dr hab. inż. Aleksander Lisiecki, prof. PŚ
Wykładowca, profesor PŚ, europejski inżynier EWE (European Welding Engineer), z-ca kierownika Katedry Spawalnictwa na Wydziale Mechanicznym Technologicznych Politechniki Śląskiej w Gliwicach, członek Rady Dziekańskiej oraz członek Wydziałowej Komisji ds. Zapewnienia Jakości Kształcenia. Członek Rady Dyscypliny Inżynieria Materiałowa na Politechnice Śląskiej oraz Komisji Doktorskiej. Członek Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją PTZP, Polskiego Towarzystwa Zarządzania Innowacjami PTZI, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich SIMP oraz Polskiego Towarzystwa Spawalniczego PTS. Ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju NCBiR, Ośrodka Innowacji Naczelnej Organizacji Technicznej FST NOT w Gliwicach.
Współpracuje z TÜV Rheinland Polska w zakresie szkoleń oraz certyfikacji, Śląskim Centrum Szkoleniowym w Katowicach, jak również z firmami konsultingowymi Quantus Consulting, Constarde Consulting oraz Strategor w zakresie opracowywania i wdrażania innowacji procesowych i produktowych oraz zarządzania projektami B+R. Konsultant i doradca w kilku przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych, m.in. PROGRESJA NIERUCHOMOŚCI, PROGRESJA NEW MATERIALS, PROGRESJA SPACE, ROCH, BUMET, CERTUS, FIRMUS.
Brał udział w 17 projektach naukowych. Uczestniczył w 14 projektach badawczo-rozwojowych realizowanych przez przedsiębiorstwa w roli koordynatora lub eksperta oraz w czterech projektach badawczo-rozwojowych w roli kierownika. Wykonał ponad 40 prac naukowo-badawczych.
Jest autorem ponad 70 opinii opracowywanych na zlecenie podmiotów gospodarczych, w tym Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz autorem ekspertyz sądowych, również w roli biegłego sądowego.
Współautor 15 patentów oraz 18 zgłoszeń patentowych w zakresie inżynierii produkcji czy transportu drogowego, autor wzoru użytkowego dotyczącego konstrukcji metalowych paneli elewacyjnych.
Autor i współautor ponad 250 publikacji, w tym monografii i rozdziałów w monografiach, w języku polskim oraz angielskim, w zakresie tematycznym technologii i materiałów konstrukcyjnych, kontroli i zapewnienia jakości procesów i wyrobów, inżynierii budownictwa, certyfikacji oraz logistyki.
Członek redakcji czasopisma Metals oraz redaktor gościnny czasopism Materials i Coatings wydawnictwa MDPI. Recenzent kilkudziesięciu czasopism.
W latach 20212023 znalazł się w prestiżowym rankingu najbardziej wpływowych 2% naukowców na świecie pod kątem przyjętych wskaźników cytowań ich publikacji.
Główne obszary aktywności naukowej i dydaktycznej obejmują zaawansowane metody wytwarzania i obróbki materiałów, zaawansowane materiały konstrukcyjne oraz materiały o specjalnych własnościach, projektowanie i wytwarzanie konstrukcji, kontrolę i zapewnienie jakości, automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych. Dodatkowe obszary aktywności i zainteresowań to inwestycje w nieruchomości oraz planowanie i realizacja przedsięwzięć budowlanych.
Za ponadprzeciętną aktywność naukową, dydaktyczną oraz organizacyjną został nagrodzony odznaczeniami państwowymi, nadawanymi przez Prezydenta RP; Medalem brązowym za długoletnią służbę oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Szczególnie prestiżowym wyróżnieniem, przyznawany najwybitniejszym polskim i zagranicznym spawalnikom, w uznaniu ich zasług dla spawalnictwa, jest Medal im. Stanisława Olszewskiego, nadany na wniosek Zachodniopomorskiej sekcji SIMP w Szczecinie.