Mariola Pałka
dr Mariola Pałka-Pilecka

Menedżer kierunku pedagogika

Doktor nauk społecznych, pedagog specjalny, filolog, terapeuta pedagogiczny. Nauczyciel dyplomowany. Rozprawa doktorska na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na temat koncepcji szkoły personalistycznej. Posiada wieloletnie doświadczenie praktyczne jako nauczyciel języka polskiego i pedagog szkolny. Egzaminator Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z przedmiotów humanistycznych. Założyciel i dyrektor szkoły niepublicznej. Od roku 2012 wykładowca na UG, następnie na Uniwersytecie WSB Merito. Zainteresowania badawcze koncentruje wokół teorii szkoły i terapii pedagogicznej. Na naszej uczelni głównie zajmuje się badaniami nad jakościowym wymiarem szkoły w nurcie pedagogiki personalistycznej oraz uwarunkowaniami terapii pedagogicznej ukierunkowanej na osobę ucznia. W perspektywie personalistycznej ujmuje też swoje wystąpienia na konferencjach naukowych oraz w publikacjach pedagogicznych. Promotor kilkudziesięciu prac dyplomowych.

Danuta Wajsprych
dr hab. Danuta Wajsprych, prof. WSB

Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na podmiotowym i integralnym wymiarze procesu edukacji. Autorka publikacji poświęconych głównie filozofii edukacji, pedagogice chrześcijańskiej, socjopedagogicznym i aksjologicznym uwarunkowaniom procesów uczenia się w dorosłości. Główne obszary badawcze to uczestnictwo w kulturze,  mikroświaty życia codziennego, zaangażowanie społeczne w inicjatywy środowiskowe i lokalne, analiza porównawcza specyfiki  systemów edukacji dorosłych. Jest autorką, współautorką i redaktorem kilkunastu monografii oraz kilkudziesięciu artykułów.  Uczestniczyła w wielu krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. 

Gulcz Katarzyna
mgr Katarzyna Gulcz

Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, pedagog, zawodowy kurator sądowy wykonujący orzeczenia w sprawach karnych w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku. Absolwentka studiów podyplomowych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego kierunek psychologia kliniczna. Absolwentka studiów podyplomowych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu kierunek Dialog Motywujący. Certyfikowany Praktyk Dialogu Motywującego Polskiego Instytutu Dialogu Motywującego. Członek Północnej Grupy Edukacyjnej przy Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ. Miłośniczka biegania i koszykówki, żeglarka, wegetarianka.

mgr Małgorzata Onasch - Ptaszyńska

Nauczycielka przyrody, geografii i edukacji wczesnoszkolnej, surdopedagog. Doradczyni metodyczna w Gdyńskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w zakresie przyrody i geografii, w którym prowadzi głównie warsztaty dla nauczycieli dotyczące aktywnego poznawania przyrody przez obserwacje, dziecięce doświadczenia i lekcje trenowe. Wykładowczyni Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku i Uniwersytetu WSB Merito Gdynia, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdyni. Przeciwniczka „uławkowienia” dzieci, od lat pracuje metodami aktywnymi z uczniami na każdym etapie edukacyjnym, w tym także z uczniami z niepełnosprawnością słuchową. Z sukcesem realizowała elementy planu daltońskiego w pracy w klasach I-III oraz w oddziałach przedszkolnych.

Agnieszka Synowiec

Pedagog specjalny, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, angielskiego i biologii, terapeuta pedagogiczny i socjoterapeuta oraz asystent osób z niepełnosprawnością. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła liczne kursy z zakresu edukacji i terapii, m.in. Kurs Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Kurs Orginal Play, Szkolenie Trening Umiejętności Społecznych, a także Szkołę dla Rodziców i Wychowawców. Pracowała w szkole specjalnej, integracyjnej, a od ponad 10 lat realizuje swoje zawodowe pasje w podstawowej szkole ogólnodostępnej. Przewodnicząca Rady Programowej w Fundacji Wieloprofilowego Usprawniania Od Nowa w Tczewie, gdzie pracuje jako terapeutka osób w spektrum autyzmu oraz trener treningów umiejętności społecznych. Pomysłodawczyni i koordynatorka akcji „Tczew dla Autyzmu”, wieloletnia wolontariuszka i animatorka społeczna z wyróżnieniami w lokalnym środowisku. Wraz z kobietą z niepełnosprawnością prowadzi audycję „Zainspiruj się integracją” w Radiu Tczew. Jej głównymi zainteresowaniami są kwestie związane z rozwojem społecznym dzieci i młodzieży, szczególnie osób w spektrum autyzmu, a także procesy włączania osób z niepełnosprawnościami do życia społecznego.

mgr Kornelia Szmigiel

magister pedagogiki oraz neurologopedii, terapeuta metody terapii kognitywnej IE, TSR. Trenerka Szkoły dla Rodziców. Specjalizuję się w diagnozie zaburzeń procesu uczenia się. Pracownik poradni psychologiczno- pedagogicznej jako pedagog, wicedyrektor.

prof. Ryszard Kozłowski

Zainteresowania naukowe rozwija w obszarze nauk humanistycznych (filozofii, aksjologii, etyki) i pedagogicznych. Dotyczą człowieka, jego dylematów etyczno-moralnych, sensu i wartości życia. W poszukiwaniach badawczych inspiruje się słowami Edwarda Stachury: „Ludzi coraz więcej, a człowieka coraz mniej”. W ostatnim czasie opublikował następujące pozycje (książki i artykuły naukowe): Aksjologiczne orientacje w filozofii człowieka, Poznań 2020 (autor); Human security w ochronie zdrowia. Prawo. Bezpieczeństwo. Aksjologia, Poznań 2023 (współautor); HR Standards as a Foundation for Human Security and Health Policy: Legal and Ethical Issues (współautor); Dylematy pedagogiki zorientowanej na wartości w świetle twórczości Edyty Stein (autor); Nauczyciel w żywiole wiary – Czesław Stanisław Bartnik (w druku, autor).