Co zyskujesz studiując finanse i rachunkowość na Uniwersytecie WSB Merito?

.

Kierunek finanse i rachunkowość możesz studiować niestacjonarnie, tzn. zajęcia będziesz mieć w sobotę i niedzielę, średnio co drugi weekend. 

 

Programy studiów, specjalności oraz praktyk konsultowane są z przedstawicielami czołowych firm z branży finansowej, będących partnerami biznesowymi uczelni.

Sposób realizacji studia hybrydowe

Studia na tym kierunku możesz realizować w sposób:

  • Hybrydowy: wykłady zrealizujesz online (synchronicznie, na platformie Teams), a ćwiczenia w salach. 
    W jednym dniu odbywają się tylko wykłady albo tylko ćwiczenia. 

 

На цьому напрямку ти також можеш навчатися українсько-польською мовою. Детальніше тутДетальна інформація

(Ten kierunek możesz studiować również na ścieżce ukraińsko-polskiej. Dowiedz się więcej Szczegółowe informacje)

 

 

Finanse i rachunkowość

Program kierunku potwierdzony jest międzynarodową akredytacją IACBE, będącą gwarancją jakości kształcenia, realizowania i mierzenia osiąganych efektów.

IACBE gwarantuje studentom, że w akredytowanej uczelni uzyskają profesjonalną wiedzę i umiejętności oraz dyplom ukończenia studiów, który liczy się na rynku pracy.

 

Na zajęciach będziesz korzystać ze specjalistycznego oprogramowania, jak Symfonia, Płatnik, SAP, Comarch i narzędzi serwisu eanaliza.pl. Nauczysz się zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych sporządzania sprawozdań finansowych, dowiesz się jak ocenić ryzyko inwestycyjne, samodzielnie rozliczysz zobowiązania podatkowe.

Będziesz mieć możliwość udziału w szkoleniach i warsztatach rozwijających umiejętności i kompetencje w dziedzinie finansów i rachunkowości. Organizujemy szkolenia podnoszące kwalifikacje, m.in. wraz ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce. 

 

studia licencjackie, Wyższa Szkoła Bankowa

Zajęcia prowadzone są przez praktyków biznesu i mają charakter warsztatów, case studies, gier strategicznych itp. Zdobędziesz nie tylko wiedzę teoretyczną, będziesz rozwiązywał realne problemy, a tym samym zdobędziesz praktyczne doświadczenie. Podczas wizyt studyjnych odwiedzisz centra finansowo-księgowe, korporacje międzynarodowe, działy finansowo-księgowe firm/instytucji, banki komercyjne. 


Na zajęciach zdobędziesz wiedzę i umiejętności pozwalające na umiejętne poruszanie się w rzeczywistości funkcjonowania różnych podmiotów gospodarczych i instytucji finansowych. Możliwość wyboru interesującej specjalności pozwoli zrealizować plany o ciekawej pracy, a możliwość odbycia staży i praktyk w trakcie studiów to szansa na lepsze przygotowanie do zawodu finansisty. 
 

 


 

 

Organizacja
zajęcia prowadzone przez doświadczonych praktyków
wizyty studyjne
Projekt
program kierunku potwierdzony jest międzynarodową akredytacją IACBE

Wybrałam studia na Uniwersytecie WSB Merito, bo ważna jest dla mnie możliwość pogodzenia nauki z pracą. Zachęcił mnie ciekawy program oraz przejrzysta forma rekrutacji. Ogromnym plusem jest dobrze ułożony plan zajęć oraz sprawnie działająca platforma do nauki Moodle. Zawsze uważałam siebie za humanistkę, ale gdy w pracy zaczęłam mierzyć się z logistyką i finansami, moje zainteresowania ukierunkowały się na przedmioty ekonomiczne. Początkowo obawiałam się, że trudno będzie mi pogodzić studia z pracą, ale to właśnie w WSB nauczyłam się samodyscypliny.

Justyna Śniechowska

Studentka Uniwersytetu WSB Merito

Czego nauczysz się w trakcie studiów?

studia licencjackie, Wyższa Szkoła Bankowa
Dowiesz się, jak oceniać ryzyko inwestycyjne.
Studia licencjackie, Wyższa Szkoła Bankowa
Poznasz specjalistyczne oprogramowanie.
Samodzielnie rozliczysz zobowiązania podatkowe.
studia licencjackie, Wyższa Szkoła Bankowa
Będziesz potrafił prowadzić księgi rachunkowe.
studia licencjackie, Wyższa Szkoła Bankowa

Zobacz specjalności na tym kierunku

Specjalności:
Bankowość i usługi finansowe
Niestacjonarne Hybrydowe
od 440 zł
od 440 zł
od 440 zł
Podatki i skarbowość
Niestacjonarne Hybrydowe
od 440 zł
od 440 zł

Program studiów

Przedmioty podstawowe i kierunkowe:             

  • Podstawy bankowości
  • Statystyka i ekonometria
  • Matematyka finansowa
  • Finanse publiczne i rynki finansowe
  • Ubezpieczenia
  • Finanse przedsiębiorstw
  • Rachunkowość finansowa
  • Mikroekonomia
  • Podstawy prawa
  • Podstawy finansów
  • Rachunkowość
  • Podstawy makroekonomii
  • Matematyka
  • Filozofia
  • Język obcy
  • Podstawy komunikacji
  • Podstawy zarządzania
  • Ochrona własności intelektualnej
  • Podstawy technologii informacyjnej i aplikacji biurowych
  • Metodyka pracy projektowej
  • Wprowadzenie do pracy dyplomowej
  • Wyzwania rynku pracy
  • BHP
  • Język polski (dla obcokrajowców)
  • Praktyka zawodowa
  • Seminarium dyplomowe
  • Przedmioty specjalnościowe obowiązkowe (godziny w semestrze w zależności od specjalności)
  • Przedmiot kierunkowy w języku obcym 
  • Wychowanie fizyczne

Oraz przedmioty specjalnościowe, które realizowane są od II roku studiów.

 

 

Zobacz program studiów

Wykładowcy

dr Krystyna Barczyk
Maciej Banasik
dr Alicja Bartuś
Janusz Cichy
dr Maria Gorczyńska
dr Barbara Koclęga-Kulpa
dr Tomasz Kulpa
Rafał Kwaczała
Mariola Mastalerz
dr Robert Orpych
mg Krzysztof Tomas
dr hab. Artur Walasik
Mariusz Wilkus
Włodzimierz Żak
dr Krystyna Barczyk

Doktor nauk ekonomicznych, menedżer kierunku. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w KGHM Polska Miedź S.A. oraz Grupie Turon Polska Energia S.A. 

Naukowo interesuje się praktycznymi rozwiązaniami dotyczącymi transakcji zabezpieczających oraz stosowanych modeli wyceny instrumentów...

dr Maciej Banasik

W swojej pracy dydaktycznej zajmuje się prowadzeniem wykładów i ćwiczeń z zakresu m.in.: nadzoru makro- i mikrooostrożnościowego, polityki pieniężnej, portfela inwestycyjnego, inwestycji alternatywnych, rynków finansowych oraz finansów osobistych. 
Zajmuje się doradztwem w obszarze...

dr Alicja Bartuś

Specjalista z zakresu praw człowieka, reżimów totalitarnych, zbrodni przeciwko ludzkości i terroryzmu we współczesnym świecie. Członek Zarządu Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Krakowie, Zespołu...

dr Janusz Cichy

Doktor nauk ekonomicznych. Od 28 lat pracuje w zawodzie nauczyciela akademickiego. Prowadzi wykłady, ćwiczenia, seminaria i szkolenia. Do zainteresowań naukowych należy: bankowość korporacyjna i inwestycyjna, rynek finansowy, agencje ratingowe, zarządzanie finansowe bankiem.
Autor około...

dr Maria Gorczyńska

Doktor nauk ekonomicznych. Naukowiec i praktyk z zakresu zarządzania finansami przedsiębiorstw, strategii finansowych przedsiębiorstw, skarbowości korporacyjnej i analizy sytuacji finansowo-majątkowej przedsiębiorstwa. 
Od 2010 roku członek Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa...

dr Barbara Koclęga-Kulpa

W pracy zawodowej – doświadczony analityk biznesowy w obszarze kredytowym; pracuje przy wdrożeniach nowych produktów kredytowych dla klientów indywidualnych. W pracy dydaktycznej – wykładowca, prowadzący zajęcia z matematyki, matematyki dyskretnej i matematyki finansowej. 

dr Danuta Kozłowska-Makóś

Współpracuje z prywatnymi i publicznymi podmiotami, m.in. Polskim Towarzystwem Ekonomicznym. Występuje w roli coacha w intensywnych programach dydaktycznych, nadzorując prace studentów na arenie międzynarodowej. 

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół finansów...

dr Tomasz Kulpa

Prowadzi wykłady z matematyki, matematyki finansowej i ubezpieczeniowej oraz rachunku prawdopodobieństwa i statystyki. W pracy naukowej zajmuje się zagadnieniami związanymi z teorią ryzyka oraz niedeterministycznymi metodami optymalizacji.

mgr Rafał Kwaczała

Wykładowca akademicki, trener i edukator (MCT, MCE). Posiada bogate doświadczenie zawodowe zdobyte podczas pracy w sektorze bankowym (banki komercyjne i spółdzielcze) w obszarze rachunkowości, restrukturyzacji należności i windykacji, sprawozdawczości i controllingu oraz...

mgr Mariola Mastalerz

Mariola Mastalerz, wykładowca na Uniwersytecie WSB Merito, dyplomowany nauczyciel. Ukończyła studia wyższe magisterskie w zakresie Informatyki i ekonometrii oraz studia podyplomowe kwalifikacyjne w zakresie matematyki.

Nauczyciel - pasjonat: nauczanie matematyki sprawia jej ogromną...

dr Robert Orpych

opiekun kierunku StartupManagement, doktor nauk ekonomicznych, specjalność statystyka i ekonometria, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W zakresie pracy naukowej jego zainteresowania koncentrują się na tematyce szeroko rozumianej ekonomii i ubezpieczeń gospodarczych....

mgr Joanna Rurańska-Krężel

Specjalista z zakresu prawa cywilnego, prawa handlowego, prawa gospodarczego i prawa pracy. Były radca prawny ING Bank Śląski, radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych Temida S.C.
 

mgr Mariusz Rutke

Ekspert, praktyk z zakresu rachunkowości i controllingu w branży przemysłowej oraz finansowej, a także wykorzystania narzędzi informatycznych w biznesie. Prowadzi zajęcia dydaktyczne oraz szkolenia biznesowe z zakresu rachunkowości, controllingu oraz programowania.

Doświadczenie...

mgr Krzysztof Tomas

Absolwent Wyższej Szkoły Bankowej (obecnie Uniwersytet WSB Merito). Zawodowo związany z uczelnią w Chorzowie od ponad 10 lat. Prowadzi zajęcia z zakresu zarządzania, bankowości oraz finansów i rachunkowości w świecie codziennym. 

Praktyk w świecie finansów. Doświadczenie zawodowe...

dr hab. Artur Walasik

Jego zainteresowania wiążą się z finansami publicznymi, w szczególności ekonomicznymi aspektami opodatkowania oraz finansami przedsiębiorstw, w tym kosztem kapitału oraz analizą ryzyka operacyjnego i finansowego. 
Od 2003 r. orzeka w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów...

mgr Mariusz Wilkus

Ekspert ds. ochrony danych, administrator bezpieczeństwa informacji,  audytor, oficer compliance. Skutecznie wdrożył w wielu przedsiębiorstwach system kontroli wewnętrznej. Współpracuje m.in z grupami kapitałowymi oraz z podmiotami prowadzącymi działalność oświatową,...

mgr Włodzimierz Żak

Absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach, ze specjalizacją „Analiza rynkowa”. Od 1997 roku pracownik Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Katowicach, na stanowisku zarządzającego działem odpowiedzialnym za kontakty z inwestorami. W latach 2004 – 2009 odbył liczne kursy, szkolenia w...

Poznaj innych wykładowców

Partnerzy kierunku

Współpracujemy z wieloma firmami, dzięki czemu na bieżąco dostosowujemy program nauczania do wymagań danej branży.
Hand icon

Jeśli wiesz już, co chcesz studiować

Zapisz się online

Kontakt

Na Twoje pytania odpowie Biuro Rekrutacji studiów I i II stopnia w Chorzowie

W dniach 20-21 listopada nieczynne.

ul. Sportowa 29
41-506 Chorzów

Godziny otwarcia:
  • pn-pt: 08:00 - 16:00
Pobierz stronę do PDF