W dniach 20 i 21 listopada na Uniwersytecie WSB Merito w Opolu odbyła się dwudniowa konferencja naukowa poświęcona kondycji zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Zainteresowanych konferencją było niemal 900 osób!

Prezentacja aktualnych problemów w obszarze zdrowia psychicznego, wymiana myśli oraz doświadczeń badaczy naukowych oraz praktyków zarówno z dziedziny psychologii jak i pedagogiki, psychiatrii – to główne założenia III Opolskiego Forum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży.

Do wzięcia udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy wielu znamienitych gości, uznanych praktyków, wśród nich m.in. dr Aleksandra Piotrowska, która w swoim wystąpieniu podkreślała znaczenie budowania relacji pomiędzy rodzicami a dziećmi. – „Rodzice powinni być obecni w życiu swoich dzieci na co dzień, a nie ograniczać się jedynie do pytania o to, jak było w szkole. Wspólne działania, takie jak gotowanie czy sprzątanie, mogą prowadzić do głębszych rozmów na ważne tematy” – mówiła.

Dr hab., Alicja Głębocka – profesor Uniwersytetu WSB Merito, omówiła wzrost narcystycznych zaburzeń osobowości wśród młodzieży. Zaznaczyła, że problem ten wynika zarówno z przekonań rodzinnych o wyjątkowości dzieci, jak i wpływu mediów społecznościowych. Podkreśliła konieczność nazywania rzeczy po imieniu i edukacji dzieci na temat niewłaściwych zachowań w sieci.

Pierwszy dzień konferencji składał się z 11 wykładów, a na drugi dzień zaplanowano dziewięć warsztatów tematycznych. Dziekan Uniwersytetu WSB Merito, dr Katarzyna Mizera, podkreśliła znaczenie warsztatów, które miały na celu przekazanie wiedzy i umiejętności osobom pracującym z dziećmi i młodzieżą w różnych sytuacjach wymagających wsparcia. – „To są warsztaty o szerokiej tematyce depresji, odżywiania, lęków i pracy pedagogicznej” – podkreślała.


Obecna na konferencji wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura zaznaczyła znaczenie rozmowy rodziców z dziećmi oraz tłumaczenia im zawirowań świata. Podkreśliła także rolę grup rówieśniczych i zainteresowań w procesie rozwoju najmłodszych.


Zgodnie z szacunkami, co trzecie polskie dziecko w wieku szkolnym wymaga wsparcia psychologicznego.


Konferencja na Uniwersytecie WSB Merito była współorganizowana i współfinansowana przez Samorząd Województwa Opolskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa opolskiego Szymon Ogłaza.

Czytaj więcej