Czego nauczysz się, wybierając tę specjalność?
Po ukończeniu tek specjalności, zdobędziesz umiejętności z zakresu funkcjonowania administracji publicznej i kompetencje niezbędne w wykonywaniu zadań wewnątrz i w kontakcie z otoczeniem zewnętrznym biznesu. Dowiesz się czym zajmują się instytucję UE, organy decyzyjne oraz na czym polegają procesy legislacyjne oraz analizy polityk wspólnotowych, polityki zagranicznej i innych obszarów działań UE. Zaznajomisz się z podstawami prawa europejskiego, w tym traktatów UE, aktów prawnych i orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Otrzymasz umiejętność interpretacji i stosowania prawa UE w praktyce. Nabędziesz zdolność do efektywnego funkcjonowania w administracji europejskiej. Zdobędziesz umiejętność przygotowywania dokumentów, analiz i raportów w obszarze administracji publicznej UE. Zrozumiesz procesy dyplomatyczne i tworzenia sojuszy w kontekście UE. Poznasz procedury związane z ubieganiem się o fundusze europejskie. Będziesz potrafić przygotowywać wnioski o dofinansowanie projektu.
Praca dla Ciebie:
Po ukończeniu studiów, możesz pracować jako:
- pracownik administracji rządowej,
- pracownik administracji samorządowej,
- pracownik instytucji unijnych,
- specjalista ds. pozyskiwania funduszy,
- urzędnik unijny,
- konsultant prawa unijnego.
Co powinieneś jeszcze wiedzieć?
Student będzie przygotowany do certyfikacji na Urzędnika UE. Posiadając tytuł magistra możesz aplikować na stanowisko urzędnika unijnego i znajdziesz pracę w administracji i gospodarce własnego kraju oraz za granicą, przede wszystkim w Brukseli. Niemal wszystkie stanowiska w instytucjach unijnych, można objąć na podstawie konkursu.
Program studiów
Przedmioty specjalnościowe:
- Europejskie prawo administracyjne,
- Urzędnik instytucji UE,
- Wymiar sprawiedliwości UE,
- Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa UE,
- Prawo materialne UE,
- Prawo ustrojowe UE