300 punktowe publikacje '22 — '25
Polish Immigrant Organizations in Germany
The Transnational Opportunity Structure
Książka przedstawia wyniki badań funkcjonowania polskich organizacji imigranckich w Niemczech w kontekście transnarodowych struktur możliwości, autor analizuje ich role, strategie adaptacyjne oraz wpływ na integrację migrantów i relacje polsko-niemieckie.
Autor dr hab. Michał Nowosielski, prof. UWSB Merito w Gdańsku
Opublikowano 14 kwietnia 2025
Wydawnictwo Routledge

Cities in International Decision-Making.
The Impact of European Cities on International Law and Relations
Książka zawiera ilustracyjne studium przypadków dotyczące organizacji międzynarodowych i ponadnarodowych sieci miejskich w całej Europie. Autorzy dowodzą, że miasta stają się coraz bardziej aktywnymi uczestnikami międzynarodowego procesu stanowienia prawa i rzucają wyzwanie dominującemu wcześniej w najnowszej historii podejściu do państw narodowych.
Autorzy Robert Gawłowski, prof. UWSB Merito w Toruniu; Agnieszka Szpak, prof. UMK; Joanna Modrzyńska, dr UMK; Paweł Modrzyński, Dr Politechniki Bydgoskiej; mgr Michał Dahl, UMK
Opublikowano 2025
Wydawnictwo Edward Elgar Publishing
Więcej informacji na stronie wydawnictwa

Informal Workplace Learning and Employee Development:
Growing in the Organizational New Normal
Monografia zawiera badania nad organizacją, zachowaniami organizacyjnymi, psychologią organizacji i organizacyjnym uczeniem się, a także specjalistami ds. zasobów ludzkich zajmującymi się rozwojem pracowników i zmieniającym się charakterem pracy
Autorzy dr hab. Małgorzata Rozkwitalska-Welenc, prof. UWSB Merito w Gdańsku; mgr Alicja Dettlaff, UWSB Merito w Gdańsku; dr hab. Beata Basińska, prof. PG
Opublikowano 3 czerwca 2024 r.
Wydawnictwo Routledge
Więcej informacji na stronie wydawnictwa

Organizational Resilience in Hospitality and Tourism
Książka stanowi analizę koncepcji odporności organizacyjnej w sektorze hotelarstwa i turystyki, w oparciu o badania strategii adaptacyjnych, zarządzania kryzysowego oraz długoterminowych zdolności przedsiębiorstw do przetrwania i rozwoju w obliczu niepewności i dynamicznych zmian rynkowych.
Autorzy dr hab. Małgorzata Rozkwitalska-Welenc, prof. UWSB Merito w Gdańsku; dr hab. Jacek Borzyszkowski, prof. UWSB Merito w Gdańsku; Fevzi Okumus, PhD, UWSB Merito w Gdańsku; Osman Karatepe, PhD, UWSB Merito w Gdańsku; dr hab. Beata Basińska, prof. PG
Opublikowano 9 kwiecień 2024
Wydawnictwo Routledge

Representation of Disability in Children’s Video Games
Autorka analizuje, jak gry wideo dla dzieci przedstawiają niepełnosprawność, klasyfikując te reprezentacje jako kosmetyczne, incydentalne lub autentyczne oraz badając ich wpływ na rozwój poznawczy i społeczny młodych graczy.
Autorka dr Krystina Madej, UD DSW
Opublikowano 10 stycznia 2024
Wydawnictwo Routledge

Media Technologies and Posthuman Intimacy
Książka stanowi kompleksowe opracowanie zapożyczeń leksykalnych w nieformalnym amerykańskim angielskim. Autorka analizuje ich etymologię, funkcje pragmatyczne, procesy adaptacyjne oraz typologię na podstawie obszernej bazy danych obejmującej współczesne źródła.
Autorka dr Małgorzata Kowalczyk; UWSB Merito w Gdańsku
Opublikowano sierpień 2023
Wydawnictwo Cambridge University Press

Will Schooling Ever Change?
School Culture, Distance Learning and the COVID-19 Pandemic
W książce omówiono wpływ pandemii COVID-19 na edukację, koncentrując się na zmianach w kulturze szkolnej, rozwoju nauczania zdalnego oraz przyszłości systemu edukacyjnego w kontekście innowacji i adaptacji do nowych wyzwań.
Autorzy dr hab. Piotr Mikiewicz, prof. UD DSW; dr Marta Jurczak-Morris
Opublikowano 28 marca 2023
Wydawnictwo Routledge

Humanistic Management, Organization and Aesthetics:
Art of Management and Management of Art
Autor koncentruje się na postrzeganiu zarządzania nie tylko jako technicznej umiejętności, ale również jako sztuki i praktyki głęboko osadzonej w wartościach humanistycznych. Podkreśla rolę estetyki, etyki i kreatywności w organizacjach, ukazując zarządzanie jako proces twórczy, w którym sztuka może inspirować sposób działania, a organizacja może stać się przestrzenią dla wyrażania ludzkiej podmiotowości.
Autorzy dr hab. Michał Szostak, prof. CC
Opublikowano 17 listopada 2023
Wydawnictwo Routledge
Więcej informacji na stronie wydawnictwa

Containerization in Maritime Transport
Contemporary Trends and Challenges
Autorzy analizują współczesne trendy i wyzwania związane z konteneryzacją w transporcie morskim, koncentrując się na innowacjach technologicznych, globalnych łańcuchach dostaw oraz wpływie regulacji i zrównoważonego rozwoju na branżę.
Autorzy dr hab. Ryszard K. Miler, prof. UWSB Merito w Gdańsku; dr hab. Eugeniusz Gostomski, prof. UWSB Merito w Gdańsku; dr Tomasz Nowosielski, UG
Opublikowano 16 grudnia 2022
Wydawnictwo Routledge

Playing at a Distance
Borderlands of Video Game Aesthetic
Autorka bada estetykę gier wideo w kontekście dystansu – zarówno fizycznego, jak i konceptualnego – analizując, w jaki sposób granice interakcji, immersji i percepcji kształtują doświadczenie gracza oraz wpływają na odbiór medium.
Autorka dr Sonia Fizek, UD DSW
Opublikowano 1 listopada 2022
Wydawnictwo MIT Press
Więcej informacji na stronie wydawnictwa

The Role of Cities in International Relations
The Third-generation of Multi-level Governance?
Autorzy analizują rosnącą rolę miast jako aktorów w stosunkach międzynarodowych, badając ich wpływ na globalne zarządzanie w kontekście trzeciej generacji wielopoziomowego sprawowania władzy oraz ich relacje z państwami, organizacjami międzynarodowymi i innymi podmiotami.
Autorzy dr hab. Robert Gawłowski, prof. UWSB Merito w Toruniu; dr Paweł Modrzyński, UWSB Merito w Toruniu; dr hab. Agnieszka Szpak, prof. UMK; dr Joanna Modrzyńska, UMK; mgr Michał Dahl, UMK
Opublikowano 16 sierpnia 2022
Wydawnictwo Edward Elgar Publishing
