Profesor doktor habilitowany nauk prawnych. Studia prawnicze ukończył na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po studiach odbył aplikację sądową zakończoną egzaminem sędziowskim. Od 1971 r. do 2019 roku pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w latach 1996-1999 był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji oraz kierownikiem Katedry Prawa Pracy. Odbył staże naukowe w Instytucie Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Uniwersytetu w Bonn w ramach stypendiów Fundacji Friedricha Eberta oraz Fundacji Aleksandra von Humboldta. Od 1990 r. uczestniczył w pracach Rządowej Komisji Reformy Prawa Pracy, a w latach 2002-2006 był członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Autor wielu publikacji naukowych, w tym monografii, studiów, artykułów i glos do orzeczeń Sądu Najwyższego. Przedmiotem zainteresowań naukowych są różne instytucje indywidualnego i zbiorowego prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych.
Doktor nauk prawnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, adiunkt na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku, członek Europejskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego, autorka publikacji z zakresu prawa administracyjnego, prawa UE oraz prawa sektorów infrastrukturalnych.
Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji
opiekun merytoryczny kierunku Analityk Bezpieczeństwa Informacji (studia podyplomowe)
Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, absolwentka studiów MBA zarządzanie bezpieczeństwem, mgr politologii w specjalizacji ustrojowo-samorządowej, posiadająca podyplomowe wykształcenie wyższe w zakresie prawa Unii Europejskiej, Edukacji dla bezpieczeństwa, Bezpieczeństwa i Higiena Pracy oraz szereg kursów i szkoleń z zakresu ratownictwa i bezpieczeństwa, bezpieczeństwa informacji, zarządzania oraz specjalistycznych administracyjnych i systemowych wydawanych w służbach policyjnych. Doświadczenie zawodowe zdobyła głównie pełniąc wieloletnią służbę cywilną w Policji przede wszystkim w pionie ochrony informacji niejawnych głównie zajmując stanowiska związane z bezpieczeństwem informacji, pełniąc najpierw funkcje nieetatowego Kierownika Kancelarii Tajnej, Koordynatora Zespołu Prezydialnego, Zastępcy Pełnomocnika Ochrony Informacji Niejawnych, Administratora Bezpieczeństwa Informacji, Administratora Systemu KSI, ESOD i SIDAS, Administratora Bezpieczeństwa Teleinformatycznego systemów niejawnych. Aktywnie uczestniczyła w projektach wdrożenia systemu KSI w Policji oraz obiegu elektronicznego dokumentów jawnych ESOD/SIDAS w województwie pomorskim.
V-ce Prezes Pomorskiego Biura Inspektorów Ochrony Danych spółki, której misją jest tworzenie sprawnego systemu bezpieczeństwa informacji w biznesie, sektorze usług publicznych oraz administracji.
Zajmuje się problematyką inicjowaniem i wsparciem wdrożeń bezpieczeństwa informacji i ochrony danych osobowych, obiegu dokumentów w instytucjach publicznych i podmiotach prywatnych. Kierowała wieloma projektami wdrożeń systemów bezpieczeństwa zgodnych z normami ISO 9001 27001, 27032 i 45001.
Menedżer kierunku prawo i prawo w biznesie
Adwokat, mediator. Absolwentka Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Zastępca Sekretarza Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku bieżącej kadencji. Członek Rady Konsultacyjnej przy Centrum Mediacji Naczelnej Rady Adwokackiej. Wykładowca na zajęciach dla aplikantów w Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Gdańsku oraz na Uniwersytecie WSB Merito. Prowadzi kancelarię adwokacką w Gdańsku. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym i gospodarczym. Autorka książek dydaktycznych z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego i mediacji. Opiekun naukowy koła prawa rodzinnego "Ars Lege" na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku. Chętnie uczestniczy w projektach z zakresu edukacji prawnej, szczególnie wśród młodzieży szkolnej.
Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, doktor nauk prawnych, była Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, wykładowca na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, Redaktor Naczelny kwartalnika „Probacja i „Nieruchomości”
doktor nauk prawnych, Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, adwokat, Sędzia Sądu Dyscyplinarnego Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku, Wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej i na Politechnice Gdańskiej, członek Rady Programowej Pracodawców Pomorza „Biznes dla Kultury, Kultura dla Biznesu”, laureat XIX edycji konkursu Spółdzielczego Instytutu Naukowego na najlepszą pracę doktorską o tematyce spółdzielczej, laureat XVI edycji Konkursu Krajowej Rady Spółdzielczej na najlepszą pracę badawczą z zakresu spółdzielczości w kategorii rozprawy doktorskie i habilitacyjne, autor publikacji z zakresu prawa spółdzielczego, karnego, finansowego, a także procedury cywilnej.
Wykładowca na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku, wcześniej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, następnie Wydziału Prawa Szkoły Wyższej Prawa i Dyplomacji w Gdyni. W latach 1992-93 stypendysta Fundacji Sorosa i brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych na Uniwersytecie Oksfordzkim (Magdalen College), 1996-97 stypendysta Fundacji Fulbrighta na Uniwersytecie Yale. Stopień doktora nauk prawnych uzyskał na Wydziale Prawa i Administracji UG na podstawie dysertacji Państwo w doktrynie i praktyce współczesnego konserwatyzmu brytyjskiego. Przygotowywana rozprawa habilitacyjna dotyczy problematyki dewolucji (reformy ustroju terytorialnego) w brytyjskim systemie polityczno-prawnym. Zainteresowania naukowe i dorobek publikacyjny obejmują teorię państwa i prawa, teorię polityki, teorię i ustrój samorządu terytorialnego.