szkolenia podstawowego będzie zakończony egzaminem i złożeniem przysięgi, Za dzień szkolenia poligonowego student – ochotnik, jak każdy szeregowy rezerwy, otrzyma 104 zł.
Pytania i wątpliwości można kierować do menedżera kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, dr. Huberta Stysa: hubert.stys@wb.torun.pl oraz do biura rekrutacji: rekrutacja@wsb.bydgoszcz.pl