Czym jest dyskalkulia i czy umiejętności operowania liczbami (lub trudności w tym zakresie) mają swoje mózgowe i genetyczne podłoże? Które zdolności matematyczne są wrodzone, a które rozwijamy w procesie edukacji?
Zapraszamy na bezpłatny wykład online dr Małgorzaty Gut.
W czasie wykładu:
- zostaną przedstawione wyniki badań nad skutecznością nowoczesnych technologii (gry komputerowe, technologia Kinekt) stosowanych w rozwijaniu umiejętności matematycznych i w pokonywaniu dyskalkulii z praktyczną prezentacją komputerowej gry matematycznej stosowanej w badaniach prowadzonych przez prelegentkę,
- dowiesz się również, dlaczego gry i zabawy ruchowe oraz muzyka i przetwarzanie rytmu są ważne w nauce matematyki i terapii deficytów poznawczych.
Wykład odbędzie się w formie online 16 listopada 2020 r. godz. 16:30.
Po wykładzie prelegentka odpowie na pytania uczestników.
dr Małgorzata Gut - Biolog i psycholog. Pracuje naukowo i jest wykładowcą w Instytucie Psychologii UMK w Toruniu. Badania prowadzi we współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół lateralizacji rąk i mózgu oraz podłoża umiejętności matematycznych u dzieci i dorosłych. Współautorka Testu Oceny Behawioralnych Wskaźników Umysłowych Reprezentacji Liczb i Ryzyka Dyskalkulii "Prokalkulia 6-9" oraz publikacji naukowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Aktualnie kieruje Pracownią Poznania Matematycznego, w której zajmuje się problematyką przetwarzania materiału numerycznego u dzieci z ryzykiem dyskalkulii i skutecznością treningu poznawczego i poznawczo-ruchowego z komputerową grą matematyczną. Prowadzi też badania nad trudnościami z przetwarzaniem liczb u dzieci z płodowym zespołem alkoholowym oraz nad związkiem między umiejętnościami matematycznymi i muzycznymi. Organizuje i prowadzi imprezy popularyzatorskie (m.in. w ramach Toruńskiego Tygodnia Mózgu oraz Festiwalu Nauki i Sztuki), wykłady, warsztaty i szkolenia – dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Szkoli nauczycieli, pracowników poradni i studentów.
Zapraszamy!