Menedżer kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne
Podinspektor w stanie spoczynku. W Policji 25 lat – służba w wydziałach Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku: do walki z przestępczością gospodarczą i w kontroli. Udział w szkoleniach, seminariach krajowych i zagranicznych na temat: prania pieniędzy, przestępstw związanych z kartami płatniczymi, oszustw ekonomicznych i fałszerstw.
Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Zainteresowania badawcze – przestępczość gospodarcza, ze szczególnym uwzględnieniem przestępstw paliwowych, profilowanie sprawców zabójstw, zagadnienia związane z taktyką i techniką kryminalistyczną.
Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji
opiekun merytoryczny kierunku Analityk Bezpieczeństwa Informacji (studia podyplomowe)
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, absolwentka studiów MBA zarządzanie bezpieczeństwem, mgr politologii w specjalizacji ustrojowo-samorządowej, posiadająca podyplomowe wykształcenie wyższe w zakresie prawa Unii Europejskiej, Edukacji dla bezpieczeństwa, Bezpieczeństwa i Higiena Pracy oraz szereg kursów i szkoleń z zakresu ratownictwa i bezpieczeństwa, bezpieczeństwa informacji, zarządzania oraz specjalistycznych administracyjnych i systemowych wydawanych w służbach policyjnych. Doświadczenie zawodowe zdobyła głównie pełniąc wieloletnią służbę cywilną w Policji przede wszystkim w pionie ochrony informacji niejawnych głównie zajmując stanowiska związane z bezpieczeństwem informacji, pełniąc najpierw funkcje nieetatowego Kierownika Kancelarii Tajnej, Koordynatora Zespołu Prezydialnego, Zastępcy Pełnomocnika Ochrony Informacji Niejawnych, Administratora Bezpieczeństwa Informacji, Administratora Systemu KSI, ESOD i SIDAS, Administratora Bezpieczeństwa Teleinformatycznego systemów niejawnych. Aktywnie uczestniczyła w projektach wdrożenia systemu KSI w Policji oraz obiegu elektronicznego dokumentów jawnych ESOD/SIDAS w województwie pomorskim.
V-ce Prezes Pomorskiego Biura Inspektorów Ochrony Danych spółki, której misją jest tworzenie sprawnego systemu bezpieczeństwa informacji w biznesie, sektorze usług publicznych oraz administracji.
Zajmuje się problematyką inicjowaniem i wsparciem wdrożeń bezpieczeństwa informacji i ochrony danych osobowych, obiegu dokumentów w instytucjach publicznych i podmiotach prywatnych. Kierowała wieloma projektami wdrożeń systemów bezpieczeństwa zgodnych z normami ISO 9001 27001, 27032 i 45001.
Polski policjant, generalny inspektor Policji, były komendant wojewódzki Policji w Bydgoszczy i były komendant wojewódzki Policji w Gdańsku, od 2012 do 2015 zastępca komendanta głównego Policji, w 2015 komendant główny Policji.
Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską w Szczytnie. Tytuł zawodowy magistra uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Odbył nadto szkolenia i kursy, m.in. we Francji (1991, prawo i zwalczanie przestępczości) i Stanach Zjednoczonych (2009).
W latach 1983–1990 służył w III komendzie Milicji Obywatelskiej w Gdańsku, pełniąc w 1990 funkcję kierownika sekcji operacyjno-dochodzeniowej do walki z przestępstwami kryminalnymi. Od 1990 do 1994 związany był z komendą rejonową Policji Gdańsk-Południe, będąc m.in. zastępcą komendanta i komendantem (1993–1994) tej jednostki. W 1994 został zastępcą komendanta komendy rejonowej Policji w Gdańsku, natomiast w 1999 jej komendantem. Od 2006 do 2011 był komendantem wojewódzkim Policji w Bydgoszczy, natomiast w latach 2011–2012 sprawował tożsamą funkcję w Gdańsku. W styczniu 2012 został powołany na stanowisko zastępcy komendanta głównego Policji, a w lutym 2015 został komendantem głównym Policji.
Młodszy inspektor Policji w stanie spoczynku, w latach 1984–1992 studiował i pracował we Włoszech i w Niemczech. W roku 1992 obronił pracę doktorską w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Natomiast w roku 2013 uzyskał stopień doktora habilitowanego na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. W latach 1994 – 2009 pracował w Szkole Policji w Słupsku. W latach 1999-2001w Zespole Prasowym Komendy Głównej Policji. W roku 1996 ukończył studia oficerskie w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie oraz wiele specjalistycznych kursów w ramach resortu MSW oraz Europejskiej Akademii Policyjnej. Jest autorem książek:
- Sytuacyjne i podmiotowe uwarunkowania podejmowania interwencji policyjnej. Działania i skuteczność służb patrolowo-interwencyjnych - Słupsk 2003.
- Uspołecznienie policji jako proces kształtowania poczucia bezpieczeństwa w środowisku lokalnym. Kierunki rozwoju służb prewencyjnych policji w Polsce - Szczytno 2007.
- Prewencyjno-edukacyjne działania policji w systemie bezpieczeństwa publicznego, Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku, Słupsk 2012 oraz bardzo wielu innych prac naukowych.
Jest absolwentem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni - kierunek bezpieczeństwo narodowe. W 2011 roku ukończył studia podyplomowe na tej samej uczelni, ze specjalnością zarządzanie kryzysowe. Od 2012 roku prowadzi zajęcia dla studentów pierwszego i drugiego stopnia na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku i Gdyni. Pracę doktorską obronił w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich, uzyskując tytułu doktora nauk społecznych w zakresie nauki o bezpieczeństwie. W 2023 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie. Specjalizuje się w badaniach dotyczących kształtowania bezpieczeństwa polityczno – militarnego w basenie Morza Bałtyckiego w XX i XXI wieku. Jest autorem monografii oraz artykułów naukowych w tym zakresie.
Komandor rezerwy. Wykładowca Uniwersytetu WSB Merito. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej, którą ukończył jako magister inżynier nawigacji w 1981 roku, a następnie trafił do służby na trałowcach Marynarki Wojennej. W 1999 roku ukończył magisterskie studia techniczne w Sankt Petersburgu. Od 2005 do 2016 roku w Dowództwie Marynarki Wojennej zajmował się ocenami zagrożeń militarnych i niemilitarnych oraz systemami kierowania i dowodzenia MW i SZ RP. Ponadto planował i organizował współdziałanie i koordynację realizacji zadań organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego z MW, wynikających z zadań dotyczących obrony państwa w stanie klęski żywiołowej, stanie wyjątkowym i wojny. Pracę doktorską obronił w 2002 roku w Akademii Marynarki Wojennej w specjalności użycie morskiej techniki wojskowej. Jest współautorem kilku opracowań zwartych nt. zarządzania kryzysowego, kierowania i dowodzenia MW i SZ RP, a także wielu obowiązujących w SZ RP Norm Obronnych i Podręczników Normalizacji Obronnej oraz Prac Analityczno-Badawczych. Opublikował wiele artykułów z zakresu bezpieczeństwa żeglugi, bezpieczeństwa morskiego, bezpieczeństwa portów morskich i z zagadnień współczesnego terroryzmu. Specjalizuje się w badaniach dotyczących kształtowania się bezpieczeństwa politycznego i wojskowego państwa i UE.
Nadinspektor w stanie spoczynku. W trakcie 36 letniej służby pełnił wiele funkcji kierowniczych. m.in. Naczelnik Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego KMP w Gdańsku w latach 1994 - 1999, Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku w latach 1999 - 2006, Komendant Miejski Policji w Słupsku w latach 2006 - 2011, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku w latach 2011 - 2013, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy w latach 2013 - 2016. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem "Za Długoletnią Służbę" oraz Złotą Odznaką "Zasłużony Policjant". Wyróżniony przez Marszałka Województwa Pomorskiego statuetką Gryfa Pomorskiego "Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie bezpieczeństwa dla województwa pomorskiego". Inicjator wielu przedsięwzięć z zakresu prewencji kryminalnej, m.in. cyklicznych badań opinii społecznej "poczucia bezpieczeństwa i oceny pracy Policji w percepcji mieszkańców Słupska". W 2015 roku odbyła się piąta edycja tych badań.
Absolwent Pomorskiej Akademii Pedagogicznej. 21 lat służby: funkcjonariusz KWP Gdańsk oraz zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Gdańsku.Od 2012 r. twórca i właściciel Centrum Bezpieczeństwa i Ochrony JASMAR - placówki szkoleniowej, kształcącej pracowników ochrony, detektywów, kierowników bezpieczeństwa imprez masowych.
Wykładowca Akademii Marynarki Wojennej w latach 2017-2023, Uniwersytetu WSB Merito Gdańsk od 2016 r. Opiekun koła naukowego „Bezpieczeństwo jest Najważniejsze”.
Za poświecenie z narażeniem życia zdobył odznaczenia w wielu akcjach ratowniczych:
- Srebrny Medal Honorowa Złota Odznaka WOPR „Powódź 97” - udział w akcji ratowniczej we Wrocławiu,
- „Medal Milenium Gdańska” - nagroda Prezydenta Miasta Gdańska Tomasza Posadzkiego za szczególną postawę i bohaterstwo w czasie akcji ratowniczej w Wrocławiu,
- „Medal Dziesięciolecia Samorządu Miejskiego w Gdańsku” - nagroda Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza za szczególne zasługi na rzecz umacniania porządku i bezpieczeństwa publicznego,
- Srebrna Odznaka „Za opiekę nad zabytkami” - nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - pożar kościoła Św. Katarzyny w Gdańsku,
- Brązowy Krzyż Zasługi - odznaczenie od Prezydenta RP za udział w akcjach ratowniczych w latach 1995-2008 na terenie Gdańska i Wrocławia,
- Medal Brązowy za Długoletnią Służbę,
- Złoty Medal „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”,
- Order Polskiego Czarnego Krzyża za zasługi.
Wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku. Doktor nauk humanistycznych. Specjalizuje się w problematyce teorii i filozofii bezpieczeństwa oraz ochrony osób i mienia w czasie konfliktów zbrojnych. Zainteresowania praktyczne związane są z tematyką dotyczącą międzynarodowych zakazów i ograniczeń dotyczących metod i środków prowadzenia walki oraz wpływu migracji na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa. Autor dwóch monografii oraz kilkunastu artykułów z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego, międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych oraz historii wojskowości.
Doktor nauk prawnych, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W latach 1992-2013 pełnił służbę w Żandarmerii Wojskowej, realizując czynności z zakresu techniki kryminalistycznej i pracy operacyjnej. Podstawowe zainteresowania naukowe związane są z kryminalistyką (technika kryminalistyczna, czynności operacyjno-rozpoznawcze), karno-procesowymi aspektami prawa policyjnego, a także przestępczością ubezpieczeniową.
Zdobytą wiedzę i doświadczenie wykorzystuje w pracy na rzecz pionów antyfraudowych instytucji finansowych.
Uczestnik prac Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego, członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego oraz Association Internationale de Droit des Assurances (AIDA) i wykładowca współpracujący Uniwersytetu Gdańskiego. Biegły sądowy z zakresu czynności operacyjno-rozpoznawczych przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku.
Doktor habilitowany nauk o bezpieczeństwie, profesor Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku. Naukowo specjalizuje się w zagadnieniach bezpieczeństwa politycznego ze szczególnym uwzględnieniem praktyki działania państwa w zakresie ochrony informacji niejawnych oraz kontroli służb specjalnych. Autor 140 prac naukowych, w tym dziesięciu monografii poświęconych wymienionej wyżej tematyce. Członek honorowy Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych. W przeszłości praktycznie związany z sektorem służb specjalnych oraz administracją rządową, jako radca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów był stałym pełnomocnikiem kolejnych premierów (2001-2006) przed sądami administracyjnymi obu instancji w przedmiocie poświadczenia bezpieczeństwa i świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego.
Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych, Uniwersytetu Warszawskiego, studiów podyplomowych i doktoranckich w Akademii Obrony Narodowej, gdzie doktoryzował się w 1999 r. i habilitował w 2007 roku. Profesor uczelni Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku. W pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej zajmuje się metodologią ogólną, metodologią bezpieczeństwa zarządzaniem strategicznym bezpieczeństwem, strategiami bezpieczeństwa, obronności i wojskową. Specjalizuje się w matematycznych metodach analizy strategicznej w dziedzinie bezpieczeństwa państwa. Jest autorem i współautorem wielu książek i opracowań naukowych. Czynnie uczestniczy w działalności naukowej instytucji państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Uczestnik przeglądów strategicznych w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Stały ekspert Parlamentarnego Forum Obrony Narodowej przy Sejmie VIII kadencji.
kmdr por. rez. dr inż. Ernest Lichocki, doktor nauk wojskowych w specjalności zarządzanie bezpieczeństwem. Doktorant Akademii Obrony Narodowej. Posiada podyplomowe wykształcenie wyższe w zakresie bezpieczeństwa informacyjnego. Doświadczenie zawodowe i naukowe zdobył głównie pełniąc przez wiele lat szereg stanowisk służbowych związanych z bezpieczeństwem teleinformacyjnym i teleinformatycznym. Posiada uprawnienia związane z bezpieczeństwem teleinformatycznym, w tym z ochroną informacji niejawnych. Ukończył w kraju i zagranicą ponad 20 kursów specjalistycznych związanych z bezpieczeństwem systemów łączności, systemów wspomagania informacji i systemów teleinformatycznych. Autor kilkunastu projektów wdrożonych do resortu MON i MSWiA. Autor i współautor ponad 40 publikacji związanych z bezpieczeństwem teleinformatycznym i bezpieczeństwem Infrastruktury Krytycznej Państwa. Promotor ponad 60 prac magisterskich i licencjackich.
Zainteresowania naukowe: cyberterroryzm oraz bezpieczeństwo morskie państwa.