W imieniu Jego Magnificencji rektora dr. hab. Jana Wiśniewskiego, prof. UWSB Merito oraz kanclerz Emilii Michalskiej serdecznie zapraszamy na
uroczystą Inaugurację Roku Akademickiego 2024/2025 na Uniwersytecie WSB Merito Gdynia,
która odbędzie się 12 października 2024 roku o godzinie 11:00 w siedzibie Uniwersytetu przy ul. Śląskiej 35/37, w auli nr 15, na parterze budynku.
W programie przemówienie Jego Magnificencji rektora dr. hab. Jana Wiśniewskiego, prof. UWSB Merito, immatrykulacja studentów I roku, a także wręczenie nagród i wyróżnień.
Wykład inauguracyjny pt. „Czy proekologiczne działanie ma sens i na ile warto zaczynać je od siebie?” poprowadzi pan Marcin Popkiewicz − analityk megatrendów, ekspert w obszarze powiązań gospodarka-energia-zasoby-środowisko, dziennikarz.
Unia Europejska przyjęła cel wyzerowania emisji gazów cieplarnianych, w szczególności dwutlenku węgla, do połowy stulecia. Jednak kraje Unii Europejskiej odpowiadają łącznie za raptem 7% globalnych emisji. a dla zmiany klimatu nie ma znaczenia, czy gazy cieplarniane emitowane są w Europie, Chinach, USA czy Indiach. Nawet ich wyzerowanie przez Europę nie zatrzyma zmiany klimatu. Czemu więc Unia ma się wysilać, skoro Chiny, USA i inni robią tak mało?
Schodząc zaś na poziom krajowy - Polska odpowiada za niecały 1% globalnych emisji gazów cieplarnianych. Czy w związku z tym odchodzenie od spalania paliw kopalnych przez Polskę jest aż tak istotne?
A na ile ma sens ograniczanie emisji przez poszczególne firm i poszczególne osoby?
Poszukamy odpowiedzi na te pytania od perspektywy globalnych megatrendów klimatyczno-energetycznych, przez kwestie gospodarki i jakości życia aż po psychologię.
Marcin Popkiewicz – analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz specjalizujący się w zależnościach między gospodarką, energią, zasobami a środowiskiem. Autor bestsellerów: „Świat na rozdrożu”, „Rewolucja energetyczna. Ale po co?”, „Nauka o klimacie” i „Zrozumieć transformację energetyczną”. Założyciel i redaktor portali naukaoklimacie.pl i ziemianarozdrozu.pl. Laureat nagród „Dziennikarze dla klimatu 2015”, „Economicus 2016”, „Popularyzator Nauki 2017” oraz „Lider edukacji o zrównoważonym rozwoju” Forbes 2022. Przewodniczy Komitetowi Monitorującemu projekty Europejskiego Zielonego Ładu w NCBiR.
Transmisję Inauguracji będzie można oglądać na
We warmly invite you to participate in the broadcast of the Inauguration ceremony of the academic year 2024/25 at the WSB Merito University Gdansk on October 4th at 11:00 AM:
Po inauguracji, o godz. 13:30 zapraszamy wszystkich do auli 15 na spotkanie inspiracyjne:
IRONMAN nie dla mnie? A właśnie, że TAK. Debata o motywacji do rozpoczęcia przygody z bieganiem
Uczestnicy:
Kasia Czerniejewska - pierwszy raz zobaczyła triathlon w Gdyni w 2013 roku i zapragnęła być częścią tego wydarzenia. Rok później była wolontariuszką strefy startu, od kilku lat odpowiada za start i metę imprezy. Pracując w szkole szerzy ideę wolontariatu sportowego wśród kolejnych roczników uczniów powtarzając, że razem możemy więcej.
Michał Drelich - Dyrektor IRONMAN Polska. To człowiek, który jest odpowiedzialny za wizję całego eventu, praca koncepcyjna to jego zadanie. Osoba z głową pełną ambitnych pomysłów. Wyzwaniem w jego pracy jest znalezienie takich ludzi, którzy zdołają te czasami szalone pomysły, wcielić w życie.
Michał to wyjątkowo uparty człowiek, gdy jakiś czas temu postanowił, że zorganizuje w Polsce zawody spod szyldu IRONMAN, wielu niedowierzało... a w tym roku będzie to już siódma edycja, w tym po raz pierwszy zagości w Gdyni legendarny, pełny dystans IRONMAN. Ambicja i nieustępliwość to cechy, które wyniósł z bieżni lekkoatletycznej. Przez wiele lat z powodzeniem biegał na średnich i długich dystansach.
Tomasz Spaleniak - trener i dietetyk, triathlon zaczął trenować w 2009 roku, specjalizuje się na dystansie IRONMAN 70.3; od kilku lat pomaga jako trener osobisty w ramach Endure Team.
Prowadząca:
dr Renata Leśniak - doktor nauk społecznych, menadżerka z wieloletnim doświadczeniem, wykładowczyni uniwersytecka. Pasjonuje się zmianą i motywacją oraz różnicami międzypokoleniowymi w tym obszarze. Jest pasjonatką wprowadzania zmian na lepsze, budowania nowych dobrych nawyków w organizacjach i u osób indywidualnych.