Nowe stanowisko do badań zasiliło właśnie laboratorium automatyki i robotyki! Jak tłumaczy dr inż. Jan Warczek, opiekun laboratorium, jest to symulator do dydaktyki i badań z zakresu automatyki przemysłowej. Można powiedzieć, że jest to mózg danego urządzenia.
- Podobne urządzenia są na co dzień wykorzystywane w przemyśle w zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. Ale nie tylko, również w życiu codziennym w naszych mieszkaniach można spotkać coraz więcej urządzeń zautomatyzowanych takich jak roboty sprzątające czy pralki automatyczne. Można powiedzieć, że symulator to taki mózg urządzenia, który po podłączeniu byłby jego sterownikiem. Z nowego symulatora do dydaktyki i badań mogą korzystać nasi studenci, między innymi przy pisaniu pracy dyplomowej - mówi dr inż. Jan Warczek, wykładowca WSB i opiekun laboratorium.
Stanowisko laboratoryjne przekazała ZF Group. To dzięki niemu studenci mają możliwość przekonania się, jak w praktyce wygląda praca inżyniera.
- Zajęcia z wykorzystywanie takiego stanowiska pomogą studentom uzupełnić wiedzę teoretyczną o jej praktyczny wymiar. Taki sam sprzęt jest na co dzień wykorzystywany w przemyśle, w tym w branży automotive, w której pracuję. Dzięki temu studenci, podejmując później praktykę czy pracę, będą mogli wykorzystać posiadane umiejętności – tłumaczy Adam Paczuski, przedstawiciel firmy ZF Group.