dr Jan Głuchowski
prof. zw. dr hab. Jan Głuchowski

Ukończył studia na Wydziale Morskim w Sopocie. Bezpośrednio po studiach podjął pracę jako asystent na Wydziale Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie uzyskał stopień doktora nauk prawnych i zrobił habilitację z ekonomii. Następnie został belwederskim profesorem nadzwyczajnym nauk prawnych, a dalej – zwyczajnym. Na Wydziale Prawa pełnił funkcję: dyrektora Instytutu Administracji, dziekana, a także funkcję prorektora na Uniwersytecie.  Od 1998 r. jest profesorem w Akademii Leona Koźmińskiego, Kolegium Prawa w Warszawie. Od momentu powstania był rektorem Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu (do 2013 r.), a wcześniej prorektorem Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu. Przez 11 lat wykładał w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przez rok był visiting profesorem w The University of Michigan, USA; w latach 1968-1975 w Uniwersytecie Moskiewskim im. Łomonosowa. Wykładał w 16 uniwersytetach zagranicznych w tym Santiago Compostella, Reggio Emilia, Antwerpii, Ghadze i Istambule. Uczestniczył w około 40 konferencjach międzynarodowych. Jest członkiem 5 kolegiów redakcyjnych czasopism międzynarodowych i najbardziej prestiżowej organizacji prawa podatkowego European Association of Tax Law Professors. Recenzent w przewodach doktoratów honoris causa. Jest promotorem w 28 zakończonych przewodach doktorskich i recenzentem w około 90, w tym zagranicznych  w Amsterdamie, Nottingham i Wilnie. Autor około 300 publikacji naukowych, w tym 50 w językach obcych.

dr Jacek Patyk
dr hab. Jacek Patyk, prof. UWSB Merito w Toruniu

Radca prawny, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu w Instytucie Finansów, wykładowca Executive MBA na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu oraz na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie prawa podatkowego. Prof. Jacek Patyk to ceniony  ekspert w zakresie podatków, posiada wieloletnie doświadczenie, również poprzez długoletnią pracę w organach podatkowych. Obecnie prowadzi własną Kancelarię Radcy Prawnego. Były Członek Krajowej Rady Naukowej w Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Członek Stowarzyszenia Centrum Informacji i Organizacji Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego Krajów Europy Środkowej i Wschodniej przy Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Jest autorem wielu publikacji, w tym książki pt. "Opodatkowanie Kościoła Katolickiego i osób duchownych", oraz pod wspólną redakcją z prof. Janem Głuchowskim „Zarys polskiego prawa podatkowego” a także „Finanse i rachunkowość wobec wyzwań procesów globalizacyjnych”. Jest jednym z autorów komentarza Becka - „Ustawa o finansach publicznych”.  Lubiany i wysoko oceniany przez studentów wykładowca.

dr hab. Jolanta Maria Ciak, prof. UWSB Merito

Dr hab. nauk ekonomicznych, prof. UWSB Merito, Dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów na Wydziale Zarządzania i Finansów Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse uzyskała w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Specjalizuje się w problematyce finansów publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem długu publicznego i deficytu budżetowego, bezpieczeństwa finansów publicznych, bankructwa państw i samorządów, a także audytu wewnętrznego w sektorze publicznym. Autorka i współautorka ponad 130 publikacji naukowych z ww. zakresu (w tym książek, rozdziałów w monografiach oraz artykułów naukowych w języku polskim, angielskim i rosyjskim). Promotor licznych prac licencjackich i magisterskich. Recenzentka w wielu krajowych, jak i międzynarodowych czasopismach naukowych. Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Polskiego Stowarzyszenia Finansów i Bankowości w Łodzi, Stowarzyszenia Centrum Informacji Organizacji Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego Krajów Europy Środkowej i Wschodniej w Białymstoku, The Risk, Banking and Finance Society oraz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

dr Piotr Prewysz-Kwinto
dr Piotr Prewysz-Kwinto

Doktor nauk ekonomicznych, absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Praca doktorska pt. "Rachunek kosztów docelowych w przedsiębiorstwach działających w Polsce" zdobyła I nagrodę w konkursie na najlepszą pracę doktorską organizowanym przez Radę Naukową Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Autor lub współautor około 60 publikacji naukowych z zakresu finansów i rachunkowości, a także podręczników dla studentów ("Analiza finansowa", "Finanse przedsiębiorstw", "Matematyka finansowa").  Uczestnik około 50 krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych, kilku stypendiów i staży zagranicznych na uniwersytetach we Francji (Paryż, Montpellier, Amiens, Rennes) oraz współrealizator dwóch naukowych grantów badawczych. Aktywnie współpracuje również ze środowiskiem gospodarczym – autor ponad 100 opracowań i analiz finansowych, ekonomicznych i ryzyka, w tym dla projektów finansowanych ze środków europejskich. Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz European Accounting Association. Praktyk zajmujący się od ponad 10 lat przygotowywaniem analiz finansowych, ekonomicznych i ryzyka. Twórca i opiekun merytoryczny studiów podyplomowych na kierunku analityk finansowy.

dr Michał Szewczyk

Adiunkt w Katedrze Nauk Społecznych na Wydziale Finansów i Zarządzania Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu, radca prawny wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Toruniu, członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu oraz stały mediator sądowy. W 2011 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, otrzymując tytuł najlepszego absolwenta. Jego praca magisterska zdobyła I nagrodę w prestiżowym konkursie na najlepszą pracę magisterską z zakresu prawa konstytucyjnego i systemów politycznych organizowanym przez czasopismo naukowe „Przegląd Prawa Konstytucyjnego”. W 2015 r. obronił z wyróżnieniem - na tym samym Wydziale - rozprawę doktorską pt. „Najwyższe zwierzchnictwo Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nad siłami zbrojnymi w świetle Konstytucji z 2 kwietnia 1997 r.”. Odbywał również studia prawnicze na Uniwersytecie w Bergen (Norwegia). Autor licznych publikacji naukowych, w tym dwóch monografii, z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa administracyjnego i prawa Unii Europejskiej. Doświadczenie zawodowe poza pracą w kancelariach prawniczych zdobywał m.in. w Zespole Orzecznictwa i Studiów Biura Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. Ekspert prawny Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Prowadzi zajęcia z aplikantami adwokackimi w Kujawsko-Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Toruniu. 

dr Maciej Tokarski

Dr nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Finansów i Rachunkowości Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu. Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na którym w 2003 roku obronił pracę doktorską: Ocena i perspektywy wykorzystania faktoringu do finansowania bieżącej działalności małych i średnich przedsiębiorstw na przykładzie województwa kujawsko – pomorskiego za którą otrzymał wyróżnienie w kategorii prac doktorskich, nadane przez Radę Naukową Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Od roku 2003 jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katedry Rachunkowości (a od 2014 r. Katedry Finansów i Rachunkowości) Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu. Prowadzi zajęcia na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych.  Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu rachunkowości i finansów, współautor książek, ekspert ds. oceny finansowo-ekonomicznej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013, Urząd Marszałkowski Toruń.

dr Andrzej Tokarski

Dr nauk ekonomicznych, adiunkt w Instytucie Finansów Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na zagadnieniach związanych z oceną kondycji ekonomiczno-finansowej podmiotu gospodarczego w aspekcie zagrożenia kontynuacji działalności oraz upadłością przedsiębiorstw w gospodarce rynkowej. Autor lub współautor około 100 publikacji z zakresu rachunkowości, analizy finansowej i finansów przedsiębiorstw. Wykładowca przedmiotów: rachunkowość, rachunkowość finansowa, rachunek kosztów, rachunkowość zarządcza, rachunkowość podatkowa, rachunkowość finansowa, strategia finansowania działalności, biznes plan. W latach 2008-2011 Przewodniczący Rady Nadzorczej PKS Lipno Sp z o.o, od 2003 roku nauczyciel dyplomowany, od 2005 egzaminator Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, w zawodzie technik ekonomista, sprzedawca.  Od 2003 roku członek Panelu Ekspertów przy Urzędzie Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego w zakresie funduszy unijnych, szkoleniowca w Fundacji Ekspert Kujawy w Inowrocławiu w zakresie zasad sporządzania biznes planu.

dr Piotr Majewski

Doktor nauk ekonomicznych, absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2007 r. wykładowca na Uniwersytecie WSB Merito w Toruniu w Instytucie Finansów. Od 2002 roku związany z branżą ubezpieczeniową i motoryzacyjną. Autor kilkudziesięciu publikacji z dziedziny ubezpieczeń, przestępczości ubezpieczeniowej i gospodarczej, propagowania edukacji finansowej, między innymi: Poziom świadomości ubezpieczeniowej, a przyzwolenie społeczne na przestępstwa ubezpieczeniowe (Szczecin 2010), Zagrożenie bankowości korporacyjnej z organizowaną przestępczością gospodarczą (Warszawa 2011), Analiza danych dotyczących przestępstw ujawnionych w latach 2001-2011 w związku z działalnością zakładów ubezpieczeń - członków Polskiej Izby Ubezpieczeń (Warszawa, 2012), „Kompensacja szkód z tytułu ubytku wartości handlowej pojazdów poddanych naprawie – aspekt makroekonomiczny”,  (Toruń 2012). Poza działalnością naukową dr Piotr Majewski od 2004 roku związany jest z Polską Izbą Ubezpieczeń. Jako ekspert z dziedziny ubezpieczeń, współpracuje także z zakładami ubezpieczeń oraz organami ścigania.

Monika Bartczak
Monika Bartczak

absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu; ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa podatkowego oraz zarządzania projektami badawczo- rozwojowymi; wykładowca Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu i Bydgoszczy; specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa do prywatności, prawa własności intelektualnej, nowych technologii i obszaru social – media; autorka artykułów naukowych, a także polskich i anglojęzycznych opracowań oraz kursów z zakresu ochrony własności intelektualnej; doradca przedsiębiorców, fundacji i konsultant kancelarii prawnych; swoją wiedzą wspiera startupy w realizacji i komercjalizacji niebanalnych projektów z pogranicza nowych technologii, nauki i sztuki; aktywistka społeczna zaangażowana w krzewienie wiedzy na temat prawa, praworządności, ochronę prawa do prywatności i pomoc prawną osobom wykluczonym; w trakcie pracy doktorskiej z zakresu własności intelektualnej w przedsiębiorstwie.

Renata Kozioł

Radca prawny oraz pracownik naukowo-dydaktyczny na Uniwersytecie WSB Merito w Toruniu. Specjalizuje się w prawie cywilnym, prawie gospodarczym, prawie administracyjnym oraz prawie Unii Europejskiej. Prowadzi zajęcia i szkolenia na wielu uczelniach, dla instytucji samorządowych oraz stowarzyszeń. Posiada bogate doświadczenie zawodowe. Prowadzi Kancelarię Radcy Prawnego, w ramach której zajmuje się obsługą prawną osób fizycznych i prawnych, w tym m.in. Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz Związku Polskich Artystów Plastyków w Toruniu. Przewodnicząca Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Lipnie.

dr hab. Maria Dragun-Gertner, prof. UWSB Merito w Toruniu

Profesor Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu od 2001. W latach 1973-2015 pracowała na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu, od 1998 na stanowisku profesora. Od 2002 kierownik Uniwersyteckiej Poradni Prawnej. W latach 1991-2000 była zatrudniona w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej jako Dyrektor Departamentu Administracji Morskiej i Śródlądowej i radca ministra. Wieloletni przedstawiciel Polski na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej, Komisji Helsińskiej i Komitetu Żeglugowego Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju. Przez trzy kadencje, od 2007 do 2019 pełniła funkcję Przewodniczącej Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Morskiego, a w latach 2007-2009 brała udział w pracach Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego w Zespole Prawa Międzynarodowego Prywatnego. Była także członkiem Rady Nadzorczej Zarządu Portu Szczecin - Świnoujście i Rady Nadzorczej Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Matka chrzestna m/s Cyklon, statku Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. W latach 2013-2017 pełniła funkcję Prezesa Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawa Morskiego. Jest Wiceprezesem Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego Krajowej Izby Gospodarki Morskiej. Od 1981 jest członkiem Komisji Prawa Morskiego Polskiej Akademii Nauk, Oddział w Gdańsku. Autorka 77 publikacji w zakresie prawa morskiego i prawa prywatnego międzynarodowego, w tym dwóch monografii: "Kwotowe ograniczenie odpowiedzialności przewoźnika w międzynarodowym prawie przewozowym", "Ograniczenie autonomii woli stron morskich kontraktów żeglugowych"; dwukrotny udział w Systemie Prawa Prywatnego oraz współautor pracy zbiorowej "Prawo Morskie". Redaktor naczelny "Studia Iuridica Toruniensia" (2013-2015) oraz Roczników Naukowych UWSB Merito Toruń (20016-2013). Prowadzi wykłady z prawa cywilnego, prawa europejskiego, międzynarodowego prawa handlowego i prawa prywatnego międzynarodowego.